DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Egipt: na koptyjskie Boże Narodzenie powstanie największy kościół na Bliskim Wschodzie

Egipt: na koptyjskie Boże Narodzenie powstanie największy kościół na Bliskim Wschodzie
Obecna katedra w Kairze. Fot. Reuters

W przyspieszonym tempie toczą się prac budowlane przy wznoszeniu katedry koptyjskiej w nowej administracyjnej stolicy Egiptu, powstającej na przedmieściach metropolii kairskiej. Brygady budowlane toczą wyścig z czasem, aby nowa świątynia była gotowa do użytku na pasterkę Bożego Narodzenia, która – zgodnie z kalendarzem używanym przez chrześcijan wschodnich – przypada w nocy z 6 na 7 stycznia.

 

Pasterce będzie przewodniczył zwierzchnik Kościoła koptyjskiego patriarcha Teodor (Tawadros) II a na uroczystość tę mają przybyć najwyższe władze kraju z prezydentem Abdale Fattahem as-Sisim na czele.

Według źródeł egipskich, przyszła katedra, budowana na planie krzyża, po całkowitym ukończeniu będzie największym kościołem w Egipcie i na całym Bliskim Wschodzie.

Należy przypomnieć, że to sam prezydent as-Sisi podczas pobytu na liturgii bożonarodzeniowej 7 stycznia br. zapowiedział, że nowa katedra w przyszłej administracyjnej stolicy kraju zostanie otwarta na koptyjskie Boże Narodzenia 2018. Obecne przyspieszenie prac budowlanych ma na celu nie tylko zakończenie tej inwestycji, ale także zwiększenie wiarygodności rządu w sprawie ambitnego projektu urbanistycznego budowania nowej stolicy.

Jednym ze sponsorów nowej katedry jest urząd prezydenta kraju, który na sfinansowanie pierwszego etapu prac przeznaczył 100 tys. funtów egipskich. Projekt urbanistyczny przyszłej stolicy przewiduje też równoległe wzniesienie największego meczetu w kraju. W nowym mieście znajdą siedziby także urzędy rządowe i różne instytucje polityczne.

Plan zbudowania nowej stolicy rząd Egiptu przedstawił w pierwszym kwartale 2015. Ma to być miasto o nieznanej jeszcze nazwie między przeludnionym Kairem a Suezem o powierzchni ponad 700 km kw., gdzie docelowo ma mieszkać 5 mln ludzi. Znajdą się tam dzielnica biznesowa, parki rozrywki, lotnisko, elektrownie, 700 przedszkoli, 1250 miejsc kultu religijnego, ponad 600 ośrodków opieki zdrowotnej i 1,75 mln stałych miejsc pracy.

Egipski minister budownictwa Mustafa el-Madbuli zapowiedział, że projekt pochłonie 45 mld dolarów, a budowa nowego ośrodka potrwa do siedmiu lat. Przewiduje się udział inwestorów zagranicznych, m.in. rządów Kuwejtu, Arabii Saudyjskich i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które mają przeznaczyć na ten cel łącznie 12 mld dolarów. Zdaniem ministra celem tej inicjatywy jest odciążenie obecnej stolicy Kairu - miasta-molocha, liczącego już obecnie 18 mln mieszkańców, a liczba ta ma się jeszcze podwoić w ciągu najbliższych 40 lat.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2017-12-20 17:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.