DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Eksperci podają interesujące dane. Kościół katolicki w Chinach liczy ok. 10 mln wiernych

Eksperci podają interesujące dane. Kościół katolicki w Chinach liczy ok. 10 mln wiernych
REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Niemiecki kwartalnik „China heute” powołujący się na różne źródła podaje, że Kościół katolicki w Chinach liczy ok. 10 mln wiernych. Posługę biskupią w Państwie Środka wykonuje 100 biskupów, natomiast Mszę świętą może dla wiernych odprawiać prawie 3,7 tys. kapłanów.

 

Jak wynika z informacji publikowanych na łamach niemieckiego kwartalnika „China heute”, Kościół katolicki w Chinach składa się ze 146 jednostek terytorialnych, którymi zarządza 76 biskupów, choć de facto w Państwie Środka przebywa ich łącznie 100. Liczba wiernych to co najmniej 6 mln osób. Taką liczbę podają oficjalne, rządowe instytucje zajmujące się statystyką. Natomiast najbardziej wiarygodne źródło tj. Ośrodek Studiów pw. Ducha Świętego w Honghongu podaje, że w Chinach żyje 10 mln katolików. Liczba kapłanów sprawujących posługę wśród wiernych wynosi ok. 3,7 tys. Źródła informują również o pracy 4,6 tys. sióstr zakonnych.

 

Oficjalne informacje podawane przez wspomniany instytut mówią również o posiadaniu 115 diecezji i 31 jurysdykcji. Warto podkreślić, że tzw. Kościół patriotyczny, uznawany i kontrolowany przez władze, liczy 96 diecezji. Wśród biskupów przebywających na stale w Chinach, tylko 76 z nich pełni swój urząd. Ośrodek Studiów pw. Ducha Świętego informuje również, że 64 hierarchów jest związanych z Kościołem oficjalnym, natomiast 36 z nich, należy do tzw. Kościoła podziemnego. Szacuje się, że ok. 40 diecezji nie ma swego biskupa.

 

Interesująco prezentują się również informacje o posłudze kapłanów. 2550 z nich przynależy do Kościoła patriotycznego. Natomiast 1320 identyfikuje się z Kościołem podziemnym. Warto dodać, że Kościół oficjalny posiada 8 seminariów, w których kształci się 385 kleryków. Z kolei Kościół podziemny dysponuje 6 seminariami, w których uczy się ok. 100 mężczyzn, pragnących w przyszłości zostać katolickimi kapłanami.

 

Według niektórych źródeł w 2018 roku w Chinach ochrzczono 48365 osób, a więc nieco mniej niż rok wcześnie – 48556. Najwięcej katechumenów było w tradycyjnie najbardziej katolickiej prowincji chińskiej Hebei – 12834, a następnie w Shanxi – 4124 i w Syczuanie – 3707. Znamienne, że 4 chrzty odnotowano również w Tybecie.

 

W tym samym okresie święcenia kapłańskie przyjęło 75 diakonów, podczas gdy w 2017 było ich 97 i była to najwyższa liczba neoprezbiterów w ostatnim dziesięcioleciu. Najwięcej nowych kapłanów otrzymały 4 diecezje we wspomnianej prowincji Hebei – 14, a następnie 3 diecezje w Shanxi – 9.

 

Mimo podpisania w ubiegłym roku porozumienia watykańsko-chińskiego, sytuacja Kościoła katolickiego w tym kraju nie tylko niewiele się poprawiła, ale – zdaniem wielu miejscowych wiernych – nawet się pogorszyła. Wzmogły się bowiem naciski rządowe na tych biskupów i księży, którzy dotychczas nie należeli do kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, aby jak najszybciej to uczynili. Coraz częściej można odnotować również akty burzenia kościołów i zrzucanie krzyży z wież kościelnych, a wielu księży trafiło do więzień za odmowę wstąpienia do Stowarzyszenia.

 

 

Źródło: KAI, Asia News

WMa

 


DATA: 2019-05-25 16:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobre wieści. Sporo naszych w Chinach!
4 miesiące temu / ao
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.