DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   TEMAT NUMERU: JAK ODPOCZĄĆ PO KATOLICKU?

Kamil Sarzyński

Ekstremalny taniec ze śmiercią


Na przełomie XX i XXI wieku pojawił się znaczny wzrost zainteresowania sportami, których cechą charakterystyczną jest balansowanie na granicach ludzkiej wytrzymałości. Po ich przekroczeniu rozpoczyna się taniec ze śmiercią.

 

Sporty ekstremalne – bo o nich tu mowa – stanowią efekt zapotrzebowania na fizyczną aktywność oraz możliwości, jakie daje dziś postęp myśli technologicznej. Sport sam w sobie nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie. Każda aktywność fizyczna jest kuźnią wytrwałości, sumienności, lojalności czy umiejętności pracy w zespole. Zaspokaja również potrzebę rywalizacji oraz walki o prymat i naczelne miejsce w grupie. Istnieje jednak ogromna różnica dzieląca sporty klasyczne od ekstremalnych.

 

 

Sporty ekstremalne – w odróżnieniu od sportów klasycznych – wymagają nadprzeciętnych zdolności działania w warunkach ogromnego ryzyka, z nieodłącznym i sukcesywnie narastającym głodem adrenaliny. Są odpowiedzią na zmieniający się obraz aktywności fizycznej. Można powiedzieć, że sporty ekstremalne to krzyk naszych czasów, które cechuje pogoń za sukcesem, zachłanność na życie – coraz dłuższe, szybsze i lepsze, przy ciągłym poczuciu niedosytu. Siła napędowa zaś leży w konieczności odczuwania ciągłego ryzyka balansującego na granicy samozniszczenia.

 

 

Ekstremalne, czyli jakie?

Hormonalny huragan będący nieodłącznym elementem uprawiania tych sportów przynosi wielu błogi stan ukojenia dający możliwość odreagowania stresów i „upuszczenia pary”. Od takiego stanu łatwo się uzależnić, a gdy poziom adrenaliny zaczyna spadać, rozpoczyna się poszukiwanie kolejnych jej źródeł, co zawsze łączy się z przekraczaniem granic – wymagającym działań bardziej ryzykownych, niebezpiecznych, a w pewnym momencie niemożliwych do przekroczenia.

 

 

Przyjemne uczucie staje się nieodzownym elementem życia. Osoba uzależniona od adrenaliny postrzega swoje życie jako wypadkową nudy i monotonii, której ożywienie przez ryzyko staje się wręcz koniecznością. Stąd poszukiwania te przenoszą się na wszystkie sfery życia. A tu już niebezpieczeństwo zagraża każdemu, kto znajduje się w otoczeniu takiego ekstremalnego sportowca – „uzbrojonego” w przytępione mechanizmy samozachowawcze, przez co zupełnie zapominającego o ograniczeniach organizmu ludzkiego.

 

 

Sporty ekstremalne nastawione głównie na walkę z samym sobą często prowadzą do wyzucia sportu z idei budującej jego etos – wspólnotowej aktywności odzianej w zdrową rywalizację i fair play. Tym samym dają pole dla rozwoju egocentryzmu, w którym człowiek, zmagając się z samym sobą, nie potrzebuje innych osób. Wszelkie relacje z innymi osobami zostają więc zdegradowane do statusu zła koniecznego. W tej perspektywie warto zadać pytanie: czy nie jest to ucieczka przed przyjęciem całego bagażu, jaki niesie ze sobą życie codzienne?

 

 

Miłośnicy sportów ekstremalnych zdają się ciągle poszukiwać tego, co najważniejsze w życiu, sądząc, że znajdą to coś w pędzie, ryzyku i zachłyśnięciu adrenaliną. Niewielu z nich udaje się pojąć, że to, co najważniejsze, już dawno przeciekło im przez palce niezauważone. I tylko nieliczni mają szansę to dobro odzyskać.

 

 

W tym miejscu warto również zadać pytanie o odpowiedzialność. Czy ekstremalny sportowiec ma prawo ryzykować swoim zdrowiem i życiem bez uzasadniającego takie działanie odniesienia do wyższego dobra? Czy chcąc przełamywać kolejne ograniczenia może ponosić aż tak wielkie ryzyko? Tutaj przecież nie ma wyższego dobra. Jest za to egoizm w najczystszej postaci. Bo jak inaczej nazwać skazanie najbliższych na trwanie w ciągłym lęku o zdrowie i życie osoby kochanej? W sportach ekstremalnych igranie ze śmiercią wydaje się proste – a śmierć nie jest prosta. Zwłaszcza ta bezsensowna.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Ksiądz dźgnięty nożem. Inny zostawia Chrystusa dla Justyny. Kolejny „chrzci się ponownie”, ale wyjaśnia, że w sumie to chodzi o celibat. Dwóch innych popełnia samobójstwo. Liberalny biskup potwierdza ekskomunikę. Episkopat prosi Boga o wybaczenie za profanacje – tak wyglądał czerwiec w kościele w Polsce. Krystian Kratiuk zaprasza na program Ja Katolik.

 

Czym jest prawdziwa MIŁOŚĆ: https://www.youtube.com/watch?v=Y5Oiq8NmWSo

 
 

„Wyrażam moje głębokie oburzenie faktem podpisania przez Państwa listu otwartego z poparciem dla Parady Równości w Warszawie 8 czerwca 2019 roku” – tymi słowami rozpoczyna się petycja skierowana do 53 ambasadorów i szefów przedstawicielstw organizacji międzynarodowych w Polsce, którzy podpisali list otwarty z poparciem dla Parady Równości w Warszawie 8 czerwca 2019 r. Nie pozwól, aby zagraniczni politycy narzucali nam swoje pseudowartości! Stań w obronie suwerenności naszego kraju i polskich rodzin! Podpisz dokument!

 

„W obozie dla uchodźców Al-Sol w północno-wschodniej Syrii, babcia, z pochodzenia Azerka, zabiła swoją czternastoletnią wnuczkę. Dziewczyna nie chciała nosić nikabu”, informuje serwis rp.pl.

 

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro określił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jako święto wolności sumienia, wyznania i wolności gospodarczej. Wczoraj TK orzekł, że przepis, na podstawie którego prawomocnie skazano drukarza z Łodzi za odmowę wykonania usługi organizacji LGBT, jest niekonstytucyjny.

 

„Źle ugaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej – to dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny kwietniowego pożaru paryskiej katedry Notre-Dame” – poinformowała w środę prokuratura w Paryżu. Śledczy wykluczyli „wątek przestępczy”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.