DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Ekologiczny trend nie ominie Kodeksu Prawa Kanonicznego?

Ekologiczny trend nie ominie Kodeksu Prawa Kanonicznego?
Fot. Reuters / Forum

Kardynał Francesco Coccopalmerio postuluje kolejną zmianę w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Tym razem miałaby ona dotyczyć ekologii.

 

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych z ubolewaniem stwierdził, że kanony, które dotyczą praw i obowiązków wierzących, ani słowem nie wspominają o jednym z najważniejszych, a mianowicie dotyczącym ochrony i rozwoju środowiska naturalnego.

Kardynał Coccopalmerio zapowiedział, że zaproponuje papieżowi odpowiednie zmiany. Jego zdaniem nowy kanon mógłby mieć następującą postać: „Każdy chrześcijanin, świadomy, że stworzenie jest wspólnym domem, ma poważny obowiązek nie tylko nie niszczyć, ale także ulepszać, czy to poprzez normalne zachowanie, czy też przez specjalne inicjatywy, środowisko naturalne, w którym każda osoba została powołana do życia”.

Zdaniem włoskiego hierarchy, z wnioskiem o dodanie takiego kanonu powinna też wystąpić papieska rada, którą on sam do niedawna kierował.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2018-07-17 20:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie mów fałszywego świadectwa. AL nie likwiduje VI przykazania. To niektóre jej interpretacje (niestety, popierane przez obecnego papieża) pozwalają na traktowanie łamania VI przykazania za grzech lekki. Nikt też nie wprowadza "przykazania o ekologii". O środowisko trzeba dbać dla dobra człowieka, a nie dla dobra środowiska. Jeśli nie chcesz być we wspólnocie Jednego Świętego Powszechnego Apostolskiego Kościoła Pana Jezusa, nikt cię nie zmusza. Ekskomunika za dbanie o środowisko dla dobra człowieka? Przez kogo i na jakiej podstawie? Uważaj byś sam na siebie nie wykrakał ekskomuniki latae sententiae :)
ponad 2 lata temu / do Zorro
 
Likwidując VI przykazanie przez wprowadzenie AL -umozliwia sie pojawienie w jego miejsce, neomarksistowskiego przykazania o ekologii. Każdy kto bierze udział choćby w biernym popieraniu herezji w KK staje się ipso facto i latae sententie exkomunikowany. Dziś wydaje się, że nawet modlitwa o wspólnotę z Franciszkiem, pośrednio obraża Boga i zbliża nas do wykluczenia z KK
ponad 2 lata temu / Zorrro
 
A co jest złego w takim kanonie jakby powstał? "Każdy chrześcijanin, świadomy, że stworzenie jest wspólnym domem, ma poważny obowiązek nie tylko nie niszczyć, ale także ulepszać, czy to poprzez normalne zachowanie, czy też przez specjalne inicjatywy, środowisko naturalne, w którym każda osoba została powołana do życia?.
ponad 2 lata temu / Teresa
 
@ Romek, Józef, Nasa: 100% racji! Ja również odnoszę wrażenie, że ekologizm przemyca do oficjalnej Kościoła elementy panteizmu czyli swoistego neopogaństwa.
ponad 2 lata temu / Karol
 
obecny kodeks kanoniczny juz walczy o SPRAWIEDLIWOSC SPOŁECZNĄ .a jaki ustruj był i jst sprawiedliwoscią społeczna to myślę ze sporo ludzi jeszcze pamięta
ponad 2 lata temu / gren
 
To jest o tyle niebezpieczne, że prawo kościelne obowiązuje mocą dekretu, nie musząc być oparte na prawie naturalnym (np. "wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 12 lat w piątki, w których nie ma święta"). Tak oto można narzucić wiernym pod przymusem posłuszeństwa Kościołowi określone postawy ekologiczne a nawet ideologiczne (np. zakaz krytykowania globalnego ocieplenia). To jest wielka próba dla tradycjonalistów, aby nie zbuntowali się przeciwko Kościołowi, gdyż występowanie przeciwko posłuszeństwu jest grzechem. A obrona prawa naturalnego przed wadliwym prawem Kościelnym może mieć wiele stopni i odcieni. Ktoś, kto porywa się przeciw prawu kościelnemu musi mieć naprawdę mocny argument oparty w prawie naturalnym (w tych punktach, gdzie będzie rażąca sprzeczność), a większości wypadków będzie nim niestety jedynie prywatny osąd danego tradycjonalisty. Zaiste szatańska pokusa powstała z szatańskiej prowokacji.
ponad 2 lata temu / aaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.