31 lipca 2019

EKO licytacja trwa. Niemieccy chadecy chcą, aby ochrona klimatu była zapisana w Konstytucji

(Markus Söder. Foto: Michael Lucan, Lizenz/Wikimedia)

Premier Bawarii i szef CSU chce zapisać ochronę klimatu w niemieckiej konstytucji. To próba odebrania części głosów Zielonym poprzez przejęcie jednego z ich postulatów.

 

Według aktualnych sondaży wybory do Bundestagu w Niemczech zwyciężyłaby albo chadecja, albo Zieloni; obie formacje notują niemal identyczne wyniki w ankietach. Siłę napędową tego drugiego ugrupowania stanowi kwestia ochrony klimatu, dziś, po ustaniu kryzysu imigracyjnego, najgoręcej zajmująca umysły wyborców.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na zielonych radykałów głosują nie tylko lewicowcy, ale także niedawni zwolennicy chadecji. Partia próbuje przedstawiać się jako nowe centrum. W wyborach do landtagu Bawarii jesienią 2018 roku radykałowie odebrali tamtejszej CSU kilka procent głosów.

 

W efekcie niemiecka chadecja próbuje przejąć postulaty wyborcze konkurentów. Teraz szef premier Bawarii i szef CSU, Markus Söder, zaproponował wpisanie ochrony klimatu do ustawy zasadniczej. Wprawdzie obecnie niemiecka konstytucja zawiera już pewne ogólne zapisy o konieczności ochrony przez państwo środowiska naturalnego i zwierząt dla dobra przyszłych pokoleń, ale polityk uznał to za niewystarczające.

 

W ubiegłym roku to Zieloni zgłosili w Bundestagu inicjatywę bardzo konkretnego rozszerzenia zapisów ustawy zasadniczej, tak, by konstytucyjnie zagwarantować spełnienie wyśrubowanych norm środowiskowych, między innymi dotyczących emisji dwutlenku węgla.

CSU była wówczas przeciw tej propozycji i rzecz upadła.

 

Pomysł Södera został przyjęty przez chadecję dość ambiwalentnie. Pozytywnie pomysł ocenił wiceszef frakcji CDU/CSU, Andreas Jung (CSU), oraz premier Saksonii, Michael Kretschmer (CDU). Pomysł Bawarczyka za godny rozważenia uznało konserwatywne skrzydło CDU/CSU, Werteunion. Grupa wskazała, że można objąć klimat szczególną ochroną konstytucyjną, ale należy przy tym uniknąć popadnięcia w radykalną lewicową narrację; przy okazji można byłoby też przepracować konstytucyjne zapisy o azylu i migracji. Negatywnie do konceptu Södera odniósł się drugi wiceszef frakcji CDU/CSU, Carsten Linnemann (CDU).

 

Propozycję Södera krytycznie ocenił także resort gospodarki. Sekretarz ministerstwa Thomas Bareiß stwierdził, że konstytucja już dziś gwarantuje ochronę klimatu i stąd żadne zmiany nie są potrzebne. Jeżeli miałaby w niej zostać wyraźnie zapisana ochrona klimatu, to jego zdaniem to samo musiałoby się stać z gospodarką oraz społeczną klasą średnią.

 

Źródła: sueddeutsche.de, faz.net

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram