DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Elon Musk: sztuczna inteligencja to zagrożenie, a twórca Facebooka nie zdaje sobie z tego sprawy

Elon Musk: sztuczna inteligencja to zagrożenie, a twórca Facebooka nie zdaje sobie z tego sprawy
fot. REUTERS/Denis Balibouse/FORUM

Sztuczna inteligencja (SI) stała się przedmiotem debaty wśród czołowych postaci w branży IT. Pozytywnie o możliwościach zapewnianych przez nią wypowiedział się twórca Facebooka, Mark Zuckerberg. Stwierdził, że można ją wykorzystać do wielu dobrych celów. Wkrótce w polemikę z nim wszedł założyciel PayPala Elon Musk, uznający SI za zagrożenie dla egzystencji ludzkości. Zarzucił twórcy Facebooka ograniczoną znajomość tematu. Zapowiedział także emisję filmu uświadamiającego zagrożenia płynące ze sztucznej inteligencji.


– Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, to naprawdę jestem optymistą" – powiedział w niedzielę Mark Zuckerberg podczas programu Facebook Life. Zapytany o obawy Elona Muska dotyczące sztucznej inteligencji skrytykował ludzi snujących wizje zagłady. ­– Nie rozumiem tego. Sądzę, że to naprawdę negatywne, a pod wieloma względami uważam też, że całkiem nieodpowiedzialne – dodał.

 

Mark Zuckerberg przyznał, że pewne ubawy związane ze sztuczną inteligencją są uzasadnione. Nie należy ich jednak jego zdaniem wyolbrzymiać. – Kiedykolwiek słyszę ludzi mówiących, że sztuczna inteligencją zaszkodzi ludziom w przyszłości, myślę sobie, tak, wiadomo, technologia zawsze może zostać użyta do dobrych i złych celów i musisz uważać co budujesz i jak to zostanie użyte – powiedział. Skrytykował dążenia osób pragnących spowolnienia badań nad sztuczną inteligencją. Stwierdził, że dzięki jej rozwojowi można uzyskać bardzo wymierne rezultaty, takie jak ograniczenie wypadków samochodowych.

 

Twierdzenia założyciela „Facebooka” skrytykował w poniedziałek twórca Pay Pala i innych czołowych firm w branży IT Elon Musk. „Rozmawiałem z Markiem na ten temat. Jego rozumienie tematu jest ograniczone” – napisał na „Twitterze”. Dodał także, że zamierza wkrótce wypuścić film na temat sztucznej inteligencji. Nie ujawnił jednak szczegółowego terminu.

Elon Musk znany jest z krytycznego podejścia do sztucznej inteligencji. 15 lipca podczas spotkania zrzeszającego dyrektorów angielskich szkół „National Governors Association” wezwał do rządowych regulacji służących wstrzymaniu rozwoju sztucznej inteligencji. Jego zdaniem należy aktywnie wspierać ograniczenia prawne w tej sprawie, zanim będzie już zbyt późno. Prezes Tesla Inc. stwierdził również, że sztuczna inteligencja to „fundamentalne ryzyko dla egzystencji ludzkiej cywilizacji". 

 

Jednak postawa Elona Muska w kwestii sztucznej inteligencji nie jest jednoznaczna. Jego firma Tesla pracuje bowiem nad poruszającymi się samodzielnie samochodami. Ponadto wiosną 2017 roku przedsiębiorca ogłosił, że zdecydował się na własny, choć pozytywny dla ludzkości, wkład w rozwój sztucznej inteligencji.

 

Realizacji planów Elona Muska służy startup „Neurallink". Firma z siedzibą w San Francisco stawia sobie ambitny cel: połączenie komputera i ludzkiego umysłu. Jego zdaniem technologia przyczyni się do leczenia okaleczeń mózgu, a także nowotworów. To jednak dopiero początek. Długoterminowe pomysły są znacznie ambitniejsze. 

 

Przedstawiciele nowego przedsiębiorstwa twierdzą, że zamontowanie wtyczki w mózgu, podłączonej do wirtualnej „chmury" pozwoli na błyskawiczną wymianę myśli bez użycia słów. W „chmurze” magazynowane będą także doświadczenia z całego życia posiadacza wtyczki. Umożliwi mu to ich natychmiastowe odtworzenie.

 

Jak zauważa Matt McFarland z CNN, tego typu projekty budzą poważny niepokój. Wszak istnieje możliwość ataku hackerskiego na tego typu urządzenia. Co, gdy obiektem ataku stanie się ludzki umysł?

 

Trudno nie podzielić tych obaw. Elon Musk twierdzi, że jego program rozwoju SI, w przeciwieństwie do innych przyniesie pozytywne skutki. Jednak jego pomysły mogą okazać się równie niebezpieczne, co inne.

 

Tymczasem rynek robotów rośnie w gwałtownym tempie. W latach 2010-2014 ich sprzedaż zwiększała się o 17 procent rocznie. SI radzi sobie coraz lepiej. We wrześniu 2016 roku w Seulu utworzony przez Google system komputerowy „Alpha Go” pokonał w Seulu mistrza skomplikowanej gry „Go”, Lee Sedola. Pojawiają się także doniesienia o zdolności SI do wzajemnej komunikacji. 

 

Szanse i zagrożenia płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji stały się obiektem zainteresowania polityków, naukowców i filozofów.   W gronie sceptyków znajduje się między innymi słynny fizyk, Stephen Hawking. Obawy dotyczą zarówno odebrania przez roboty „ludzkich” miejsc pracy, jak i wymknięcia się sztucznej inteligencji spod kontroli. To zaś może prowadzić do zagrożenia dla ludzkości.

 

 

Źródła:  money.cnn.com /  waitbutwhy.com / bizjournals.com / pch24.pl

mjend
DATA: 2017-07-27 19:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zaczyna być widoczny zarys tego ku czemu to wszystko zmierza .Ku społeczeństwu ludzkiemu pod kierunkiem komputera .Każda ludzka aktywność będzie się odbywała pod kierunkiem komputerowego asystenta "dbającego o zadowolenie podopiecznego" który zrzekł się wolności i rozumu na rzecz komputerowych władców . Albo odziedziczył niewolnictwo po przodku który dokonał wyboru . Wszystko to co teraz staje się naoczne trwa od kilkuset lat jako zdanie się ludzi na dobra wytwarzane przez maszyny przemysłowo z użyciem nadludzkich mocy czerpanych energii branej z paliw bądź żywiołów .Teraz dodatkowo nadludzkie moce komputerów. Nierozumnie ulegając i akceptując EULA , CAPTCHA, cookies, regulamin , politykę prywatności można stać się poddanym władców dla których wyrocznią jest wróżba z komputera sprzedana jako "sztuczna inteligencja" .Będzie to władza wisienek i jabłuszek Jednorękiego Bandyty ; )
6 miesięcy temu / aseawfef
 
@mk To ślepa uliczka. Losowość to nie inteligencja.
10 miesięcy temu / sp
 
@sp No tak , dlatego wracając do sztucznej inteligencji ,komputerów , zła itd. Jak pojawia się element losowości ,to przestaje obowiązywać automatyzm. Nie żebym był przeciwnikiem np. całkowania metodą Monte Carlo . Ale z drugiej strony to proszę pomyśleć komputer przy pomocy robotycznego ramienia stawia tarota i na tej podstawie postępuje dalej . Brrrr . :-)
11 miesięcy temu / mk
 
@mk, cały czas twierdzę, że Bóg nie stworzył nas jako automaty. Wręcz przeciwnie.
11 miesięcy temu / sp
 
@Arch Albo zło jako "dzieło",wpływ osobowego zła - szatana (oczywiście nie w wersji manichejskiej) .
11 miesięcy temu / mk
 
@mk Oczywiście użycie przeze mnie czasownika "czuwa" w czasie przeszłym jest nieprecyzyjne, gdyż Bóg nieustannie czuwa nad światem i opiekuję się nim.
11 miesięcy temu / Arch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.