DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   TEMAT NUMERU: JAK ODPOCZĄĆ PO KATOLICKU?

Kamil Sarzyński

Ekstremalny taniec ze śmiercią


Na przełomie XX i XXI wieku pojawił się znaczny wzrost zainteresowania sportami, których cechą charakterystyczną jest balansowanie na granicach ludzkiej wytrzymałości. Po ich przekroczeniu rozpoczyna się taniec ze śmiercią.

 

Sporty ekstremalne – bo o nich tu mowa – stanowią efekt zapotrzebowania na fizyczną aktywność oraz możliwości, jakie daje dziś postęp myśli technologicznej. Sport sam w sobie nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie. Każda aktywność fizyczna jest kuźnią wytrwałości, sumienności, lojalności czy umiejętności pracy w zespole. Zaspokaja również potrzebę rywalizacji oraz walki o prymat i naczelne miejsce w grupie. Istnieje jednak ogromna różnica dzieląca sporty klasyczne od ekstremalnych.

 

 

Sporty ekstremalne – w odróżnieniu od sportów klasycznych – wymagają nadprzeciętnych zdolności działania w warunkach ogromnego ryzyka, z nieodłącznym i sukcesywnie narastającym głodem adrenaliny. Są odpowiedzią na zmieniający się obraz aktywności fizycznej. Można powiedzieć, że sporty ekstremalne to krzyk naszych czasów, które cechuje pogoń za sukcesem, zachłanność na życie – coraz dłuższe, szybsze i lepsze, przy ciągłym poczuciu niedosytu. Siła napędowa zaś leży w konieczności odczuwania ciągłego ryzyka balansującego na granicy samozniszczenia.

 

 

Ekstremalne, czyli jakie?

Hormonalny huragan będący nieodłącznym elementem uprawiania tych sportów przynosi wielu błogi stan ukojenia dający możliwość odreagowania stresów i „upuszczenia pary”. Od takiego stanu łatwo się uzależnić, a gdy poziom adrenaliny zaczyna spadać, rozpoczyna się poszukiwanie kolejnych jej źródeł, co zawsze łączy się z przekraczaniem granic – wymagającym działań bardziej ryzykownych, niebezpiecznych, a w pewnym momencie niemożliwych do przekroczenia.

 

 

Przyjemne uczucie staje się nieodzownym elementem życia. Osoba uzależniona od adrenaliny postrzega swoje życie jako wypadkową nudy i monotonii, której ożywienie przez ryzyko staje się wręcz koniecznością. Stąd poszukiwania te przenoszą się na wszystkie sfery życia. A tu już niebezpieczeństwo zagraża każdemu, kto znajduje się w otoczeniu takiego ekstremalnego sportowca – „uzbrojonego” w przytępione mechanizmy samozachowawcze, przez co zupełnie zapominającego o ograniczeniach organizmu ludzkiego.

 

 

Sporty ekstremalne nastawione głównie na walkę z samym sobą często prowadzą do wyzucia sportu z idei budującej jego etos – wspólnotowej aktywności odzianej w zdrową rywalizację i fair play. Tym samym dają pole dla rozwoju egocentryzmu, w którym człowiek, zmagając się z samym sobą, nie potrzebuje innych osób. Wszelkie relacje z innymi osobami zostają więc zdegradowane do statusu zła koniecznego. W tej perspektywie warto zadać pytanie: czy nie jest to ucieczka przed przyjęciem całego bagażu, jaki niesie ze sobą życie codzienne?

 

 

Miłośnicy sportów ekstremalnych zdają się ciągle poszukiwać tego, co najważniejsze w życiu, sądząc, że znajdą to coś w pędzie, ryzyku i zachłyśnięciu adrenaliną. Niewielu z nich udaje się pojąć, że to, co najważniejsze, już dawno przeciekło im przez palce niezauważone. I tylko nieliczni mają szansę to dobro odzyskać.

 

 

W tym miejscu warto również zadać pytanie o odpowiedzialność. Czy ekstremalny sportowiec ma prawo ryzykować swoim zdrowiem i życiem bez uzasadniającego takie działanie odniesienia do wyższego dobra? Czy chcąc przełamywać kolejne ograniczenia może ponosić aż tak wielkie ryzyko? Tutaj przecież nie ma wyższego dobra. Jest za to egoizm w najczystszej postaci. Bo jak inaczej nazwać skazanie najbliższych na trwanie w ciągłym lęku o zdrowie i życie osoby kochanej? W sportach ekstremalnych igranie ze śmiercią wydaje się proste – a śmierć nie jest prosta. Zwłaszcza ta bezsensowna.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.

 
 

Niemiecki kwartalnik „China heute” powołujący się na różne źródła podaje, że Kościół katolicki w Chinach liczy ok. 10 mln wiernych. Posługę biskupią w Państwie Środka wykonuje 100 biskupów, natomiast Mszę świętą może dla wiernych odprawiać prawie 3,7 tys. kapłanów.

 

Dwaj obywatele Bangladeszu oraz jeden mieszkaniec Iraku nielegalnie przedostali się do Polski, ukryci na naczepie ciężarowego samochodu. Mężczyźni zostali ujęci przez funkcjonariuszy policji, którzy przekazali ich pobliskiej jednostce straży granicznej. Imigranci deklarowali chęć przedostania się do jednego z krajów Europy Zachodniej.

 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.