DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Ekipa Orbana oszukuje wyborców? W roku 2017 przyjęto rekordową liczbę uchodźców!

Ekipa Orbana oszukuje wyborców? W roku 2017 przyjęto rekordową liczbę uchodźców!
Viktor Orban. Fot.Alexei Vitvitsky/TASS/FORUM

Węgierski premier Viktor Orban, który w licznych wystąpieniach określa uchodźców z krajów muzułmańskich mianem „najeźdźców”, regularnie przyjmuje azylantów, nie informując o tym społeczeństwa. Tylko w rekordowym roku 2017 węgierskie władze udzieliły azylu blisko 1,3 tys. osobom, głównie z Afganistanu, Iraku i Syrii. Opozycja zarzuca rządowi kłamstwa, obłudę i oszukanie wyborców. Przedstawiciel węgierskiego MSZ tłumaczy antyimgrancką kampanię mianem retoryki politycznej.

 

Najpopularniejsza węgierska partia opozycyjna Jobbik oskarżyła w poniedziałek rząd o „teatralne działania”. Wielokrotnie bowiem władza przekonywała obywateli, że jest zdeterminowana, by walczyć z napływem imigrantów i nie zamierza przyznawać azylu przybyszom. Szef rządu przy różnych okazjach sprzeciwiał się relokacji uchodźców w ramach tzw. kwot narzucanych przez Brukselę.

 

Partia Socjalistyczna wezwała Orbana do stawienia się przed parlamentem w celu wyjaśnienia swojej polityki.

 

Węgierskie władze – po ujawnieniu danych przez ONZ i artykule w maltańskiej gazecie przyznały, że na podstawie umowy genewskiej w sprawie uchodźców przyjęły w zeszłym roku 1291 osób – najwięcej od ponad dekady (według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych).

Kwestię tę nagłośniła gazeta „Times of Malta”. Kristof Altusz, sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie spraw zagranicznych, dopytywany o antyimigrancką retorykę rządu w Budapeszcie stwierdził, że to... „język polityczny”.

 

Z kolei szef MSZ Peter Szijjarto tłumaczył, że przyjmowanie uchodźców na podstawie konwencji genewskiej różni się od przyjmowania ich w ramach unijnego programu relokacji, któremu Węgry się sprzeciwiają.

 

Kontrowersje, jakie wybuchły w związku z wprowadzaniem w błąd wyborców – zauważa agencja Bloomberg – zagrażają wiarygodności rządu i prowadzonej kampanii, która dotychczas pomogła zachować rządzącej partii Orbana – Fideszowi – pozycję faworyta w nadchodzących, zaplanowanych na kwiecień, wyborach.

 

Ugrupowanie Orbana cieszyło się poparciem m.in. dzięki rzekomo „twardej” polityce antyimigracyjnej. Rząd wydawał środki budżetowe na organizację referendum w sprawie stosunku obywateli wobec uchodźców, zbudował ogrodzenie graniczne, aby uniemożliwić osobom ubiegającym się o azyl z takich krajów jak Syria dotrzeć w głąb Europy. Prowadził kampanię antysorosowską i zamierzał poprosić wyborców o datki na zwalczanie działań proimigracyjnych organizacji pozarządowych finansowanych przez urodzonego na Węgrzech żydowskiego miliardera George’a Sorosa.

 

Fałszywe działania Orbana ujawnił Erno Simon, rzecznik Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), który ubolewał z powodu podwójnych standardów stosowanych przez Budapeszt w stosunku do azylantów.

 

Według UNHCR, w roku 2017 Węgry przyjęły 1 291 osób ubiegających się o azyl – to jest ponad trzy razy więcej niż w roku poprzednim i najwięcej od co najmniej 2007. Wśród osób ubiegających się o azyl w zeszłym roku największy odsetek stanowili Afgańczycy. Na kolejnych miejscach pod względem liczbowym znaleźli się Irakijczycy i Syryjczycy.

 

Lider Jobbiku Gábor Vona oskarżył rząd o wprowadzanie w błąd opinii publicznej w kwestii migracji. Podczas konferencji prasowej w poniedziałek Vona cytował słowa zastępcy sekretarza stanu Kristófa Altusza, które padły podczas rozmowy z dziennikarzem maltańskiej gazety. Podał on, że Węgry przyjęły 508 uchodźców w 2015 roku, 432 w 2016 roku i 1 291 w roku ubiegłym. – W ciągu ostatnich trzech lat premier Viktor Orbán „wywołał masową histerię” w węgierskim społeczeństwie na temat migracji, wydając 22 miliardy forintów (71 milionów euro) na kampanię referendalną i publiczną ankietę „Krajowe Konsultacje”, obiecując, że Węgry nie pozwolą na przymusowe przesiedlanie migrantów – komentował Vona. – Mimo to rząd udaje, że nic się nie stało – dodał. Jobbik zaapelował o zwołanie nadzwyczajnej sesji parlamentu i oczekuje, że lider Fideszu osobiście wytłumaczy działania rządu.

 

Vona zarzucił premierowi Orbanowi i jego ekipie, że nie dba o bezpieczeństwo obywateli. Węgry np. realizują program oferujący stałą rezydencję obcokrajowcom, którzy kupili węgierskie obligacje.

Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó pytał wcześniej, w jakiś sposób Węgry mogłyby „potajemnie” przyjąć 1,3 tys. uchodźców, podczas gdy regularnie wypowiada się przeciwko europejskiemu systemowi kwot imigracyjnych, który zobowiązuje Budapeszt do przyjęcia 1 294 uchodźców. Minister tłumaczył się, że Węgry walczą z obowiązkowym systemem kwot narzucanym przez Brukselę, ale wypełniają zobowiązania prawa międzynarodowego w tym zakresie i sami chcą decydować, kogo będą przyjmować. Argumentował, że „przyjęcie przez Węgry uchodźców na podstawie konwencji genewskiej było odrębną kwestią”.

 

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Gabinet Prezesa Rady Ministrów: „Węgry nie przyjęły kwot uchodźców narzucanych przez UE, ale zawsze postępowały zgodnie z prawem i umowami międzynarodowymi”.

 

W oświadczeniu odnotowano, że konwencja genewska zobowiązuje Węgry do udzielenia schronienia tym, którzy kwalifikują się do ochrony międzynarodowej. W oświadczeniu podkreśla się, że ochrona międzynarodowa dotyczy tylko tych, których życie znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Rząd twierdzi, że powodem, dla którego sprzeciwia się obowiązkowemu przyjęciu nielegalnych imigrantów, jest to, że nielegalni imigranci, których życie nie jest zagrożone, przekroczyli granice Węgier z tzw. „bezpiecznych krajów”.

 

W oświadczeniu napisano również, że liczba osób ubiegających się o azyl, które ostatecznie go otrzymały, jest regularnie publikowana na stronie internetowej Urzędu ds. Imigracji i Azylu.

Według tych danych azylu udzielono:


w roku 2015 – 508 osobom
2016 – 432
2017 – 1 291
2018 – 38.

 

Według danych Urzędu ds. Imigracji i Azylu, 90 proc. osób, którym przyznano status uchodźcy, nie pozostało na Węgrzech, ale skorzystało z prawa do swobodnego przemieszczania się w strefie Schengen. Obecnie około 490 osób przebywa w otwartych lub zamkniętych obiektach zarezerwowanych dla osób ubiegających się o azyl lub osób chronionych.

 

Kwestia polityki migracyjnej w 2018 roku będzie kluczowa nie tylko dla Węgier, ale także dla Polski. Tak zwana kontrolowana polityka migracyjna jest jednym z zasadniczych celów transformacji ekonomiczno-społecznej przewidzianej w ramach Agendy Zrównoważonego Rozwoju (Agenda 2030). Państwa, które sprzeciwiają się relokacji migrantów są pod ogromną presją różnych instytucji międzynarodowych, w tym podmiotów udzielających kredytów.

 

Jeszcze do końca tego roku liderzy ONZ chcą doprowadzić do podpisania dwóch umów o imigrantach i uchodźcach. W promocję porozumień zaangażowano Watykan. Stolica Apostolska naciska na lokalne episkopaty, by realizowały różne programy pomocowe dla migrantów, w tym tzw. korytarze humanitarne.

 

Przyjmowaniem uchodźców w szczególny sposób zainteresowane są wszelkiego rodzaju grupy przestępcze i liberalne organizacje pozarządowe. Ostatnio liderka Węgierskiego Komitetu Helsińskiego Marta Pardavi i Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wskazywały podczas spotkania w Parlamencie Europejskim, że np. polski rząd, odmawiając przyjmowania uchodźców i migrantów, pozbawia je dostępu do funduszy, przez co „niektóre NGO-sy [organizacje pozarządowej-red.] są na głodowej diecie”. Obie panie ponaglały eurokratów, którzy zorganizowali spotkanie, o podjęcie działań na rzecz stworzenia specjalnego funduszu dla stałego finansowania NGO-ów, broniących „wartości europejskich”, w tym otwartej polityki proimigracyjnej.

 

Zaznaczały, że organizacje pozarządowe zależne są od rządowego finansowania, a rząd PiS pozbawił je dotacji. Przywołała przykład funduszy unijnych na migrację i uchodźców, z których mogłyby skorzystać NGO-sy, a które nie zostały rozprowadzone przez władze.

 

Jest jeszcze inny powód wywierania ogromnej presji na rządy w Warszawie i Budapeszcie. Nie tak dawno temu Orban wskazywał w Niemczech – przemawiając podczas forum z udziałem czołowych niemieckich firm w Berlinie – iż 2018 będzie krytycznym rokiem dla Europy, podkreślając, że kontynent musi uratować system Schengen, jeśli ma on zachować lub zwiększyć swoją konkurencyjność.

 

Na forum Welt-Wirtschaftsgipfel (WWG) szef węgierskiego rządu zagroził, że „jeśli Unia Europejska nie będzie w stanie zapewnić wsparcia finansowego, zwróci się do Chin”.

 

Dodał, że Grupa Wyszehradzka (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja) dynamicznie się rozwija i do 2030 roku dogoni lepiej prosperujące kraje zachodnie.

 

Po 2030 Grupa Wyszehradzka wraz z Niemcami miałby zostać największym płatnikiem netto do budżetu UE. Innymi słowy, po 2030 roku będziemy więcej wpłacać niż dostawać ze wspólnego budżetu unijnego.

 

Najbliższe dwa lata, gdy mają zostać przyjęte istotne umowy dla funkcjonowania UE i globalnej polityki klimatycznej (UE przoduje w forsowaniu transformacji energetycznej zgodnie z Agendą 2030), presja będzie ogromna. Jakie skuteczne instrumenty pozostają rządzącym do dyspozycji w sytuacji dużego zadłużenia państw, by przeciwstawić się wielu umowom niekorzystnym nie tylko pod względem ekonomicznym, ale przede wszystkim niebezpiecznym?

 

 

Źródło: dailynewshungary.com / Bloomberg.com / hungarytoday.hu / euobserver.com
Agnieszka Stelmach

 

 


DATA: 2018-01-17 12:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PiS i Jobik grają szopke dla zmylenia przecziwnika (polaków i węgrów). W zadadzie całkowicie są podwładnymi EU.
ponad 1 rok temu / Nongrata
 
Juz ich jest od dwoch lat ponad 20 tysiecy w calej POLSCE za zezwoleniem. No coz taki mamy klimat.
ponad 1 rok temu / Jara
 
Na Węgrzech przyjęli 1300 nachodźców? Mało kto zdaje sobie sprawę, że to jest prawie dziesięć razy mniej niż u nas w Polsce bo 2017 roku PiS po cichu przyjął 10400 i wydał im prawo pobytu. Ale o tym się nie mówi...
ponad 1 rok temu / abc
 
Zdrajca.Zostaliśmy sami.Teraz pisiory będą miały pretekst żeby ulec unii w sprawie nachodźców.
ponad 1 rok temu / ruski_agent
 
W Gdańsku dzieje się to samo. Coraz więcej śniadych ludzi kręci się po trójmieście. Nie sądzę, by wszyscy byli z Ukrainy.
ponad 1 rok temu / Hmmm
 
Naciski NGO-ów oraz Watykanu na korytarze humanitarne są zrozumiałe, chodzi o pieniądze. Instytucje kościelne na całym świeci typu Caritas, ale nie tylko, pochłaniają miliardy dolarów (to nie pomyłka) na pomoc uchodźcom. Ta sprawa wyszła w USA po przegranej B.Obamy, który dawał miliardy na pomoc uchodźcom, które to pieniądze przepływały przez organizacje kościelne (oczywiście nie tylko), ale tym sposobem hierarchia stawała się zupełnie niezależna od wiernych, ponieważ pieniądze szły z zewnątrz. Zamknięcie dopływu uchodźców do USA zamknęło dopływ gotówki do instytucji kościelnych. Kogo popierali (w większości) biskupi amerykańscy? Kogo popierał Franciszek? Na Zachodzie i w Stanach ludzie masowo odpływają z Kościoła, wobec tego co może być źródłem utrzymania instytucji kościelnych w tym hierarchii? Uchodźcy!
ponad 1 rok temu / eMGa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.