DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

Eko-ewangeliści w natarciu. Watykański dziennik kreuje „męczenników ziemi”

Eko-ewangeliści w natarciu. Watykański dziennik kreuje „męczenników ziemi”
fot. pixabay.com

„L’Osservatore Romano” przy „merytorycznym wsparciu” organizacji ekologicznych postanowił wprowadzać nowe pojęcie, wdzierając się w sposób nieuprawniony w naukę Kościoła. Tak oto „męczennikami ziemi” nazwane zostały osoby, które w opinii dziennika działały „w duchu” encykliki Laudato si i poniosły śmierć występując w obronie środowiska naturalnego.

 

Wedle watykańskiego dziennika na miano „męczenników ziemi” zasłużyło sobie 197 osób, które w ubiegłym roku zginęły broniąc środowiska naturalnego. O sprawie napisał watykański dziennik „L’Osservatore Romano” powołując się na raport Global Witness - międzynarodowej organizacji pozarządowej, śledzącej od lat działalność w obronie środowiska, powstający przy współpracy z londyńskim „The Guardian”.

 

Użyta semantyka jest niedopuszczalna, a fakt, że została wypromowana na łamach watykańskiego pisma, budzi przerażenie. Przecież w Kościele katolickim na miano męczennika zasługuje osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Która zginęła z rąk prześladowcy, działającego z nienawiści do Jezusa Chrystusa i jego wyznawców, zaś sama poniesiona ofiara była wyrazem głębokiej wiary samego męczennika i czynem świadomym.

 

Jak watykańskie pismo w tę definicję chce wpisać – skądinąd – tragiczne przypadki śmierci obrońców dzikich zwierząt, ginących w „niewyjaśnionych okolicznościach”, czy też z ręki kłusowników, albo handlarzy kością słoniową? Nawet mariaż takich przypadków z papieską encykliką może być trudnym zadaniem (zapewne wśród ofiar trudno odnaleźć będzie osobę, która przeczytała papieski dokument), a co dopiero z pojęciem męczeństwa!

 

Trzeba pamiętać również, że owo nieuprawnione rozszerzanie definicji męczeństwa ma miejsce w czasie, gdy na całym świecie za wiarę ginie tysiące chrześcijan. Zachodni świat nie chce widzieć ich cierpienia i odwraca głowę. Gdzie są raporty poczytnych gazet i światowych organizacji? Gdzie są politycy, tak ochoczo podejmujący tematy ekologiczne? Gdzie? Bo nie ma ich przy prawdziwych męczennikach!

 

MA


DATA: 2018-02-09 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No...konsekwencje takiego "wynalazku" mogą mocno uderzyć w polski Kościół i historię. Nasi postępacy nie zdają sobie chyba sprawy, że "postęp" z samej swojej zasady "maszeruje" do "przodu" nie oglądając się za siebie i co dzisiaj jest "świętością" jutro może zostać ogłoszone "ohydną ohydą". Już widzę jak polski Kościół zacznie bić się w piersi i przepraszać za wycięte niegdyś "święte gaje" i zagnane do chomąta "święte ogiery wróżebne". A cały ten Chrzest Polski uznany zostanie za casus pascudeus i potępiony. Wszystko przed nami. Hm...właściwie to już nastąpiło w Kościele jako całości. Za taki casus pascudeus zostało uznane przecież Nawracanie Pogan a wśród nich za szczególnie "zbrodniczy" akt uznano samo usiłowanie nawrócenia Żydów, Muzułmanów, Buddystów i Hinduistów na Chrześcijaństwo. Postępowi głupcy w kieckach maszerują jako żywo w stronę brutalnego pytania, które niechybnie zostanie głośno postawione: po co komu potrzebne jest istnienie Kościoła katolickieg
ponad 1 rok temu / agricola
 
Idzie wiosna, niebawem dokonam trawobójstwa nastrzoną kosiarką... Czy powinienen się eko-spowiadać?
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 
Ja kiedyś przygarnąłem kanarka ale dopiero dzisiaj po tym artykule zauważyłem aureolę nad moją głową.
ponad 1 rok temu / Karol
 
Proponuję by dziennikarze z LO R zaczęli propagować oddawanie boskiej czci duchowi lasu.Będzie gites!I nowi prekursorzy i nowy kierunek wiary oraz nowi męczennicy.Będzie taaak fajnie,że aż!
ponad 1 rok temu / pazur
 
To nie żadni "Eko-ewangeliści" tylko sataniści, prawda jest jedna.
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 
Brak słów...ręce opadają...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.