DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Egzorcysta: mamy obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym na Covid-19

Egzorcysta: mamy obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym na Covid-19
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Daniel Dmitriew/FORUM

Ks. Chad Ripperger, egzorcysta z Denver w amerykańskim stanie Kolorado podkreśla, że wszyscy księża mają obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym, także tym zakażonym koronawirusem. Dodaje, że to ich „obowiązek, niezależnie od tego jakie zdanie w tej sprawie ma biskup miejsca.

 

Amerykański egzorcysta z Denver powiedział, że głównym obowiązkiem kapłana wobec umierającego jest dążenie do uratowania jego duszy i umożliwienie zbawienia. To szczególnie istotne w czasach pandemii i umieralności zakażonych koronawirusem. Dodał, że ratowanie duszy umierającego wiernego jest ważniejsze niż własne zdrowie i bezpieczeństwo. „Kapłani są zobowiązani do udzielania sakramentów katolikom w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci, bez względu na to, co mówi ich biskup” – powiedział ks. Chad Ripperger.

 

W rozmowie z portal LifeSiteNews.com, kapłan odpowiadał na pytania jak każdy ksiądz powinien postępować w czasie obowiązywania bezprecedensowych zakazów spowiedzi i zamykania kościołów. Ks. Ripperger podkreślił, że gdy śmierć jest nieuchronna, kapłan ma obowiązek wysłuchać spowiedzi i dać rozgrzeszenie.

 

Pytania do egzorcysty padały w kontekście decyzji wielu amerykańskich i kanadyjskich biskupów, którzy na czas pandemii zakazali sprawowania wszelkich sakramentów. LifeSiteNews.com informuje, że dziesiątki biskupów zawiesili możliwość korzystania m.in. z sakramentu spowiedzi. Z kolei biskup Massachusetts posunął się na tyle daleko, że czasowo zawiesił możliwość udzielenia ostatniego namaszczenia.

 

Ks. Ripperger, założyciel „Doloran Fathers” – zakonu egzorcystów z archidiecezji Denver dodaje, że w czasie pandemii warto pamiętać o „doskonałej skrusze”, która może stać się pewną tymczasową alternatywą dla sakramentu spowiedzi. Kapłan podkreśla, że wierny chcący skorzystać z aktu „doskonałej skruchy” powinien żałować grzechów wyłącznie dlatego, że obraża Boga. Ksiądz zauwazył jednak, że „Święci, autorzy i nawet Kościół zawsze mówią że jest to łaska nadzwyczajna i nie jest udzielana powszechnie”.

 

Jednocześnie dodał, że najważniejsze, aby nie popadać w grzech śmiertelny, aby stale pozostawać w łasce uświęcającej. „W takim przypadku nawet niedoskonała skrucha może odpuścić grzech powszedni” – mówi.

 

„Myślę, że ludzie są przyzwyczajeni do regularnego dostępu do sakramentów, a teraz, kiedy ich nie mają, może to ich skłonić do myślenia, że ​​sytuacja jest gorsza niż w rzeczywistości. Więc jeśli nie grozi im śmierć, powinni spróbować dokonać doskonałego aktu skruchy” – tłumaczy egzorcysta z USA.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Czytaj także:
DATA: 2020-04-06 08:28
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czy napisałem nieprawdę, że mój komentarz się nie ukazał?
9 miesięcy temu / Sergiusz
 
Sakrament chorych, a nie żadne "ostatnie namaszczenie". Tak samo jak "post ścisły" nie istnieje - wstrzemięźliwość albo post. I tyle. Ale to chyba od Soboru Watykańskiego II. NIestety bardzo często księża używaja tych niepoprawnych określeń. Pozdrawiam. Polecam nowennę do św. Andrzeja Boboli na czas epidemii.
9 miesięcy temu / Sergiusz
 
"Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach" /J10, 11-13 /
9 miesięcy temu / tak tylko
 
Ograniczenia są w porządku natomiast nie do końca rozumiem żeby zakazywac życia duchowego w przypadku gdy te sprawy materialne są mocno zatrzymane czyli akurat w czasie Świąt Wielkanocnych. Powinno się umożliwić właśnie to w zamknięciu. Niepodobna żeby otworzyć kościoły i je zapełnić. Niepodobna też wyjść z opieką duszpasterską do rzesz wiernych. Można stosować te same zabezpieczenia co lekarze jeśli chodzi o posługę chorym. Proponuję jednak gromadzić się wokół MB Częstochowskiej jeśli chodzi o nasz kraj niż tylko wokół własnych kościołów.
9 miesięcy temu / tak tylko
 
Bóstwa pogańskie nas nie uratuja. Ratunek dla świata jest u Matki Bożej Fatimskiej a dla krajów u ich własnych Patronek i Patronów.
9 miesięcy temu / o
 
To jest efekt powrotu do kultow pogańskich zakaz praktyk chrześcijańskich i zwrócenie się do bóstw pogańskich. Czy Matka Natura zna litość?. Można ją prosić o przebaczenie? Chyba można przez dokonywanie ofiar ale nie takich jak chrześcijańskie.
9 miesięcy temu / o
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.