DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Egzorcysta: Halloween niesie za sobą pogaństwo, zabobon i lęk

Egzorcysta: Halloween niesie za sobą pogaństwo, zabobon i lęk
źródło: pixabay.com

Ks. Sławomir Płusa, egzorcysta diecezji radomskiej powiedział, że obchodzenie Halloween jest niebezpieczne, ponieważ niesie za sobą nie tylko pogaństwo i zabobon, ale także lęk. Podkreślił, że nie jest to postawa chrześcijańska.

 

W rozmowie na antenie Radia Plus Radom, egzorcysta ks. Sławomir Płusa mówił o niebezpieczeństwach płynących z obchodzenia Halloween, a także o genezie tego zjawiska. Podkreślił, że u jego podstaw leży kultura pogańska, w której złe duchy należy przekupywać, aby były przychylne wobec ludzi.

 

– W kulturze pogańskiej złe duchy, czy też bóstwa należało przekupić, żeby były przychylne, stąd ten dar w postaci czegoś słodkiego albo jakichś prezentów dla bóstw. Taką rolę też spełniały dynie nawiązujące do czaszek. One miały odstraszać złe duchy. To jest podejście bardzo zabobonne. W zabobonach chodzi o to, aby zjednać sobie przychylność kogoś, kto jest moim duchowym przeciwnikiem i w związku z tym muszę dokonać jakiejś czynności magicznej – powiedział egzorcysta ks. Sławomir Płusa.

 

Następnie dodał, że oprócz pogaństwa i zabobonu, Halloween niesie również za sobą również lęk. Stwierdził, że wywoływanie lęków jest antychrześcijańskie. – W miłości nie ma lęku. To jest chrześcijański punkt odniesienia. W momencie, kiedy zaczynam straszyć, nawet dla niewinnej zabawy to już ta granica. Nie straszymy się, bo lęk może wywołać skutki nie do przewidzenia – przekonuje egzorcysta.

 

Ks. Sławomir Płusa podkreślił również, że dziś Halloween jest praktyką popkulturową na której ktoś chce zarobić, dlatego coraz częściej spotykamy się z promocją tego wydarzenia. Egzorcysta diecezji radomskiej dodał, że sytuacja jest tym gorsza, kiedy straszenie czy wchodzenie w różne sytuacje lękowe wpisane zostaną w brak lub słabą wiarę.

 

Odpowiedzią na Halloween coraz częściej staje się Noc Wszystkich Świętych, gdzie wierni spotykają się w kościołach na wspólnej modlitwie przy relikwiach świętych i błogosławionych.

 

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-11-01 10:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No dobrze, jesteś ludowy. Ale dlaczego okłamujesz siebie że jesteś katolikiem, skoro nie wierzysz w podstawy chrześcijaństwa? Łk4,33-36: "A był w synagodze człowiek, który miał w sobie ducha nieczystego. Zaczął on krzyczeć wniebogłosy 'Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boży'. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: 'Milcz i wyjdź z niego!' Wtedy zły duch rzucił go na środek i wyszedł z niego nie wyrządzając mu żadnej szkody. Wprawiło to wszystkich w zdumienie i mówili między sobą: 'Cóż to za słowo? Z władzą i mocą rozkazuje nawet duchom nieczystym, i wychodzą'."
ponad 1 rok temu / do Czesław
 
Jako zwykły "katolik ludowy" traktuję te egzorcyzmy jako taką idiotyczną zabawę. Natomiast jestem przeciwny "amerykanizacji" naszej kultury i zwyczajów jak przykładowo te hallowen czy walentynki a zapominamy naszych tradycji ludowych.
ponad 1 rok temu / Czesław
 
"Nie straszymy się, bo lęk może wywołać skutki nie do przewidzenia - przekonuje egzorcysta" - takie to modernistyczne. Nie straszmy się piekłem, bo piekła nie ma.
ponad 1 rok temu / serio?
 
Niestety ta pogańska zabawa jest coraz bardziej popularna . Niestety stwierdziłem to wczoraj będąc w Skokach w mieście w Wielkopolsce.Coraz więcej dzieci z każdej warstw społecznej a mam wrażenie że z warstwy średniej i bogatej biegało po domach odznaczonych dyniami i zbierały słodkie. Jestem przerażony upadkiem jaki dokonał się w tej części polski. Boże ratuj ten upadły kraj.
ponad 1 rok temu / Pałuczanin
 
sama prawda
ponad 1 rok temu / uka
 
...albo Bal wszystkich Świętych gdzie dzieci się przebierają za świętych
ponad 1 rok temu / Damian
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.