DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Eksperci w USA: nieroztropne stosowanie dronów grozi niekończącą się wojną

Eksperci w USA: nieroztropne stosowanie dronów grozi niekończącą się wojną
fot. Paul Ridgeway

Wojskowi i przedstawiciele służb wywiadowczych w USA przestrzegli administrację Obamy przed nieroztropnym wykorzystywaniem  uzbrojonych dronów w celach zabójczych, gdyż grozi to permanentną wojną i stanowi niebezpieczny precedens dla operacji śmiercionośnych, które inne kraje mogą podjąć w przyszłości.


Grupa ekspertów złożona z byłych wysokich urzędników CIA i  członków Pentagonu wezwała rząd do zrobienia analizy, która pozwoliłaby stwierdzić, czy w ciągu ostatnich 10 lat - od kiedy używane są uzbrojone samoloty bezzałogowe - Ameryka odniosła większe korzyści niż straty i czy tego typu tajne operacje są opłacalne. Biały Dom – zdaniem analityków - powinien także upublicznić dane dot. liczby zabitych bojowników, jak i cywilów w wyniku operacji dronów.


Rok temu prezydent Barack Obama – który notabene jest wielkim zwolennikiem prowadzenia tajnych akcji z udziałem dronów zamiast operacji wojskowych - obiecał przygotować nowe, bardziej przejrzyste wytyczne dot. ataków z udziałem samolotów bezzałogowych, by ograniczyć liczbę ofiar pośród cywilów.


Najnowsza analiza „Sprawozdanie grupy zadaniowej ds. polityki Stanów Zjednoczonych: drony” stwierdza: „Nic nie wskazuje na to, że strategia USA zmierzająca do zniszczenia Al-Kaidy powstrzymała wzrost ekstremizmu sunnickiego, odstraszyła islamskie grupy ekstremistycznych szyitów czy wreszcie przyczyniła się do realizacji długoterminowych amerykańskich interesów bezpieczeństwa”.


Eksperci dodali, że nieroztropne  wykorzystywanie dronów przez USA może przyczynić się do przyjęcia podobnej taktyki przez inne kraje, które tak jak Amerykanie będą przeprowadzać śmiercionośne ataki poza zadeklarowanymi strefami wojennymi.


Analitycy jako potencjalnie niebezpieczny precedens podali hipotetyczne wykorzystanie dronów przez Rosjan na terenie Ukrainy, które atakowałyby „antyrosyjskich terrorystów”. Tak jak Amerykanie ciągle przeprowadzający akcje w Jemenie i Pakistanie, Rosjanie mogliby odmówić ujawnienia danych wywiadowczych, które posłużyły jako podstawa do ataku. „W takich okolicznościach – zapytuje raport -  w jaki sposób Stany Zjednoczone wiarygodnie potępiłyby rosyjskie operacje?”


Wśród ekspertów, którzy przygotowali analizę są byli członkowie Pentagonu i CIA. Pracami urzędników kierował emerytowany generał John P. Abizaid, były szef Centralnego Dowództwa USA, profesor prawa na Uniwersytecie Georgetown. Pozostali członkowie grupy to m.in: Philip Mudd, były zastępca dyrektora Centrum Antyterrorystycznego CIA; Jeffrey Smith, który służył jako radca prawny CIA w administracji Clintona i John B. Bellinger III, radca prawny ds. Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Departamentu Stanu w administracji George'a W. Busha.


Panel stwierdził m.in., że atutem operacji bezzałogowych samolotów jest znacznie mniejsza liczba przypadkowych ofiar ataku niż podczas tradycyjnych nalotów samolotów bojowych. Stanowią one jednak większe obciążenie psychologiczne dla pilotów dronów, którzy oglądają wybrane cele czasami wiele dni, a nawet tygodni przed pociągnięciem za spust. Następnie na ekranie wysokiej rozdzielczości widzą efekt swojej działalności.


Eksperci postulują, by przenieść odpowiedzialność za większość akcji dronów z CIA do Pentagonu.Źródło: nytimes.com, AS.


DATA: 2014-06-26 15:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "23821"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.