DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Eksperci od edycji ludzkiego genomu potępili chińskiego uczonego za „zmutowane bliźniaczki”

Eksperci od edycji ludzkiego genomu potępili chińskiego uczonego za „zmutowane bliźniaczki”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Organizatorzy Drugiego Międzynarodowego Szczytu ds. Edycji Genomu Ludzkiego potępili „zaskakujące i głęboko niepokojące” doniesienia prof. Hi Jiankui o dzieciach ze zmutowanymi genami, które miały przyjść na świat w Shenzhen.

 

Naukowiec, który tuż przed konferencją w Hongkongu powiadomił o tym świat, odwołał swój odczyt i został mocno skrytykowany przez uczestników sympozjum. Wytykano mu, że jest nieodpowiedzialny.

 

Wcześniej – w środę – Jiankui podkreślał, że jest dumny, iż udało mu się zmienić DNA bliźniąt, których ojciec był nosicielem wirusa HIV.

 

Szczegółów eksperymentu nie zweryfikowali niezależni eksperci. Samo doświadczenie wywołało natomiast natychmiastową reakcję i powszechną krytykę. Genetyk miał przemawiać na konferencji we czwartek, ale usunięto jego mowę z harmonogramu. David Baltimore, laureat nagrody Nobla i przewodniczący komitetu organizacyjnego powiedział dziennikarzom, że naukowiec sam miał zrezygnować.

 

Uczestnicy Drugiego Międzynarodowego Szczytu ds. Edycji Genomu Ludzkiego potępili „zaskakujące i głęboko niepokojące” twierdzenie, iż ludzkie zarodki zostały poddane edycji i implantacji. Wezwali do ściślejszego nadzoru nad badaniami. „Nawet jeśli modyfikacje zostaną zweryfikowane, procedura była nieodpowiedzialna i nie spełniła międzynarodowych norm” – stwierdzili w oświadczeniu.

 

Genetycy podkreślili, że doświadczenie przeprowadzono, chociaż nie było wystarczającego wskazania medycznego, by podejmować eksperyment. Źle opracowano protokół badania, nie spełniono norm etycznych w celu ochrony dobrostanu badanych. Ponadto, jak dodano, brakowało przejrzystości w opracowywaniu, przeglądzie i prowadzeniu procedur klinicznych.

 

Profesor Jiankui z uniwersytetu w południowo-chińskim mieście Shenzhen twierdził, że zmienił DNA bliźniaczkom urodzonym kilka tygodni temu w wyniku procedury in vitro. Poddał ich genom edycji, by zapobiec zarażeniu się przez nie wirusem HIV. W eksperymentach miało uczestniczyć osiem par wolontariuszy – ojcowie zarażeni wirusem HIV i zdrowe matki. Chiński uczony zaznaczył, że na poród czeka jeszcze jedna kobieta z dzieckiem ze zmienionym genomem. Nie wiadomo jednak, czy donosi ciążę.

 

Eksperci ostrzegają, że edytowanie ludzkich embrionów może stworzyć niezamierzone mutacje w innych obszarach – tak zwane „efekty poza celami” – które będą miały wpływ na kolejne generacje potomstwa zmutowanych dzieci.

 

Uniwersytet Nauki i Technologii, gdzie wykłada uczony, zdystansował się od niego mówiąc, że od lutego jest na bezpłatnym urlopie i „poważnie naruszył etykę akademicką”.

 

Chiński eksperymentator wykształcony na amerykańskim uniwersytecie Stanforda wyjaśnił, że DNA bliźniaków zostało zmodyfikowane za pomocą techniki CRISPR – uczeni wiążą z nią wielkie nadzieje, jeśli chodzi o żywność genetycznie modyfikowaną II generacji – która umożliwia naukowcom usuwanie i zastępowanie fragmentów DNA z najwyższą precyzją.

 

Współtwórczyni tej techniki, Jennifer Doudna, ​jest przerażona i głęboko zaniepokojona tym, do jakich celów wykorzystywana jest CRISPR.

 

Co jednak niepokojące, organizatorzy sympozjum nie wykluczyli akceptacji edycji genomu ludzkiego w przyszłości. Zastrzegli, że zależeć to będzie od spełnienia rygorystycznych kryteriów, w tym od ustanowienia ścisłego i niezależnego nadzoru.

 

Dodali jednak, że istnieje zbyt wiele niepewności naukowych i technicznych, aby umożliwić badania kliniczne na obecnym etapie.

 

 

Źródło: afp.com

AS

 

 

 

 


DATA: 2018-11-30 11:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@kapłan Profanacja człowieczeństwa? Czy profanacją człowieczeństwa jest chęć uodpornienia ludzi na jedną z najgorszych chorób na święcie? Z powodu HIV i AIDS co roku umierają miliony ludzi na całym świecie. Czy to,że Chińczyk znalazł sposób na uodpornienie ludzi na te choroby, jest złe?
ponad 1 rok temu / ollek
 
@kapłan Profanacją człowieczeństwa jest to,że można ludzi uodpornić na straszną chorobę na którą umierają miliony ludzi na całym świecie?
ponad 1 rok temu / ollek
 
To profanacja człowieczeństwa. Ale jeśli Boga nie ma to wszystko wolno. A w Chinach ateizm jest lansowany. Pamiętajmy: gdzie Boga - nie jest piekło.
ponad 1 rok temu / kapłan
 
Od momentu praktykowania in vitro otwarła się furtka to piekielnych czeluści. Świat wyrwał rozrodczość z samego wnętrza człowieka a wchodząc w rolę Boga, zarzucając jednocześnie Kościołowi małą otwartość na ludzką cielesność a to właśnie Kościół jej bronił. To jest piekło i piekłem się skończy.
ponad 1 rok temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.