DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Ekologizm pełną parą. Do 2030 r. UE zredukuje zużycie energii i emisję dwutlenku węgla

Ekologizm pełną parą. Do 2030 r. UE zredukuje zużycie energii i emisję dwutlenku węgla
fot. pixabay.com

Najważniejszy unijny urzędnik ds. energii i klimatu ujawnił, że UE ma zwiększyć deklarowaną redukcję emisji dwutlenku węgla z 40 do 45 proc. Komisarz Miguel Arias Cañete ujawnił unijne plany podczas drugiego ministerialnego spotkania w zakresie działania w dziedzinie klimatu (MoCA), którego gospodarzem były UE, Chiny i Kanada.

 

Cañete stwierdził, że nowe cele w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej oznaczają, iż państwa będą musiały wprowadzić bardziej ambitne programy dekarbonizacji i efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to podwyżkę taryf, zwłaszcza w czasie największego poboru energii.

 

- Oba nowe cele oznaczałyby de facto, że Unia Europejska byłaby w stanie podnieść poziom ambicji NDC (krajowo ustalone wkłady) i zwiększyć cel redukcji emisji z obecnych 40 proc. do nieco ponad 45 proc. do 2030 r. – mówił hiszpański komisarz na spotkaniu ministerialnym.

 

Jeszcze podczas najbliższego spotkania klimatycznego COP24 w Katowicach, KE będzie chciała przedstawić plan działania dotyczący gospodarki niskoemisyjnej do roku 2050.

 

Dostosowanie polityki energetycznej i klimatycznej UE do zobowiązań zawartych w porozumieniu paryskim stało się hasłem przewodnim podczas ostatnich rozmów, które były przeprowadzone tak aby jak najszybciej wprowadzić w życie nową politykę klimatyczną w ramach bloku europejskiego.

Nowe dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii obejmują cykle przeglądowe, rozpoczynające się w 2023 r. Wówczas państwa UE będą mogły zwiększyć ambicje i  podkręcić tempo wprowadzenia w życie tzw. gospodarki zeroemisyjnej.

 

Negocjatorzy UE ostatecznie podpisali we wtorek wieczorem nowe zasady dotyczące efektywności energetycznej.

Bruksela planuje także wzmocnić swoją rolę jako lidera klimatycznego, szczególnie, że administracja Trumpa ogłosiła w ubiegłym roku, iż Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia paryskiego tak szybko, jak to będzie  możliwe. Formalnie – wskutek zabiegów Obamy - będą mogły to uczynić dopiero jesienią 2019 r.

 

Przedstawiciele władz UE podkreślili również, że ratyfikacja i wdrożenie porozumienia klimatycznego powinno być wstępnym warunkiem przyszłych umów handlowych. W sprawozdaniu ze spotkania podkreślono również wpływ zmian klimatycznych na migrację i ważną rolę „dyplomacji klimatycznej”.

 

Sprawozdanie w sprawie „dyplomacji klimatycznej” zostanie przedstawione eurodeputowanym do głosowania w lipcu.

We wtorek zakończyły się negocjacje w sprawie dyrektywy o efektywności energetycznej i rozporządzenia o zarządzaniu unią energetyczną. Planowane zmiany miałyby wejść w życie w 2021 r.

 

Uzgodnienia przyjęto bardzo szybko. Projekt dyrektywy, na którą naciskały podmioty biznesowe wraz z samorządami przewiduje: zmniejszenie zużycia energii w UE aż o 32,5 proc. do 2030 roku! Parlament Europejski naciskał nawet na 35 proc. redukcję. Oznacza to spowolnienie wzrostu.

 

Uzgodniono, że w 2023 r. dyrektywa zostanie przejrzana pod kątem ewentualnego zwiększenia celu.

Wynegocjowany projekt przewiduje także wprowadzenie zachęt dla inwestorów, realizujących projekty w zakresie termoizolacji, elektromobilności, OZE itp. Na rachunkach mają też pojawić się dokładne informacje dotyczące zużycia ciepła przez gospodarstwa domowe.

 

Obniżenie energochłonności gospodarki o 32,5 proc. będzie wymagało inwestycji sięgających ponad 25 mld euro.

Uzgodniono także rozporządzenie o zarządzaniu unią energetyczną, które ma umożliwić lepszą koordynację krajowych polityk energetycznych. Najdłuższe negocjacje toczyły się o zapis dotyczący tego, czy UE do 2050 r. stanie się gospodarką zeroemisyjną.

 

 

Źródło: euractiv.com / euractiv.pl

 AS


DATA: 2018-06-21 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ograniczenie rozwoju i wzrost kosztów będzie dotyczyć tylko biednych krajów Europy. Bogaci przenoszą produkcję tam gdzie nie ma ograniczeń.
ponad 2 lata temu / Obserwator
 
Gotować na gazie - nie, bo produkuje się co2. Gotować na prądzie też źle, bo mamy elekrownie węglowe które też produkują co2 i w dodatku trzeba ograniczyć zużycie prądu. Więc albo trzeba jeść wszystko surowe i zimne, albo jeszcze lepiej poddać się eutanazji całą rodziną. Ta druga opcja to same korzyści dla świata, bo podzielą się naszym majątkiem i przestaniemy wreszcie wydalać super szkodliwy i trujący co2.
ponad 2 lata temu / śmiech przez łzy
 
czy "zero emisyjna" ue to znaczy, że jej nie będzie? jak ta to po co czekać do 2050 - pionierskim wysiłkiem uczyńmy to natychmiast! poziom absurdu jaki osiągnięto w ue może się spokojnie równać z tym co było za komuny...
ponad 2 lata temu / pytanie
 
A może by tak ograniczyć energochłonność gospodarki o 100%? Raz a dobrze - globalne BUM!
ponad 2 lata temu / Jerry
 
Nie zapomnij by zapalać światło gdy jest dzień i gasić je wieczorem. Przecież panele fotowoltaiczne produkują "świętą" (tzn. świętą dla ekoideologów) energię tylko wtedy gdy świeci słońce :)
ponad 2 lata temu / do Wojtek
 
Z papieskim błogosławieństwem, sukces tego programu jest gwarantowany! :)
ponad 2 lata temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.