DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Egipt: pomimo zamachów w Niedzielę Palmową, wierni licznie uczestniczą w liturgiach

Egipt: pomimo zamachów w Niedzielę Palmową, wierni licznie uczestniczą w liturgiach
fot. CC / Agency Anzenberger / FORUM

Pomimo niedawnych ataków na chrześcijańskie świątynie, w Egipcie „wierni wypełniają kościoły, nie pozwalając się zastraszyć”. Ks. Rafic Greiche, rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie powiedział, że „chrześcijanie nie odczuwają strachu. Tak naprawdę przyzwyczailiśmy się do przemocy, żyjemy z męczennikami” – mówił.


Ks. Rafic Greiche wskazał na to już po doświadczeniu początków Triduum Paschalnego. Przypomniał przy tym, że ze względu na pragnienie uszanowania ofiar zamachów w Tancie i Aleksandrii z Niedzieli Palmowej, celebracje w całym Egipcie ograniczają się do liturgii, a wszystkie pozostałe oficjalne elementy obchodów Wielkanocy zawieszono. Święte obrzędy odprawiane są jednak „w sposób regularny”, jak zaznaczył katolicki kapłan.


Kościoły pozostają chronione przez policję. Ks. Greiche zaznaczył jednak, że „chrześcijanie nie odczuwają strachu, tak naprawdę przyzwyczailiśmy się do przemocy, żyjemy z męczennikami. Nie ma lęku, ale pewien rodzaj niepokoju (…), aby nie doszło do eskalacji”. Przypomniał o radości mieszkańców tego kraju z powodu nieodwołania planowanego tam przyjazdu papieskiego pod koniec kwietnia. „Chrześcijanom na Zachodzie oraz na całym świecie mówię, by przybyli do Egiptu jako pielgrzymi i turyści, aby nas wspomóc i dać nam odczuć swoją bliskość” – dodał ks. Greiche.


Przypomnijmy, że w prowincji Al-Minja w Egipcie kościoły koptyjskie nie będą uroczyście obchodzić święta Zmartwychwstania Pańskiego. Obchody ograniczone zostaną do modłów liturgicznych. Duchowni koptyjscy ogłosili, że nie będzie uroczystości ze względu na żałobę po 45 ofiarach zamachów dżihadystów, których dokonano w świątyniach w Niedzielę Palmową. Parlament egipski we wtorek zatwierdził dekret prezydenta gen. Abdela-Fattah el-Sissi o ogłoszeniu trzymiesięcznego stanu wyjątkowego. 


Do niedzielnych zamachów przyznało się Państwo Islamskie, które zapowiedziało nasilenie ataków na mniejszości chrześcijańskie w Egipcie. IS odpowiada m.in. za podłożenie bomby w grudniu 2016 roku w budynku przylegającym do katedry św. Marka w Kairze, jednego z najbardziej symbolicznych miejsc religijnych egipskich Koptów. W wyniku eksplozji zginęło wówczas 30 wiernych, a kilkudziesięciu zostało rannych.

 

 

Źródło: KAI, timesofisrael.com, PCh24.pl

WMa
 


DATA: 2017-04-15 10:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To sa nie tylko meczennicy ale prawdziwi chrzescijanie XXI wieku. Boze miej ich w swojej opiece +++
ponad 3 lata temu / Koptowie
 
Alleluja !
ponad 3 lata temu / nk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.