DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Ekolodzy z Niemiec zgubą polskiego rybołówstwa?

Ekolodzy z Niemiec zgubą polskiego rybołówstwa?
fot.Macieklew /commons/creative

Niemiecki oddział organizacji ekologicznej WWF kategorycznie domaga się utworzenia Morskiego Parku Narodowego na dużym obszarze Bałtyku. Członkowie Związku Rybaków Polskich są zaniepokojeni o los polskiego rybołówstwa w razie powodzenia niemieckich planów.


Do piątku potrwa w niemieckim Stralsundzie Międzynarodowa Konferencja Ochrony Morza, poświęcona ochronie środowiska morskiego i kwotom połowowym w Europie.  Jak podaje „Gazeta Polska Codzienna” Polskę reprezentuje pięć osób. Dwie z nich należą do WWF, kolejne dwie reprezentują Instytut Morski, w skład delegacji wchodzi również przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W programie konferencji nie przewidziano wystąpienia ani jednego eksperta z Polski.

 

Delegat niemieckiego oddziału WWF Immo Fischer przyznał w rozmowie z „GPC”, że organizacja żąda objęcia specjalną ochroną nawet 30 proc. Morza Bałtyckiego w celu utworzenia Narodowego Parku Morskiego. Utworzenie takiego rezerwatu skutkowałoby zakazem połowów na olbrzymich terenach morskich.

 

Zwolennicy powstania rezerwatu z WWF swoją petycję przedstawili kanclerz Merkel. Ich plan dotyczy na razie tylko wybrzeża Bałtyku należącego do Niemiec. Nie ukrywają oni jednak, że są zainteresowani powstaniem podobnych parków na wodach terytorialnych wszystkich państw mających dostęp do Bałtyku, w tym Polski.

 

Na razie skoncentrujemy się na Niemczech i będziemy usiłowali wpłynąć na decyzję naszych polityków. Liczymy jednak na gotowość do współpracy i pozytywne reakcje również ze strony polskich sąsiadów –powiedział Immo Fischer.

 

Polscy rybacy są przerażeni wprowadzeniem w życie wizji niemieckich ekologów. – To by wykończyło polskie rybołówstwo, które i tak jest na skraju wytrzymałości – mówi „Codziennej” mieszkający w Jastarni właściciel 17-metrowego kutra rybackiego Grzegorz Szomborg.

 

Co ciekawe podobne plany przedstawiali niedawno polscy ekolodzy, jednak ich pomysły spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem rybaków i sprawa przycichła. Teraz jednak polscy ekolodzy mają po swojej stronie niemieckich towarzyszy. Ich wpływy są dużo większe niż rodzimych, zatem i ich pomysły mogą mieć dużo większe przełożenie na podejmowane decyzję. – Wtedy się udało ale szczerze wątpię, byśmy byli w stanie przeciwstawić się presji ze strony Niemiec. W obliczu kwestii spornych polskie władze zachowywały się do tej pory wyjątkowo ulegle – stwierdza Szomborg.

 

Warto przypomnieć, że w 2012 r. polskim rybakom przyznano niższą kwotę połowową niż w 2011 r. Ministrowi rolnictwa Niemiec udało się jednak wynegocjować dla niemieckich rybaków kwoty wyższe.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codzienna”

luk


DATA: 2012-06-21 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.