DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Elektromobilność nic nie zmienia. Światowy apetyt na ropę wciąż rośnie

Elektromobilność nic nie zmienia. Światowy apetyt na ropę wciąż rośnie
źródło: pixabay.com

Korzystanie z samochodów elektrycznych może rosnąć nawet w postępie geometrycznym, ale niewiele to pomoże w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i zapotrzebowania na ropę naftową – oznajmił w Davos szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), Fatih Birol.

 

- Mówienie, że samochody elektryczne oznaczają koniec ropy, jest z pewnością błędne – podkreślił turecki ekonomista podczas jednego z paneli na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. - W tym roku spodziewamy się wzrostu globalnego popytu na ropę o 1,3 miliona baryłek dziennie. Efekt zmniejszenia tego typu popytu przez 5 milionów samochodów, to 50 tys. baryłek dziennie. 50 tys. versus 1,3 mln baryłek nie ma znaczenia – komentował Birol. Apelował, by widzieć rzeczy w szerszym kontekście.

 

W ubiegłym roku IEA przewidywała, że ​​liczba samochodów elektrycznych na całym świecie wzrośnie z 3 milionów obecnie do 125 milionów do 2030 roku. Jednak Birol zastrzegł, że ta liczba blednie w porównaniu do 1 miliarda samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. Ekonomista stanowczo podkreślił,  że kosztowna elektromobilność nie ma większego znaczenia dla ograniczenia emisji tzw. gazów cieplarnianych, ponieważ to nie samochody osobowe napędzają popyt na ropę naftową.

 

W jego opinii, to ciężarówki, przemysł petrochemiczny, czy lotniczy wymagają dużo ropy. - Azja dopiero zaczyna latać – zaznaczył, odnosząc się do raportu agencji z 2018 r. w sprawie perspektyw energetycznych. Wskazuje się tam także na transport morski jako główne źródło popytu na ropę naftową.

 

Birol zwrócił uwagę na problem zasilania samochodów elektrycznych w sytuacji, gdy dwie trzecie globalnej energii jest wytwarzanej z paliw kopalnych. Przypomniał, skąd pochodzi energia elektryczna niezbędna do napędzania pojazdów elektrycznych.

 

-  Nawet gdyby w obecnym systemie wytwarzania energii było 300 milionów [samochodów elektrycznych], wpływ emisji CO2 byłby mniejszy niż 1 proc. To znaczy prawie żaden. Jeśli nie można zdekarbonizować [sektora energetycznego], emisje CO2 nie spadną. Może to być pomocne dla lokalnego zanieczyszczenia, ale dla globalnych emisji, to nie ma żadnego znaczenia – tłumaczył, przewidując, że ropa jeszcze na wiele lat pozostanie głównym surowcem energetycznym, a Arabia Saudyjska głównym jej dostawcą na świecie. USA, mimo znacznego wzrostu produkcji ropy, dużą jej cześć zużywają na własne potrzeby.

 

Ekolodzy wielokrotnie oskarżali Międzynarodową Agencję Energetyczną z siedzibą w Paryżu o wypaczanie badań na korzyść przemysłu naftowego i gazowego, w tym poprzez niedoszacowanie wzrostu sektora Odnawialnych Źródeł Energii. Organizacja Oil Change International uważa, że ​​zachęca to rządy do łamania obietnic klimatycznych z Paryża.

 

Greg Archer, dyrektor brytyjskiej spółki Transport & Environment, reprezentujący interesy lobby elektromobilności komentował wypowiedzi szefa IAE, twierdząc, że tak czy owak rośnie popyt na „elektryki” i agencja winna aktualizować swoje roczne prognozy dotyczące samochodów elektrycznych, a także energii słonecznej i wiatrowej.

 

W jego opinii, pojazdy elektryczne będą coraz bardziej zmniejszać popyt na paliwa kopalne, a ciężarówki, statki i samoloty będą priorytetowo traktować wodór, zaawansowane biopaliwa i e-paliwa. „W końcu ropa pozostanie w ziemi, ponieważ jest za droga, aby ją wypompować”, podsumował.

 

Źródło: climatechangenews.com

AS


DATA: 2019-01-28 14:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65777"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.