DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Ekoszaleństwo wyczyści nasze portfele i wprowadzi odpowiedzialność zbiorową

Ekoszaleństwo wyczyści nasze portfele i wprowadzi odpowiedzialność zbiorową
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Polskę czeka kolejna kosztowna ekozmiana. Nie wszystkie gminy zdążyły jeszcze wdrożyć rozwiązania obowiązujące od roku 2017, a już rząd szykuje nowe przepisy – donosi „Rzeczpospolita”. Ostatecznie, jak zawsze, za wszystko zapłacą obywatele.

 

Nowela ustawy o obowiązku utrzymania czystości i porządku w gminach ma wejść w życie od początku roku 2019. Prawo rozszerzy zakres przepisów. Propozycje przeszły publiczne konsultacje i wkrótce zajmie się nimi Rada Ministrów.

 

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, najistotniejsza zmiana to wzrost kosztów wywozu śmieci niesegregowanych (z dwukrotności do czterokrotności opłaty) oraz segregacja na 6 frakcji: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz bioodpady. Ponadto nowe prawo zakończy erę zsypów w blokach.

 

Wiele samorządów dopiero teraz zdołało wdrożyć w życie rozporządzenie ministra środowiska z roku 2017 (to ono wprowadziło 5 frakcji śmieci). Inne ciągle pozostają w trakcie dostosowywania się do prawa. Tymczasem nowa zmiana przepisów to nowe problemy i przede wszystkim potężne koszty – wynika ze słów Marka Wójcika ze Związku Miast Polskich.

 

Nawet Warszawa dopiero od początku przyszłego roku miała wprowadzić segregację na 5 frakcji. Obecnie miasto stołeczne na przetwarzanie odpadów wydaje 300 mln zł. Od przyszłego roku koszty wzrosną do 600 mln zł – zauważa wiceprezydent Michał Olszewski.

 

Zmiana przepisów stanowi kłopot również dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. To one bowiem budują – za niemałe pieniądze – altany śmietnikowe, które też nie mogą powstawać w dowolnych miejscach. Również one ponoszą koszty zmian zsypów. –Jak będzie sześć frakcji, czekają nas kolejne przeróbki i wydatki – wyznaje „Rzeczpospolitej” Dariusz Śmierzyński, prezes warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Ruda.

 

Ostatecznie koszty wszystkich zmian poniesie społeczeństwo, zaś w myśl projektu nowych przepisów w życie zostanie wprowadzona odpowiedzialność zbiorowa. Jak informuje dziennik, firmy wywożące śmieci zostaną zobowiązane do informowania gmin o przypadkach niesegregowania śmieci. Samorząd w oparciu o donos naliczy karę, która dotknie mieszkańców całego bloku, a nie osobę niesegregującą śmieci. „W takiej sytuacji czteroosobowa rodzina w Warszawie zapłaci miesięcznie za śmieci nie 37 zł, ale 148” - czytamy.

 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”
MWł

 

 

 


DATA: 2018-10-05 11:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No jakoś ten wzrost PKB trzeba uzyskać - najprościej nakazami administracyjnymi.
ponad 1 rok temu / WSx
 
Polacy muszą sfinansować kolejne rządowe przekręty mafijne.
ponad 1 rok temu / fred
 
Przeszły społeczne konsultacje? Z jakim społeczeństwem bo raczej nie z polskim.
ponad 1 rok temu / Jacek
 
W kuchni nie będzie miejsca na garnki bo tyle koszy trzeba będzie pomieścić. Już teraz u moich rodziców w starej kuchni część koszy wisi poza szafkami. Do tego zamiast wrzucać śmieci do kosza w sypialniach (w każdej mam kosz) i łazience muszę brać te śmieci i biegać z nimi do kuchni. Bo a to stary obrazek dziecka, to ogryzek po jabłku, to torba po papierze toaletowym. Ja to robią w tej Skandynawii gdzie segregują 130% śmieci? Też mają po 6 koszy wszędzie?
ponad 1 rok temu / huhu
 
zawód śmieciarz to dziś elegancki zawód ,my segregujemy pakujemy ,myjemy czasem przed tym ,paranoja ,kiedyś tez byliśmy ekologiczni tylko za makulaturę dostawało się choć grosik a za puste butelki nawet kilka
ponad 1 rok temu / chichot
 
Odpowiedzialność zbiorowa - sprytne zapewnienie wpływów, bo ci, którzy będą "winni" i tak nie zapłacą, a tak to reszta dorzuci
ponad 1 rok temu / Orzeszek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.