DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Eksperci zgodni: medycyna bez etyki przeobraża się w zbrodnię

Eksperci zgodni: medycyna bez etyki przeobraża się w zbrodnię
fot. By Alexander Voronzow and others in his group, ordered by Mikhael Oschurkow, head of the photography unit [Public domain], <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Child_survivors_of_Auschwitz.jpeg">via Wikimedia Commons</a

W Krakowie odbyła się konferencja „Medycyna za drutem kolczastym” poświęcona tematowi nazistowskich eksperymentów przeprowadzanych w obozach koncentracyjnych. Eksperci byli zgodni co do tego, że należy krzewić pamięć o tych wydarzeniach, aby ukazać, czym może stać się medycyna pozbawiona etyki.

 

- W 1942 roku spośród 60 tys. lekarzy w Niemczech 42 tys. należało do Narodowosocjalistycznego Związku Lekarzy. Miał kto w nazistowskich Niemczech realizować poczwórny E-program: eugenika, eutanazja, eksperymenty i eksterminacja – wskazał prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki z Collegium Medicum UJ.

 

Programy eugeniczne i eutanazja jeszcze przed wojną pozbawiły życia niemal 200 tys. obywateli niemieckich. Chore kobiety były także przymusowo poddawane aborcji ze względu na zagrożenie przekazywania wadliwego materiału genetycznego. Dzisiaj skala eugenicznej hekatomby przynosi miliony ofiar na całym świecie.

 

- Na przykładach tego, co się wtedy zdarzyło, można uczyć młodych lekarzy, czego robić nie wolno, aby nie złamać przysięgi Hipokratesa – powiedział „Naszemu Dziennikowi” dr n. med. Piotr Gajewski, internista. - Zastanawiam się jak to możliwe, że lekarze – przez wieki elita społeczeństwa, w czasie wojny stali się bestiami – powiedziała ofiara niemieckich eksperymentów, dr Wanda Półtawska.

 

Główne tezy wygłoszone na konferencji odbijają się jeszcze większym echem ze względu na niedawne wydarzenia związane ze sprawą Alfiego Evansa. W tym kontekście pojawiają się pytania o znaczenie podstawowych pojęć takich jak: ludzka godność, prawo do życia, naturalna śmierć czy ochrona życia.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

PR

 


DATA: 2018-05-10 13:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.