DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Ekoniepokój i ekokatastrofizm. Szaleństwo Zachodu czy problemy osób wrażliwych?

Ekoniepokój i ekokatastrofizm. Szaleństwo Zachodu czy problemy osób wrażliwych?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Jonny Lindner)

Czy z powodu wysokich temperatur i doniesień o zmianach klimatu można popaść w depresję? Paryski „Le Figaro” w czasie, kiedy we Francji słupki rtęci przekraczają 40 stopni, przekonuje, że… tak.


Tzw. depresja ekologiczna, niepokój związany ze zmianami klimatycznymi to ponoć najnowszy problem dotykający młodzież na Zachodzie.


Dziennik „Le Figaro” posłużył się przypadkiem 18-letniej Giulii. Dziewczyna jest członkiem grupy na Facebook’u, która łączy ludzi cierpiących na… kolapsjologię (społeczność liczy już 40 tys. osób). To nowe pojęcie stworzone we Francji w roku 2015 przez Pablo Servigne’a i Raphaëla Stevensa. Wiąże się z upadkiem, katastrofizmem, panicznym lękiem przed nieuchronnymi zmianami klimatu. Giulia sama uważa się za osobę cierpiącą na ekokatastrofizm.


Jestem sparaliżowana paniką. Czuję, że Ziemia nie powinna się ruszać, że powinna cały czas pozostawać w tym samym miejscu… – wyznaje dziewczyna.


Czy mamy do czynienia z jakąś nową epidemią? Na razie wstrzymałbym się z tak odważną tezą. W ostatnim miesiącu miałem do czynienia z pięcioma pacjentami, którzy skarżyli się, że cierpią na stres czy paniczny strach przed zmianami klimatycznymi – mówi Christophe Bagot, psychiatra i psychoterapeuta.


Być może to rodzaj patologii, ale jest to z pewnością zjawisko, którego nie możemy lekceważyć. Jeszcze pięć lat temu nikt o nim nie wspominał. Tzw. ekolęk wynika przede wszystkim z poczucia totalnej bezsilności – uważa Catherine Larrère, filozof specjalizująca się w etyce środowiska naturalnego. Zdaniem francuskiej psycholog, ekologiczny lęk wiąże się z tym, że człowiek jest istotą śmiertelną, zaś dla cierpiących na tę przypadłość ludzi, zdających sobie sprawę ze stanu świata, w którym żyją, ta śmierć wygląda bardziej konkretnie. Wydaje się też bliższa.

 

 

Źródło: „Le Figaro”
ChS

 

 

Polecamy również:

 

   


DATA: 2019-07-26 11:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Propaganda może być niestety nieprawdziwa po to żeby prawdziwe cele ukrywać. Bo jeśli chce się zmniejszyć liczbę ludności to trzeba po Orwellowsku najpierw nakrecac spirale nienawiści. Daty są środkiem wtedy a nie punktem docelowym. Celem mogą być np. wojny których jest naprawdę dużo od wielu lat.
4 miesiące temu / V
 
Tak. Propaganda może być bardzo szkodliwa szczególnie gdy jest nieprawdziwa. Po co tak manipuluja datami 2030 i innymi. W przypadkach jakiś zagrożeń pierwszą i najważniejszą rzeczą moim zdaniem powinno być oczyszczenie z grzechów. Dobra Nowina remedium na wszystko.
4 miesiące temu / V
 
"Pokój mój wam daję" te słowa są prawdziwe. Tylko Bóg daje nam pokój.
4 miesiące temu / Second
 
Klimat faktycznie będzie się ocieplał do ok 2035-2040 roku, świadczą o tym nieco zapomniane odwierty lądolodu na Antarktydzie.. W takim głębokim na 2000-3000 m pionowym cylindrycznym odwiercie można przeanalizować rok po roku warstwy lodu i z nich wnioskować o historycznych temperaturach na Ziemi, tak jak oglądając słoje drzew na przekroju poprzecznym, można wnioskować o ich rocznych przyrostach.. Z analizy rocznych warstw w lądolodzie wynika, że fluktuacje średniej temperatury na Ziemi przez ostatnie tysiąclecia zmieniały się nieraz bardzo dynamicznie, a więc nie wpływał na nie człowiek ! Umiłowani Przywódcy chcą natomiast odkryty obecny trend wzrostu temperatury, wykorzystać dla załatwienia kilku spraw, wmawiając nam, że to wina działalności człowieka.
4 miesiące temu / Kefas
 
Ludzie mają tendencję do popadania w skrajności. Jest problem ze zmianą klimatu, bardzo prawdopodobne jest, że jest to spowodowane działalnością człowieka. Możliwy jest czarny scenariusz, w którym klimat ociepli się aż za bardzo. Ale czy to powód, żeby popadać w płacz i depresję? Wydaje mi się, że wiele z takich osób robi sobie "depresję" dla chwilowej sławy, a inni wykorzystują to dla pieniędzy. Niewątpliwie problem istnieje i należy go rozwiązać, ale rozsądnie. Po to Bóg dał człowiekowi władzę nad naturą, aby ją wykorzystywać, ale także o nią dbać.
4 miesiące temu / Aki
 
Koncentracja na sobie, a nie na Panu Bogu, musi doprowadzić do egzystencjalnego uświadomienia sobie, że jest nas tylko tyle, ile jest w nas Tego, który powiedział o sobie JAM JEST KTÓRY JEST. W wolnym tłumaczeniu Pan Bóg powiedział do nas, że On prawdziwie istnieje. Pytanie brzmi : czy my w ogóle istniejemy ? Dowodem na naszą zranioną naturę jest fakt, że lekceważymy jedyną możliwość istnienia - istnienie w Bogu, istnienie w TYM KTÓRY JEST. Stąd po odrzuceniu Pana Boga przychodzi : pustka, lęki, depresje i rozpacz, a to wszystko przebiegle obsługuje tzw. niosący światło, który dwadzieścia cztery godziny na dobę stara się o nasze wieczne niezaistnienie ..
4 miesiące temu / Kefas
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.