DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Ekshumacja generała Franco zablokowana. Władzom odmówiono wstępu do mauzoleum

Ekshumacja generała Franco zablokowana. Władzom odmówiono wstępu do mauzoleum
fot. REUTERS/Juan Medina /FORUM

„Ojciec Santiago Cantera – przeor opactwa w Dolinie Poległych, opiekujący się bazyliką w mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób Francisco Franco, odmówił władzom dostępu do bazyliki w celu dokonania ekshumacji generała”, poinformował dziennik „El Pais”.

 

Według duchownego zgoda na ekshumację nie może zostać wydana, ponieważ nie zgadza się na nią rodzina gen. Franco. „Przedstawiciel rodziny Franco kilkakrotnie informował, że rodzina nie zgadza się na ekshumację, a jeśli rząd ją zgodnie ze swoimi deklaracjami przeprowadzi, nie zaakceptuje innego miejsca pochówku niż krypta rodowa w katedrze Almudena w centrum Madrytu”, przypomniała hiszpańska gazeta.

 

Podobne stanowisko w tej sprawie kilkukrotnie przedstawił arcybiskup Madrytu Carlos Osoro. Jego zdaniem rząd Pedra Sancheza powinien „wypracować porozumienie z potomkami generała”. Jedynym rozwiązaniem zaproponowanym przez hiszpańskiego premiera jest jednak pochowanie szczątków gen. Franco na cmentarzu w El Pardo pod Madrytem, gdzie spoczywa zmarła w 2017 r. jedyna córka Franco, Carmen Polo.

 

W odpowiedzi na oświadczenie o. Cantery socjalistyczny rząd Hiszpanii zakomunikował, że „obstrukcjonizm przeora Santiago Cantery nie przeszkodzi w procesie (ekshumacji)”. Władze stwierdziły, że „spodziewały się takiej postawy od benedyktyna, którego przekonania są publicznie znane”.

 

„Zanim Santiago Cantera wstąpił do zakonu benedyktynów, był kandydatem partii Falange Espanola Independiente, z której startował w wyborach parlamentarnych w 1993 r. oraz w wyborach europejskich w 1994 r.” – przypomnieli rządzący.

 

Źródło: tvp.info / „El Pais”

TK


DATA: 2019-01-04 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Leon: Stosunki między państwem a Kościołem reguluje umowa zwana konkordatem. Ta sama umowa reguluje np. specjalny status bazyliki, do której nie wchodzi się jak do urzędu czy obory. Takie miejsca mają zagwarantowaną pewną autonomię. I to zagwarantowaną przez umowę międzynarodową.
ponad 1 rok temu / Bondaree
 
@Alex Wolf napisz jeszcze, że Hitler uratował Niemcy, Polskę, a może Europę przed komunizmem. Czy bombardowani w Guernice, Madrycie itd. cywile, mordowane kobiety i dzieci, a także dzieci zabierane po wojnie rodzicom, to byli ,,czerwoni zbrodniarze", ,,czy sataniści"? Franco nie przystąpił do wojny po stronie Hitlera, bo Hiszpania wykrwawiona wojną domową była zwyczajnie na to za słaba, co nie przeszkadzało udzielać hitlerowskim Niemcom innego rodzaju pomocy.
ponad 1 rok temu / Leon
 
@Bondaree Bazylika znajduje się na terenie Hiszpanii i podlega prawu hiszpańskiemu, podobnie przeor jako obywatel Hiszpanii podlega jej prawu, tak jak każdy obywatel bez względu na to, czy jest księdzem, kierowcą, czy szefem jakiejś organizacji.
ponad 1 rok temu / Leon
 
leon - chłopie poczytaj sobie jak Franco zrobił Hitlera w konia jak i aliantów i nie przystąpił do wojny zachowując neutralność, choć był naciskany przez obie strony. Wykorzystał pomoc Mussoliniego i Hitlera by załatwić komunę a te niby "ofiary białego terroru" to skazani na śmierć czerwoni zbrodniarze, którzy dopuścili się ludobójstwa na ogromną skalę, to była satanistyczna dzicz.
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 
@Leon: Bazyliką rządzi przeor, a nie jakiś "demokratycznie wybrany rząd" czy inna banda. I to przeor decyduje kto i co będzie robił w bazylice, a lewakom wara od grobu bohatera.
ponad 1 rok temu / Bondaree
 
Uważam że ekshumacje wbrew woli rodziny są niedopuszczalne w każdym przypadku. Nie ma znaczenia komunista nazista patriota liberał demokrata katolik protestant święty czy zbrodniarz .Bóg nas wszystkich osądzi i ruszanie szczątków w ramach sprawiedliwości czy zemsty jest niedopuszczalne gdzie tu wieczny odpoczynek?
ponad 1 rok temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.