DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

„Ekoteologia” na Synodzie Amazońskim i kwestia „grzechów ekologicznych”

„Ekoteologia” na Synodzie Amazońskim i kwestia „grzechów ekologicznych”
źródło: pixabay.com

Podczas piątkowej konferencji watykańskiej z udziałem uczestników Synodu Amazońskiego, brazylijski arcybiskup Pedro Brito Guimarâes z Palmas mówił, że katolicy muszą spowiadać się z tzw. grzechów ekologicznych. Sam przyznał, że to „nowość” i nie wyjawił o jakie konkretnie grzechy chodzi.

 

Duchowny pochodzi z najmłodszego stanu Brazylii, znajdującego się w sercu kraju. Zamieszkuje go 1,5 miliona ludzi. Hoduje się tam aż 9 mln sztuk bydła. Według hierarchy, bydło często cieszy się lepszą opieką zdrowotną niż ludzie, a to dlatego, że ich mięso jest eksportowane do krajów zamorskich. Arcybiskup narzekał również na ekstensywne rolnictwo. Uprawia się tam głównie soję, ze względu na powstającą z niej mączkę sojową, która stanowi pokarm dla zwierząt. Takie uprawy powodują, że ziemia ulega erozji, a pestycydy i chemikalia używane do uprawy soi zanieczyszczają rzeki. Hierarcha mówił, że hodowla bydła wymaga również dużej ilości wody, co grozi zniszczeniem zasobów naturalnych.

 

W pewnym momencie arcybiskup zaznaczył, że trzeba zacząć się spowiadać z „grzechów ekologicznych”. Mogą one być czymś nowym – zauważył – ale musimy zacząć się z nich spowiadać. Cytując papieża Franciszka, dodał, że „wszystko jest połączone” i gdy dotykamy czegoś, to wywołuje reakcję łańcuchową. Hierarcha przestrzegał też, że cała ludzkość odczuje skutki decyzji podjętych na tym Synodzie. - Obecna sytuacja ekologiczna jest powodem do szerzenia podziałów, ale ludzie nie mogą nie wziąć pod uwagę znaczenia, jakie środowisko ma dla nas – zauważył. - Grzechy ekologiczne - to nowe słowo dla nas, także dla Kościoła, ale ludzie nie wyznają grzechów, które popełniamy przeciwko naturze - przekonywał. - Wszystko jest ze sobą powiązane, to łańcuch. Z tego powodu ten synod jest ważny – mówił. - Przyszłość ludzkości zależy również od decyzji tego synodu – dodał.

 

W konferencji prasowej uczestniczył także kardynał Carlos Aguiar Retes, arcybiskup Meksyku; bp Joaquín Pertíñez Fernández z Rio Branco w Brazylii i siostra Birgit Weiler, która pracuje w Peru. Wezwanie do „ekologii integralnej” i ochrony środowiska były głównymi tematami omawianymi przez czterech uczestników Synodu. Siostra Weiler oskarżyła międzynarodowe korporacje o wykorzystywanie zasobów regionu Amazonii z naruszeniem zasad, które musieliby przestrzegać w swoich krajach pochodzenia. Zakonnica mówiła, że ​​wielu rdzennych mieszkańców Amazonii liczy na Kościół, który pomoże im w składaniu skarg cywilnych przeciwko zagranicznym korporacjom. Już poczyniono pewne postępy w przypadku koncernów amerykańskich i kanadyjskich, ale „trudniej jest walczyć o prawa człowieka z chińskimi firmami” – ubolewała. - Wymaga to wspólnego wysiłku, w tym także akcjonariuszy, którzy muszą sprawdzić, czy ich sumienia są w porządku wobec tych [naruszeń praw człowieka w Amazonii] - powiedziała, wzywając akcjonariuszy do żądania od firm przestrzegania zasad etycznych, poszanowania ludności tubylczej i środowiska. - Wszyscy mamy takie same prawa jako mieszkańcy naszego wspólnego domu - powiedziała.

 

Według kard. Aguiar Retes „ekologia integralna” jest niezbędna, ponieważ dalsze przeżywanie tego, co papież Franciszek nazwał „kulturą marnotrawstwa” - gromadzenie bogactwa dla samego siebie - jest „bezsensowne” i doprowadzi „do apokaliptycznej katastrofy, która skończy się tragicznie dla naszej planety”.

 

Jedno z pytań zadanych przez dziennikarzy dotyczyło rosnącej obecności kościołów zielonoświątkowych w regionie Amazonii. Kardynał powiedział, że głoszenie Ewangelii - element ewangelizacji, o którym niektórzy twierdzą, że często się zapomina w Amazonii - jest dyskutowane w małych grupach roboczych Synodu. - Mamy delegatów z braterskich kościołów, a w mojej grupie jeden delegat powiedział nam, że musimy wziąć pod uwagę, iż ludzie chcą przede wszystkim Słowa Bożego – przyznał – i w tej sprawie papież Franciszek dał nam bardzo mocne świadectwo w [swojej zachęcie apostolskiej] Evangelii Gaudium i [encyklice] Laudato Si – dodał. - [Franciszek] bardzo mocno skupia się na głoszeniu Słowa Bożego, aby ludzie mogli pogłębić swoją relację z Bogiem, a następnie poznać resztę – wyjaśnił hierarcha.

 

Abp Guimarães włączył się i powiedział, że istnieje wiele powodów, dla których ludzie zmieniają kościoły, a niektórzy mogą zmieniać wyznanie nawet pięć czy sześć razy w ciągu życia: - Wystarczy, że niektórzy nie zgadzają się z opinią pasterza, by poszukać sobie inny kościół – zaznaczył. Według arcybiskupa, jedną z przyczyn zmiany kościoła jest „kwestia gościnności i teologii dobrobytu” popieranej przez niektóre wyznania protestanckie, ponieważ obiecują one szczęście lub dobre samopoczucie w regionach, w których dostęp do opieki zdrowotnej jest prawie niemożliwy.

 

Hierarcha z Hiszpanii Pertíñez zaznaczył, że mieszkańcy Ameryki Łacińskiej są bardzo religijni, więc jeśli pojawi się ktoś, kto będzie mówił o Bogu, ludzie natychmiast do niego się garną. Problem Kościoła katolickiego zaś polega na braku księży w Amazonii. Siostra Weiler dodała, że papież wezwał ich do głębokiego zbadania przyczyn tej sytuacji, jednocześnie szukając nowych dróg ewangelizacji, w tym apelował o uważność na poziomie duszpasterskim, społecznym, kulturalnym i ekologicznym. - Musimy przejść z posługi odwiedzającej do służby obecności - powiedziała. - Dla rdzennej ludności bardzo ważne jest, abyśmy byli obecni, abyśmy z nimi żyli, abyśmy byli z nimi, podejmując wyzwanie głębszej inkulturacji wiary - przekonywała.

 

Podczas obrad Synodu często pojawiają się wątki swoistej nowinki teologicznej, to jest tzw. teologii ekologicznej. „Ekoteologia” jest nową dziedziną wśród nauk teologicznych, próbującą stworzyć podbudowę teologiczną dla ekologii i ochrony środowiska. Próbuje ukazać ich transcendentalną perspektywę, koncentrując się na tzw. grzechach ekologicznych. To „dialog: teologii z naukami przyrodniczymi”. To także – jak zaznaczają prekursorzy tej dziedziny – „przestrzeń spotkania ekumenicznego” – ponieważ groźba katastrofy ekologicznej jednoczy wszystkich ludzi różnych wyznań.

 

„Kategoria świadomości wspólnej odpowiedzialności za stan środowiska oznacza konieczność stworzenia wspólnej, integralnej wizji człowieka i czasem rewizji nauczania – zbyt niejednokrotnie antropocentrycznego i indywidualistycznego, zbyt liberalnie podchodzącego do kwestii winy i konsekwencji realizowania działań” – czytamy w opracowaniu  ks. Jarosława Babińskiego, zatytułowanym „Ekoteologia jako odpowiedź na współczesny kryzys ekologiczny”.

 

Źródło: vaticannews.com, cruxnow.com, gloria.tv, academia.edu

AS


DATA: 2019-10-15 14:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli się nie wierzy w BOGA, to tak właśnie jest. Wierzy się we wszystko. Ten cały synod nie powinien w ogóle się odbyć. Tylu hierarchów z całego świata, tylu obserwatorów, dziennikarzy, stacji tv, osób zaangażowanych w to całe przedstawienie i komu to potrzebne.?? Jedynie chyba po to, żeby zniszczyć kapłaństwo i do końca NAJŚWIĘTSZĄ OFIARĘ MSZY ŚWIĘTEJ. A zatem dla tak szczytnych swoich celów SYNOD MASOŃSKI odniósł sukces. Lucyfer jest ukontentowany. Jego wierni słudzy w Watykanie zdali egzamin. Już stoją w kolejce po nagrodę u ... wrót piekieł. Nawet im ten kolor purpurowy pasuje do przyszłego, wiecznego otoczenia.
9 miesięcy temu / Daro
 
Ekoterroryści będą mieli z czego wybrac i na co się powołać.
9 miesięcy temu / panda
 
NWO zbliża się dużymi krokami. Wypaczona "ekologia" i związana z nią "nowa" pozycja w świecie przyrody człowieka zostanie zaimplementowana do nowej globalnej religii zbudowanej na gruzach chrześcijaństwa. Jak zwykle na czele i zapleczu rewolucji wymierzonej w chrześcijaństwo są ci sami. By daleko nie szukać przykładów - AMS Agora na temat tegorocznego ideologicznego konkursu na plakat wybrała temat - Zwierze też człowiek...
9 miesięcy temu / Tytus
 
@Retro. Słuszna uwaga. Jak tak dalej pójdzie to Jezus Chrystus zostanie zredukowany do dobrego proroka a z czasem już do dobrego człowieka z Nazaretu który nie posiadał własności prywatnej.
9 miesięcy temu / Krzysiek
 
Odnośnie grzechów ekologicznych należałoby się zapytać, czy za popełnienie takiego grzechu idzie się do piekła w które nikt z rasowych modernistów - a takim zapewne jest abp Pedro Brito Guimarâes - i tak nie wierzy? Po drugie czy spowiadać należałoby się z nich publicznie czy w konfesjonałach które pełnią od dawna funkcje schowków na szczotki, bo nikt ich do spowiedzi nie używa? Po trzecie, wynikające z dwóch powyższych, po co się spowiadać skoro Bóg jest tak miłosierny, że nie może się przecież gniewać, bo akceptuje nas takimi jakimi jesteśmy? Myślę, że sam abp Guimarâes miałby duży problem z odpowiedzią na te pytania, bo brak jakiejkolwiek logiki w nauczaniu Kościoła ostatnich lat już dawno przekroczył poziom absurdu.
9 miesięcy temu / Iw
 
Jakie "ekogrzechy"?-to CHCIWOŚĆ WIELKICH KORPORACJI, produkujących wiekszość rzeczy, które nas otaczają !czemu nie ma tanich ekotechnologii? Bo ZMNIEJSZYŁBY SIĘ ZYYYSK!!!!!,cały system jest tak ustawiony
9 miesięcy temu / Olo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.