DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2020 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?
By Piotr Drabik (Flickr: DSCF7663) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany – mówi w rozmowie z portalem fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, komentując decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, która odwołała prof. Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny.

 

Ks. prof. Bortkiewicz podkreśla, że sprawa prof. Bogdana Chazana wymaga zaznaczenia kilku aspektów. – Po pierwsze, trzeba powiedzieć, że prof. Chazan jawi się jako postać niezwykle prawego sumienia. To człowiek, który miał i wciąż ma odwagę oprzeć się złemu prawu stanowionemu. Przeczytałem gdzieś porównanie prof. Chazana do współczesnej Antygony i myślę, że to porównanie ze wszech miar trafne. Sprawa ta posiada jeszcze drugą strefę refleksji. Strefę tę Jan Paweł II nazywał kryzysem prawdy, związanym z kryzysem pojęć. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której kobieta, po dokonaniu reprodukcji in vitro, przychodzi z defektowanym dzieckiem, domagając się aborcji. Przedstawia się ją jako poszkodowaną pacjentkę, roztaczając ogromne rozżalanie nad jej losem, a przecież to jest to ewidentne przekłamanie, które manipuluje ludzkimi uczuciami, a przede wszystkim prawdą – mówi.

 

Oceniając decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz kapłan mówi, że należy postawić pytanie, w jaki sposób można pogodzić taką postawę z jej, ponoć katolickim, sumieniem. – Tym bardziej, że Jan Paweł II w „Evangelium Vitae” wskazując kręgi odpowiedzialności za aborcję, wskazał także osoby decydujące o prawie stanowionym. Wskazał także media, które niejednokrotnie przyczyniają się do nagonki pro-aborcyjnej. Wreszcie, wskazał na wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób wspierają lobby aborcyjne. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można pogodzić sumienie katolickie z ewidentnym aktem współdziałania w złu. To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę, tym bardziej, że ściśle wiąże się z deklaracją wiary – zaznacza chrystusowiec i dodaje: – Myślę, że my wszyscy, katolicy w Polsce (nie tylko ci, którzy są nimi nominalnie, ale rzeczywiście poważnie przeżywają swoją wiarę), jesteśmy zobowiązani do okazania w różny sposób solidarności z prof. Chazanem w chwili jego prześladowania.

 

Kapłan zgadza się z tezą, że nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z bardzo ważnych aspektów tej sprawy, czyli genezę dziecka. – Warto przypomnieć, co kilka lat temu prof. Janusz Gadzinowski, wybitny neonatolog, powiedział na temat wad wrodzonych dzieci poczętych drogą in vitro. Kilka miesięcy temu przeżywaliśmy wielki szum medialny wokół wypowiedzi ks. Franciszka Longachmps de Berier, który także wskazywał na konsekwencje poczęć in vitro. Co więcej, dokument Episkopatu Polski na temat niektórych zagadnień bioetycznych, udokumentowany bogatą bibliografią dowodził, że dzieci poczęte drogą in vitro są znacznie bardziej narażone na ryzyko wad genetycznych, niż dzieci poczęte naturalnie. Faktycznie, cała nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z aspektów sporu o in vitro, który był w ciągu ostatnich lat podejmowany. Spór ten dotyczył nie tylko konsekwencji etycznych, ale medycznych procederu in vitro. Atakując prof. Chazana, całkowicie pomija się – mówiąc bardzo brutalnie – fakt, że miał on podjąć decyzję nad życiem dziecka, które było zdefektowanym produktem reprodukcji in vitro – zaznacza.

 

Zdaniem duchownego, w sprawie prof. Chazana głos powinien zabrać Episkopat Polski. – Zdecydowanie uważam, że sytuacja, z którą mamy w tej chwili do czynienia, wbrew głosom niektórych polityków, jakoby Kościół sterował życiem tego kraju, ma charakter zupełnie odwrotny. Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani, w związku z tym bezwzględnie wymagany jest głos hierarchów Kościoła, stojących w obronie tegoż Kościoła, którego są pasterzami. Ponadto myślę, że warto byłoby naprawdę poważnie potraktować sprawę ekskomuniki, która nie jest orzeczeniem arbitralnym hierarchii Kościoła czy prawa kościelnego, ale jest konsekwencją faktu. Ludzie, którzy wspierają aborcję w sposób wymieniony przez Jana Pawła II w „Evangelium Vitae”, przyczyniają się do zła, które ma charakter ekskomunikowania, a więc wyłączenia ze wspólnoty Kościoła. Uważam, że byłoby dobrze, gdyby księża biskupi w sposób bardzo jednoznaczny przypomnieli o konsekwencji takich, a nie innych decyzji dotyczących walki z życiem poczętym – mówi z całą mocą ks. prof. Bortkiewicz.

 

Źródło: fronda.pl

pam


DATA: 2014-07-10 07:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Episkopat nie ma w zwyczaju podejmować zdecydowanych kroków. NIESTETY. Biskupi i kardynałowie powinni murem stać przy protestujących przeciwko zabijaniu nienarodzonych, obrażaniu Boga i traktowaniu katolików w taki sposób, jak robi to władza w Polsce. Mało który cokolwiek powie, a co dopiero żeby ruszyć się i pomóc ludziom... bo po co??? "Pasą własne brzuchy, a nie owieczki!" - to cytat z jednego księdza, który po tej wypowiedzi ma bardzo duże problemy... znamienne, że w prywatnych rozmowach zwierzchnik mówi mu, że nie znajduje w jego nauczaniu błędów... a publicznie robi co innego... Niech Bóg chroni i Błogosławi naszych Kapłanów, wiernych Mu i Ojczyźnie!
ponad 5 lat temu / qzyck
 
Episkopat nie ma w zwyczaju podejmować zdecydowanych kroków. NIESTETY. Biskupi i kardynałowie powinni murem stać przy protestujących przeciwko zabijaniu nienarodzonych, obrażaniu Boga i traktowaniu katolików w taki sposób, jak robi to władza w Polsce. Mało który cokolwiek powie, a co dopiero żeby ruszyć się i pomóc ludziom... bo po co??? "Pasą własne brzuchy, a nie owieczki!" - to cytat z jednego księdza, który po tej wypowiedzi ma bardzo duże problemy... znamienne, że w prywatnych rozmowach zwierzchnik mówi mu, że nie znajduje w jego nauczaniu błędów... a publicznie robi co innego... Niech Bóg chroni i Błogosławi naszych Kapłanów, wiernych Mu i Ojczyźnie!
ponad 5 lat temu / qzyck
 
Całym sercem popieram ks. Bortkiewicza! Mowa jasna i zdecydowana. Czas nagli, niech Episkopat Polski raczy wreszcie zauważyć, iż Kościół na tej ziemi został powołany do walki ze złem. Dość już lukrowatej gadaniny,dość podawaniu ręki wrogom Jezusa. Najwyższa pora stanąć zdecydowanie po stronie Zbawiciela. Wiele środowisk czeka na podjęcie działań polegających na odnowie moralnej Narodu Polskiego, a tym jest Akt Intronizacji Jezusa na Króla Polski.Tylko bezkompromisowy powrót do kształtowania sumień Polaków według Dekalogu da szansę na wyzwolenie się z nałożonych nam kajdan duchowych, ekonomicznych, politycznych itd. Jest to droga dla każdego narodu. Wybrać Boga i Jego prawo - to jest praca i proces, na który trzeba się otworzyć.
ponad 5 lat temu / Renia
 
I jeszcze jedno. Drodzy Kapłani! Wróćcie do odmawiania po mszy św. zaniechanej po Soborze VAT. II ekzorcyzmu do św. Michała Archanioła. Prosił o to usilnie sam JP II. Bądźcie posłuszni Papieżom, zwłaszcza tym świętym. Sami nie macie siły przeciwstawić się ZŁU, zacznijcie wspólnie z nami świeckimi wzywać pomocy z nieba!
ponad 5 lat temu / mao
 
Na tak bezwzględną walkę z życiem ze strony POpaprańców moralnych musi być najbardziej czytelny i jasny sygnał- ekskomunika. Te mdłe protesty wysyłane z zacisznych gabinetów nie są już wiele warte... Wojna, jakiej do tej pory nie było, zaczęła się. Czas stanąć do obrony wiary i wartości, a przede wszystkim życia. Pan Chazan już tę wojnę zaczął. Czas najwyższy, aby stanąć u jego boku!
ponad 5 lat temu / mao
 
w Dziejach apostol zlodziejska pare skazuje na smierc i nikt nic nie pudruje, a teraz Hanna G-W popiera mordowanie i ...abp odpala worda i pisze i pisze i pisze...
ponad 5 lat temu / razorrr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.