DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Ekspresowa droga z Krakowa do Warszawy zagrożona? Ekolodzy znaleźli nory chomików i chcą zmian

Ekspresowa droga z Krakowa do Warszawy zagrożona? Ekolodzy znaleźli nory chomików i chcą zmian
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (satynek)

Ekolodzy domagają się wstrzymania rozpoczętych niedawno prac nad budową drogi na odcinku Szczepanowice-Widoma. To część prowadzącej z Krakowa do Kielc trasy S7, która łączy drugie największe miasto w Polsce ze stolicą kraju.

 

Powodem żądań „zielonych” jest odnalezienie przez nich nor chomika europejskiego. Tymczasem – jak czytamy na stronie radiokrakow.pl – „w raporcie, który został przygotowany w ramach ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, jest informacja, że występują na tym terenie różne chronione gatunki. Jednak nie stwierdzono obecności chomika europejskiego”. Różnica może wynikać z dokonania obserwacji w innym okresie – uważa Ada Słodkowska, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, która zaznacza, że instytucja ma świadomość bytowania chronionego gatunku w okolicy.

 

Siedlisko chomika jest, ale nie w pasie drogi – mówi z kolei cytowana przez radiokrakow.pl Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dodaje, dwie odnalezione nory były opuszczone.

 

Ekolodzy oskarżają jednak władze o „zamiatanie sprawy pod dywan”. Zaangażowany w sprawę Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot twierdzi, że droga S7 w planowanym kształcie źle wpłynie na populację chomika europejskiego. Jego zdaniem budowa zniszczy nory, zaś droga podzieli populację, a zwierzęta będą ginąć pod kołami samochodów. Dlatego też Ślusarczyk oczekuje przeprojektowania drogi tak, aby powstały zabezpieczenia chroniące chomika przed wejściem na jezdnie oraz przeniesienia populacji na czas budowy. Do czasu przeprojektowania ekolodzy oczekują wstrzymania prac.

 

Tymczasem przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zauważa, że wykonawca bądź inwestor może wystąpić o derogację. To zgoda na wyjątkowe przenoszenie lub spłoszenie zwierząt oraz zniszczenie ich siedlisk. Może zostać ona wydana w związku z faktem, że budowa drogi to inwestycja celu publicznego, zaś działania w jej ramach mają być prowadzone w sposób niewpływający na całą populację gatunku.

 

To nie zadowala ekologów, którzy twierdzą, że dotychczasowa budowa już zniszczyła siedliska chomika. Potwierdzać tezy Ślusarczyka mają nałożone na siebie dwie mapy – na jednej zaznaczono obszar prac, na drugiej niegdysiejsze nory. Tymczasem Iwona Mikrut z GDDKIA powiedziała Radiu Kraków, że „od kilku dni na miejscu pracują eksperci, którzy sprawdzają, czy koparki nie jeżdżą po norach”. Tego typu działania – prowadzone przez niezależną firmę – mają być wykonywane przez cały czas realizowania inwestycji. Co więcej, jeśli na miejscu pojawią się chomiki, to teren zostanie wygrodzony, a prośba o przeniesienie gatunku zostanie złożona. – Proszę się nie obawiać, chomiki nie będą tu zabijane – mówi Mikrut.

 

Ekolodzy „wiedzą” jednak swoje, a deklaracje uznają za niewystarczające. „Zieloni” oczekują przeprojektowania drogi, do której powstania przygotowania trwały od wielu lat. Do tego czasu chcą wstrzymania strategicznej inwestycji. Rozważają także skierowanie sprawy do sądu.

 

 

Źródło: radiokrakow.pl

MWł

 

 


DATA: 2019-09-18 13:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z czego Ci ludzie żyja. Kolejna pozarządowa organizacja działająca na szkodę Polski i Polaków. Kiedy zapłacą na głoszenie fałszywych informacji. To przecież jest duża szkodliwość społeczna.
10 miesięcy temu / Robi
 
Ekologom za niedługo braknie dziur do których będą się mogli schować jak nie przestaną ciąć głupa.
10 miesięcy temu / Polak
 
Ekolodzy , ludzie Szorosa , działają na szkodę Państwa Polskiego i Polaków ... Wyrzucić ich z budowy ,jak będą przeszkadzać ,to sprawa w Sądzie ..!...
10 miesięcy temu / -jorg
 
Ile żab i chomików wyginęło przez ścieżki rowerowe???
10 miesięcy temu / lond
 
Głośna sprawa z ostatnich tygodni: w Rybniku dzięki "ekologom" z tzw. Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego na okoliczność budowy drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nakazał wybudowanie sztucznego zbiornika wodny dla rzekomo rozlicznych gatunków żab. Budowa tego stawu pochłonęła "tylko" 1,2 mln zł. Jak przyszło do przesiedlania żab z ich domniemanego siedliska, nie znaleziono ani jednego osobnika. Urzędnicy postąpili zgodnie z procedurami jak zawsze zresztą, decyzję podjęto po "wnikliwej analizie materiału dowodowego". Nikt nie ma sobie nic do zarzucenia, niemniej 1,2 mln zł poszło w błoto niemalże dosłownie.
10 miesięcy temu / Ruben
 
a scieki w Wisle to temat tabu obecnie.Pytam sie gdzie ci ekolodzy sa ?chomiki to norki pokopia w innym miejscu
10 miesięcy temu / fff
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.