DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Ekshumacja gen. Franco hiszpańskiej lewicy nie wystarczyła. Rodzinę pozbawiono części majątku

Ekshumacja gen. Franco hiszpańskiej lewicy nie wystarczyła. Rodzinę pozbawiono części majątku
Gen. Franco. FOT.:Pedrodg 11 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Zniszczyli pomniki, opluli pamięć, wykopali z grobu, a na koniec zabrali rodzinie gen. Franco majątek. Hiszpańska lewica nie odpuszcza swoim przeciwnikom.

 

Generał Francisco Franco pokonał komunistów, zapewnił Hiszpanii jeden z najdłuższych okresów pokoju w historii kraju – bez wplątywania jej w II wojnę światową, oraz pozostawił po sobie, ze zniszczonego wojną domową kraju, dobrze prosperujące i pojednane wewnętrznie państwo. Jednak lewica o swojej klęsce sprzed dekad nie zapomniała.

 

Po dojściu do władzy w Hiszpanii socjaliści zabrali się za „defrankizację” kraju. Stosowano metodę „salami”. Od zmiany nazw ulic, przez usuwanie pomników, po wyrzucenie w październiku 2019 roku – po wieloletniej batalii prawnej – szczątków gen. Franco z grobowca w Dolinie Poległych. Teraz mamy ostatni plaster owego „salami”, czyli pozbawianie rodziny generała Francisco Franco własności. Musi ona oddać państwu pałac podarowany dyktatorowi w czasie wojny domowej. Ta decyzja również może być odczytywana jako zemsta.

 

Chodzi o dwie transakcje. W 1938 roku za pałac zapłacono ok. 4 mln dzisiejszych euro (ok. 17,2 mln zł) i przekazano go dyktatorowi „w darze od wdzięcznego narodu”. Teraz hiszpański sąd uznał darowiznę narodu dla generała Francisco Franco za „nieważną”. Pałacyk w Galicji, który był w rękach jego rodziny, został skonfiskowany. Sąd skorzystał z prawnego wybiegu i uznał, że posiadłość była przyznana „głowie państwa”, a nie samemu gen. Francisco Franco. Odrzucił też informacje rodziny o transakcji z 1941 roku, według których nieruchomość zakupił sam Franco.

 

Zbudowany w latach 1893-1907 pałacyk został w ubiegłym roku uznany przez regionalne władze Galicji za zabytek. Posiadłość Pazo de Meiras stanowiła połowę wartości majątku gen. Franco pozostawionego rodzinie w testamencie.

 

Na początku września 2020 roku hiszpański wymiar sprawiedliwości wydał wyrok, który nakazuje sześciu wnukom Francisco Franco zwrot „nielegalnie nabytej” posiadłości. Franco zmarł w 1975 roku i od tego czasu z posiadłości korzystała jego rodzina. Razem z upływającym czasem i niszczeniem pamięci o pogromcy komunistów, metodą „salami” usuwano wszystkie jego ślady. Generalissimus został wyrzucony z grobu, a jego rodzina pozbawiona własności. Sąd w La Coruña ​​orzekł na podstawie skargi złożonej w zeszłym roku przez hiszpański rząd socjalistyczny, że pałacyk – ze względu na „znaczenie dla kultury” – powinien być dostępny publicznie.

 

Potomkowie gen. Franco odwołali się od tej decyzji i sprzeciwili przeprowadzce. Zaskarżyli też naruszenie praw do „własności prywatnej”. Sąd uznał darowiznę z 1938 roku za „nieważną”. Uznano także, że legalizacja notarialna transakcji z 1941 roku była „pozorna”. To kolejny dowód na ideologizację lewicową wymiaru sprawiedliwości w Europie. Sąd nakazał rodzinie Franco oddanie budynku, bez możliwości ubiegania się nawet o zwrot kosztów poniesionych na utrzymanie nieruchomości. I tak dobrze, że nie kazali jeszcze płacić wnukom „zaległego czynszu” od 1938 roku…

 

Według sędziów, spadkobiercy Franco nie mogą być uważani za właścicieli majątku ziemskiego od czasu śmierci dyktatora w 1975 roku. Rodzina ma dwadzieścia dni na odwołanie się od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji.

 

Franco nawet zza grobu pozostaje wrogiem socjalistów i innej lewicy. Przypomnijmy, że w czasie ekshumacji jego szczątków w 2019 roku z grobowca w Dolinie Poległych używano śmigłowca, by nie spotkać na trasie ewentualnych zwolenników Franco. Zezwolono jedynie na prywatny charakter uroczystości pogrzebowych w Madrycie i mogła w nich uczestniczyć tylko rodzina zmarłego. W czasie ekshumacji do bazyliki, w której w 1975 roku złożono ciało Franco, nie wpuszczono też dziennikarzy. Nie było również żadnych honorów państwowych. Spoza rodziny generała przy ekshumacji była obecna natomiast... socjalistyczna minister sprawiedliwości Dolores Delgado.

 

Człowiek, który w ubiegłym wieku ocalił kraj przed komunizmem, padł obecnie ofiarą drugiej, kulturowo-społecznej fali tego systemu. Bez uwzględniania kontekstu historycznego i relatywizując zbrodnie lewicy, zrobiono z Francisco Franco „złego luda”. Na tym jednak nie koniec „rewanżyzmu” lewicy wobec brutalnie odartego z czci i szacunku hiszpańskiego przywódcy. Socjalistyczny rząd Pedro Sáncheza chce jeszcze nowelizować kodeks karny tak, by można było karać każdą „apologię frankizmu”. Wtedy jakakolwiek obrona postaci Franco będzie już niemożliwa, nie wspominając o prawdzie historycznej... 

 

 

Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2020-09-10 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cześć i Chwała Bohaterom , a rodzina zasiedziała ten pałacyk w dobrej lub złej wierze i im się on należy a lewackim zło dziejom nic do tego
9 dni temu / C.W.P.
 
@Akwin widzę że zupełnie nie rozumiesz pojęcia "lewak" no cóż, czas nadrobić terminologię. Nie jestem ignorantem, z moją logiką zapewniam że wszystko jest w porządku. Swoją drogą bardzo interesująca i niezbyt tak oczywista dziedzina jak niektórym się wydaje
9 dni temu / Lewak
 
Jak rozumiem król w Hiszpanii nie ma już nic do powiedzenia?
9 dni temu / 940
 
@Lewak - czyli przyznajesz się tak naprawdę do tego, że dobrze Ci, że jesteś ignorantem. Szkoda, bo gdybyś ze ścisłych rzeczy bardziej skupił się na logice a do tego dołożył choć odrobinę rzetelnej faktografii, to jednocześnie nie nudziłbyś się dużą ilością lektur historycznych i pogłębiłbyś rozumowanie. A finalnie doszedłbyś do konstatacji, że postulaty lewicy, nawet na gruncie nauk ścisłych, są zwyczajną bzdurą sprowadzającą się albo do relatywizmu albo prymitywnego redukcjonizmu.
9 dni temu / Akwin
 
No i dobrze
9 dni temu / AdamZ
 
@vv tak, jestem lewakiem i mało czytam książek historycznych, ponieważ mnie interesują. Miejcie oparcie w historii dobrze, dobrze. Mnie interesują przedmioty ścisłe a nie historia, która często zwłaszcza ta bardzo stara może być zafałszowana. Moim życiem jest biologia, matematyka, chemia i mogę z naprawdę dużej próby stwierdzić że osoby z wykształceniem ścisłym często są lewakami. Piszę to bo z twojej narracji wynika, że tylko osoby konserwatywne myślą, są wykształcone i studiują literaturę we własnym zakresie.
9 dni temu / Lewak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.