DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

Eksperci: Po śmierci Castro może dojść do zmian politycznych lub nawet przewrotu

Eksperci: Po śmierci Castro może dojść do zmian politycznych lub nawet przewrotu
Prensa Internacional via ZUMA Wire

Zdaniem amerykanisty prof. Zbigniewa Lewickiego, śmierć byłego rewolucyjnego przywódcy Kuby Fidela Castro może zapoczątkować proces zmian politycznych, choć jeśli one rzeczywiście nastąpią, nie będą natychmiastowe. - Nie można mu odmówić zasług, aczkolwiek nie można stwierdzić, że był to przywódca, który rządził wyłącznie dobrem. Rządził także złem, prześladowaniami opozycjonistów, ma na sumieniu wiele złych decyzji – mówił prof. Lewicki. Z kolei Jose Torres, kubański muzyk mieszkający w Polsce, który przyznał, że wielu uważa Castro za „największego mordercę w historii”.


W ocenie prof. Zbigniewa Lewickiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Fidel Castro był postacią nietuzinkową i niejednoznaczną. Zdaniem amerykanisty były przywódca rewolucyjny miał wielu swoich zwolenników, ale także przeciwników. Podkreślił, że w ostatnich latach Castro stracił na znaczeniu i nie był już tą samą energiczną postacią, którą pamiętamy z poprzednich dekad.


- Miał 90 lat, raka i pewnie wiele innych chorób. Nie był tą postacią, którą wiele osób pamięta tzn. charyzmatycznego mówcy, pełnego energii. Miał bardzo intensywne życie, wiele zrobił dla Kuby, zarówno dobrego, jak i złego – powiedział prof. Lewicki.


Rozmówca TVP Info komentując śmierć Castro przyznał, że Kuba z pewnością będzie w żałobie po stracie swego przywódcy. Podkreślił jednocześnie, że nie można odbierać mu pewnych zasług, ale należy też zwracać uwagę na to co zrobił złego. - Nie można mu odmówić zasług, aczkolwiek nie można stwierdzić, że był to przywódca, który rządził wyłącznie dobrem. Rządził także złem, prześladowaniami opozycjonistów, ma na sumieniu wiele złych decyzji – mówił prof. Lewicki.


Z kolei Jose Torres, kubański muzyk mieszkający od lat w Polsce przyznał, że po śmierci Fidela Castro może dojść do przewrotu politycznego. Jego zdaniem sama postać byłego przywódcy była niejednoznaczna.


- Dla jednych odszedł jeden z największych przywódców, dla drugich – to największy morderca w historii. Jedni będą się cieszyć, inni smucić. To, co najbardziej mnie martwi, to jest przewrót, do którego może dojść na Kubie. Bo Kubańczycy zawsze są bardzo na lewą albo na prawą stronę. Mówią: „Jak nie ma kota, myszy szaleją” i teraz po śmierci Castro mogą zacząć rozrabiać – powiedział Jose Torres. Zdaniem muzyka śmierć to szansa dla Castro, aby mógł „z góry zobaczyć” ile złego zrobił na Kubie.

 

 

Źródło: tvp.info

POz
 

 


DATA: 2016-11-26 14:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja sądzę,że to równie dobrze może być okazja do kolejnego etapu fałszywego "pojednania".
ponad 3 lata temu / gość
 
Jeżeli te ł-opozycjonisty były takie "zawodowe" w typie nasiech KOR-ników, to żadna strata....
ponad 3 lata temu / aaa
 
Ale odkrywcy ci eksperci...
ponad 3 lata temu / Rozsądny
 
"Zdaniem muzyka śmierć to szansa dla Castro, aby mógł z góry zobaczyć ile złego zrobił na Kubie" - czyli za popełnione zło i tak, z automatu, poszedł "do góry"? Echhh, ta modernistyczna teologia bezwarunkowego miłosierdzia...
ponad 3 lata temu / r
 
No to po Kubie i Wenezuela się "obróci"!
ponad 3 lata temu / Janusz z Kolonii
 
Tak se dumam, czy poszedł do Nieba. Zasłużył bo walczył o wolność swej ojczyzny. Nuu ale on nie był wierzący. Nuu to gdzie poszedł w takim razie?
ponad 3 lata temu / jorguś2
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.