DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Embrion jak szyszka

Embrion jak szyszka

O ileż łatwiej byłoby walczyć z aborcją i w ogóle z postępującą demoralizacją, gdyby ludzie częściej używali mózgu. Gdyby zamiast bezrefleksyjnie ulegać wpływowi demoralizatorów, którzy strojąc się w piórka racjonalistów rozszerzają najprymitywniejsze zabobony, sami spróbowali pomyśleć. Zdrowy rozsądek – dar od Boga – zwycięża bowiem wszelkie ideologie, będące wszak niczym innym jak szatańskim mamieniem ciemnej masy.

 

Jedno ze spotkań kończącego się właśnie tournée Mary Wagner po Polsce – sala uczelniana dość gęsto zapełniona przez młodzież akademicką, nastrój ogólnie sympatyczny, i oto nagle wstaje urocza blondyneczka, by z zamiarem wyraźnie konfrontacyjnym zadać podchwytliwe jej zdaniem pytanie, czy obrończyni życia z Kanady patrząc na szyszkę widzi sosnę, a patrząc na pestkę, czy widzi jabłko. Prawdziwa poetka – można by złośliwie skwitować, gdyby nie było to jednocześnie kapitalne postawienie problemu. A co więcej, zawierające w sobie odpowiedź.

 

Przecież patrząc na szyszkę bez najmniejszych wątpliwości wiemy, że wyrośnie z niej sosna, a patrząc na pestkę bez pudła przepowiadamy, że z jabłka wzięta ostatecznie w jabłko się obróci. I nikomu nie przychodzi do głowy, że mogłoby być inaczej. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zamierza tego kwestionować. Dlaczego zatem patrząc na dwutygodniowy płód ludzki wielu wykształconych, a nawet legitymujących się stopniami naukowymi (o masie przeżuwaczy medialnej pulpy nawet nie wspominając) wyraża najgłębszą wątpliwość, co z niego wyrośnie? A co może wyrosnąć z płodu ludzkiego, powtórzmy: LUDZKIEGO? Niedźwiedź?

 

Żyjemy w czasach powszechnego zidiocenia. Sto lat temu niepiśmienna wsiowa babina wyśmiałaby podobne „dylematy”, dziś studentka katolickiej uczelni czyni odkrycie, iż ludzką istotę różni od zwierząt posiadanie samoświadomości. Czego oni ich uczą na tych katolickich uczelniach? Jeszcze przecież nie tak dawno ową samoświadomość nazywano po prostu (i po katolicku) duszą, a tę Bóg daje każdej osobie ludzkiej w akcie poczęcia. Nie trzeba czekać – jak tego sobie życzy blondyneczka – aż zacznie się kształtować mózg. Już w zygocie tkwi cały potencjał osoby, w którą się rozwinie. Jako doskonałe połączenie ciała i duszy.

 

Dlatego, podobnie jak patrząc na szyszkę widzimy szyszkę i sosnę zarazem, a patrząc na pestkę, widzimy i pestkę i jabłko, patrząc na płód ludzki w najwcześniejszym nawet stadium rozwoju widzimy jednocześnie płód i człowieka, który z tego niepozornego zlepka komórek wyniknie.

 

Dziękuję Ci, urocza studentko katolickiej uczelni, za tę analogię-metaforę. Niech pomoże ona wątpiącym lepiej zrozumieć istotę rzeczy. A katolickim uczelniom życzę mniej Freuda, a więcej Boga.


 

Jerzy Wolak


DATA: 2014-10-16 07:10
AUTOR: JERZY WOLAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rzeczywiscie, swietny przyklad. Jesli np. spalimy wszystkie pestki i szyszki, skad wezmiemy nastepne sosny i jablka? Czy np. z pestek dyni? ogorka? a moze znajdziemy je w kapuscie? Jesli nie zachowamy szyszek i pestek, nie bedzie wiecej sosen i jablek, czyz nie?
ponad 6 lat temu / ja
 
Może ta blondyneczka jest także przekonana że człowiek rozmnaża się dokładnie tak samo jak sosna? Echhh, te "nowoczesne" ekolożki... Po wyrośnięciu osiągają poziom umysłowy przeuroczego drzewka ;)
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.