27 czerwca 2018

Egipt: permanentny stan nadzwyczajny. Radykalny islam wciąż jest groźny

(Zdjęcie ilustracyjne REUTERS/Mohamed Abd El Ghany /Forum)

Od czasu Arabskiej Wiosny w Egipcie narasta fala przemocy ze strony ekstremistów islamskich. Ofiarami ataków terrorystycznych i zamachów są chrześcijanie ale także muzułmanie, którzy nie poddają się radykałom i ich ideologom. Parlament egipski po raz kolejny przedłużył stan wyjątkowy na trzy miesiące, licząc od 14 lipca. Utrzymywany od kwietnia 2017 roku stan wyjątkowy to wobec sytuacji wewnątrz kraju jedna z form ochrony obywateli przed islamistami.

 

Wprowadzenie przed ponad rokiem stanu wyjątkowego był odpowiedzią władz Egiptu na ataki na świątynie chrześcijańskie w kwietniu 2017 roku, gdy w okolicy świąt Wielkiej Nocy zginęło 40 osób. Stan wyjątkowy daje prawne możliwości policji i siłom zbrojnym zabezpieczania porządku publicznego i podejmowania zdecydowanych działań, w tym prewencyjnych, w celu walki z terroryzmem. Ważna dla kontroli sytuacji przez państwo jest większa możliwość zapobiegania transferu pieniędzy, płynących do radykałów od ich donatorów z bogatych państw.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Celami terrorystów islamskich są w Egipcie bardzo często Koptowie, dobrze wykształceni i dumni ze swojej wielowiekowej kultury. Ciemne chmury nad najliczniejszą grupą chrześcijan na Bliskim Wschodzie zawisły szczególnie w XXI wieku, po Arabskiej Wiośnie, która wybuchała w różnych pod hasłami demokratycznymi a kończyła się przejmowaniem władzy przez radykałów islamskich lub poszerzaniem przez nich wpływów od Maroka po Azję Centralną.

 

Od wybuchu rewolucji w Egipcie w 2011 roku i przejęcia władzy przez Mohameda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego, zradykalizowały się postawy wielu muzułmanów i nasiliły się prześladowania chrześcijan. Tragiczne losy chrześcijańskich Koptów wyznaczają wydarzenia, które pokazują bezwzględność radykałów muzułmańskich. Atak na pokojową demonstracje Koptów w 2011 roku, zniszczenia kościołów i klasztorów w 2013 roku, zburzenie trzech domów koptyjskich pod Aleksandrią i zamach na kościół św. św. Piotra i Pawła w Kairze w 2016 roku – to głośne wydarzenia, które poruszały opinię publiczną w świecie. Ofiary każdego z tych aktów przemocy liczono w dziesiątkach osób.

 

9 kwietnia 2017 roku przeprowadzono zamachy na kościoły w Tancie i Aleksandrii. W maju ubiegłego roku dokonano zamachu na autobus wiozący Koptów w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie. Zginęło wówczas 28 osób, w tym dzieci. W grudniu 2017 roku w wyniku ostrzelania ludzi przed kościołem koptyjskim na przedmieściach Kairu zginęło 10 wiernych a 20 osób zostało rannych. Fali nieszczęść, jakie uderzyły w egipskich chrześcijan, próbowały zapobiec władze państwowe ale w końcu musiały sięgnąć po narzędzia, jakie daje stan wyjątkowy.

 

Wybór Abdela Fattaha al-Sisiego w marcu tego roku na drugą kadencję prezydencką dał mu jeszcze mocniejszą legitymację do walki z islamskim terrorem i scalania rozbitego narodu, na który oddziałują ekstremistyczni duchowni i radykałowie polityczni Prezydent al-Sisi walczy z nimi z dużą determinacją. W lutym tego roku, na Półwyspie Synaj, w rejonie delty Nilu i Pustyni Zachodniej, wojska egipskie rozpoczęły dużą akcję przeciwko bojownikom islamskim. W prowadzonej na Synaju akcji zginęło do tej pory ok. 300 osób, w tym ponad 30 żołnierzy armii Egiptu. Do zaprowadzenia ładu wewnątrz kraju wiedzie jednak jeszcze długa droga, poprzez reformy gospodarcze, likwidację powszechnej biedy i podniesienie poziomu wykształcenia.

 

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram