DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Ekumenizm proeutanazyjny? Deklaracja wsparcia decyzji o uśmierceniu Vincenta Lamberta

Ekumenizm proeutanazyjny? Deklaracja wsparcia decyzji o uśmierceniu Vincenta Lamberta
Szpital, w którym zagłodzono Vincenta Lamberta. Fot. Forum

Włoski portal katolicki skomentował deklarację podpisaną przez rabina, imama, dwóch pastorów oraz dwóch katolickich biskupów, którzy uznali odżywianie i pojenie zmarłego niedawno Vincenta Lamberta za… uporczywą terapię.

 

Witryna La Nuova Bussola Quotidiana piórem Tommasa Scandroglio pisze: „To znak, że dynamika inwolucyjna („zwijania się”) w odniesieniu do niepodlegających negocjacjom wartości, prowadzi do akceptacji eutanazji. Dynamika ta nie ominęła nawet domu katolickiego” – pisze autor.

 

Komentarz dotyczy oświadczenia wydanego przez rabina Amara, imama Bendaouda, pastorów: Langloisa i Geoffroya, a także – niestety – sprawującego swą funkcje od niemal roku arcybiskupa Reims Erica de Moulins-Beaufort oraz jego biskupa pomocniczego Bruno Feilleta. 

 

„Dzisiaj nasze myśli intensywnie kierują się do tych, którzy opiekowali się panem Lambertem: do lekarzy i zespołu szpitala w Reims, a także prawników i sędziów, którzy byli odpowiedzialni za wyjaśnienie sytuacji pana Lamberta” – napisali autorzy.

 

„Proszę? (…) panowie nie zrozumieli, że wymienione wyżej osoby nie opiekowały się Vincentem, ale zadbały o jego zabicie?” – pyta z niedowierzaniem Tommas Scandroglio.

 

„Uznajemy bez zastrzeżeń, że do wymiaru godności każdej istoty ludzkiej należy rezygnacja z zabiegów uznanych za niepotrzebne, nieproporcjonalne lub mogących spowodować przedłużenie cierpienia, pod warunkiem, że taka decyzja nie zagraża życiu innych osób” – stwierdzili dalej podpisani pod oświadczeniem.

 

„Czyżby według sześciu wyżej wymienionych, w tym dwóch wysokich katolickich hierarchów, zabiegi, które przeszedł biedny Lambert, zostały uznane za uporczywą terapię? Wydaje się, że tak, ponieważ ich serdeczne myśli skierowane są również do lekarzy, którzy zajęli się sprawą Lamberta” – zauważa autor.

 

Publicysta cytuje też dalszy ciąg deklaracji autorytetów: ​​„sytuacja Lamberta była jednostkowa. Dlatego podejmowane decyzje nie mogą być transponowane wprost do pozornie podobnych przypadków”. „Czyli: tym razem podawanie wody i żywności nie powinno być rozumiane jako środki niezbędne do życia, jak w większości przypadków, ale jako nieproporcjonalna terapia” – podąża za logiką oświadczenia autor.

 

„Sprawa Lamberta dowodzi, że Francja nie tylko biegnie z zawrotną prędkością po śliskim zboczu eutanazji, ale rzuciła się już w przepaść słodkiej śmierci” – puentuje Scandroglio.

 

Na zakończenie publicysta raz jeszcze odnotowuje udział w de facto proeutanazyjnej deklaracji dwóch biskupów i ocenia, że o ile jeszcze nie tak dawno Kościół jednoznacznie opowiadał się po stronie nienegocjowalnych wartości, to obecnie, po okresie cichego spisku przeciwko nim, nastąpił czas zaprzeczania tym wartościom [przez niektórych hierarchów].

 

 

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-07-15 23:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cyt"Ten człowiek został po prostu zamordowany, on nie umarł, jego życie nie skończyło się naturalnie." -ani jego życie od 10 lat nie było naturalne ani śmierć, 10 lat temu tez umarłby z tego samego powodu co teraz bo gdyby zostawiono go naturalnie-tez by umarł głodu ,to nie są proste sprawy
ponad 1 rok temu / do Elle
 
Na fali lucyferianizmu powstała nowa definicja uporczywej terapii, teraz to : podawanie wody i żywności .. Być może niektóre matki powinny już zrezygnować z karmienia niemowląt, zwłaszcza jeżeli nie rokują prawidłowego rozwoju ..
ponad 1 rok temu / Kefas
 
Patronem umierających w szpitalach z głodu i pragnienia jest ojciec Maksymilian Kolbe.Ojcze Maksymilianie, módl się za nami!
ponad 1 rok temu / Noe
 
Świat OSZALAŁ! szatan się tu nieźle rozpanoszyl. To się dzieje naprawdę...coraz mniej ludzi nie tylko nie przestrzega Prawa Bożego, ale też nie uznaje nauki i jej definicji życia i śmierci. Ten człowiek został po prostu zamordowany, on nie umarł, jego życie nie skończyło się naturalnie...co dalej?...chyba jeszcze nigdy w historii ludzkości nie było tylu chętnych do stanowienia o życiu i śmierci innych, do bycia Bogiem, do uzurpowania sobie jego praw. To iście szstanska rzecz. Nie jest dobrze. ...
ponad 1 rok temu / Elle
 
Idąc tym tropem można uznać, że odżywianie się każdego z nas, zwłaszcza jeśli ktoś jest niepełnosprawny, upośledzony albo ciężko chory jest uporczywą terapią. Co za bzdura! Odżywianie nie jest żadną terapią tylko zaspokajaniem potrzeb biologicznych wspólnych każdemu żywemu organizmowi. Żyjemy w czasach w których coraz bardzie powszechnie robi się z rozumu prostytutkę. Pokłosie filozofii nowożytnej, odzieranej coraz bardziej z racjonalizmu.
ponad 1 rok temu / Iw
 
@klik do banita No tak mniej emocji... to tylko koniec świata. Vincent został zabity, rodzice chociaż chcieli nie mogli go przenieść w inne miejsce. Mamy totalny totalitaryzm i takie oto są niehisteryczne ale faktyczne wnioski.
ponad 1 rok temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.