DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Ekonomiczne Noble za „matematyczne wygibasy”

Ekonomiczne Noble za „matematyczne wygibasy”
fot.bCracker/sxc.hu

Pierwszym i największym zaskoczeniem podczas ogłaszania tegorocznych laureatów Nagrody Nobla było oczywiście przyznanie pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej, co wielu uznało za żart. Okazuje się, że zaskoczeniem jest także Nobel z dziedziny ekonomii. Prof. Witold Kwaśnicki, odnosząc się do tego faktu stwierdził na łamach „Gazety Prawnej”, że w tej nagrodzie ekonomii jest coraz mniej.

 

Laureatami zostali blisko 90-letni Lloyd S.Shapley i jego o 30 lat młodszy uczeń Alvin Roth, matematycy, którzy opracowali algorytm dotyczący dopasowania elementów dwóch zbiorów np. uczniów do szkół czy lekarzy do szpitali, zwany od nazwisk uczonych algortymem Gale’a-Shapleya. Jak widać problem jest dość mgliście powiązany z dziedziną ekonomii, a jednak Komitet Noblowski uznał, że ich dokonania są „centralnym problemem ekonomicznym”.

 

Według prof. Witolda Kwaśnickiego „w Komitecie Noblowskim dającym nagrody z ekonomii w coraz większej liczbie zasiadają specjaliści od teorii gier, od różnych problemów matematycznych i zaczynają sami sobie dawać nagrody za różne <>”. Zapewne jest to ciekawe z punktu widzenia matematycznego, ale nie ma większego znaczenia dla gospodarczej rzeczywistości – uważa ekonomista.

 

Odnosząc się do uzasadnienia nagrody, prof. Kwaśnicki stwierdził, że niewiele wspólnego z rynkiem ma „sparowanie” uczniów i szkół, lekarzy i szpitali, czy dopasowanie par małżeńskich. I nie ma znaczenia, że naukowcy używają tu słowa „konkurencja”. To nie sprawi, że algorytm stanie się narzędziem do projektowania rynków, tak jak to zaznaczono w uzasadnieniu. Profesor przywołał tu sytuację, kiedy przy budowie statku inżynier czasem musi zwrócić się do biotechnologów, którzy na podstawie obserwacji natury, np. skóry rekina, są w stanie podsunąć rozwiązanie, które będzie najlepsze dla budowanego statku. W przypadku tzw. „projektowania rynku” wygląda to trochę tak, jakby biotechnolodzy i inżynierowie poszli do rekina i powiedzieli mu, żeby zmienił sobie skórę, bo jego rozwiązanie nie jest najlepsze.

 

Dlatego zdaniem ekonomisty należy „obserwować jak faktycznie funkcjonują prawdziwe rynki (czyli w istocie poznawać mechanizmy ewolucyjne) i próbować stosować te mechanizmy konkurencji rynkowej w sytuacjach w których dostrzegamy <> (...) „Ludwig von Mises i Friedrich von Hayek pokazali na jakie manowce może nas wyprowadzić chęć zaprojektowania systemu gospodarczego, którą to chęć wykazywali (i wykazują) socjaliści”.

 

Iwona Sztąberek

źródło: www.gazetaprawna.pl


DATA: 2012-10-18 12:01
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.