DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Egipt: imam stanie przed sądem za obrazę chrześcijaństwa? Byłby to prawdziwy przełom

Egipt: imam stanie przed sądem za obrazę chrześcijaństwa? Byłby to prawdziwy przełom
Zdjęcie ilustracyjne

Pod koniec czerwca w Egipcie może po raz pierwszy dojść do procesu za obrazę chrześcijaństwa przeciwko wysokiemu rangą imamowi. Chodzi o nazwanie chrześcijan i żydów „niewiernymi”.


Słowa te padły na antenie jednej z prywatnych egipskich telewizji, której gościem był imam Salem Abd-ul Jalil, były podsekretarz stanu w ministerstwie ds. islamskich organizacji religijnych. Imam stwierdził, że chrześcijanie i żydzi to „niewierni”, bo nie chcą poddać się Mahometowi, co w przypadku chrześcijan prowadzi jego zdaniem do błędnej nauki o Trójcy świętej.

 

Słowa Jalila wywołały dużą falę krytyki. Zarzucono mu, że posługuje się tym samym językiem, którego używa Państwo Islamskie tłumacząc powody mordowania Koptów. Szef wspomnianego resortu, Mohammed Mokhtar Gomaa, obłożył imama zakazem głoszenia kazań w egipskich meczetach. Minister zażądał od Jalila przeproszenia chrześcijan i stwierdził, że debatowanie o nauczaniu innych religii „nie jest zbyt mądre”.

 

Egipska prokuratura otrzymała wiele doniesień o popełnieniu przestępstwa obrażenia religii. Jedno z nich złożył koptyjski prawnik i działacz na rzecz praw mniejszości religijnych, Naguib Gabriel. W efekcie 25 czerwca odbyć ma się proces imama Jalila.

 

Jak podkreślił koptyjsko-katolicki biskup Boutros Fahim Awad Hanna, byłby to prawdziwy przełom. Jak dotąd egipski wymiar sprawiedliwości zajmował się wyłącznie sprawami za obrazę islamu, ale nigdy chrześcijaństwa.

Imam Jalil w rozmowie z egipskimi mediami wyraził ubolewanie z powodu dobranych przez siebie słów. Zapewnił, że szanuje swoich „koptyjskich braci”, ale przeprosić nie chciał, podkreślając, że będzie bronił swoich przekonań tak długo, jak długo żyje.

 

 

Źródło: kathpress.co.at

Pach

DATA: 2017-05-17 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O co chodzi? Przecież to prawda że chrześcijanie są niewierni Mahometowi, bo są poddani Panu Jezusowi. Uważam że zaszczytem dla chrześcijan jest określanie ich niewiernymi przez wyznawców Allacha.
ponad 3 lata temu / prawda
 
Gdyby imam szanował Koptów nie nazywał by ich niewiernymi. Mało kto wie, ale słowo kuffar to wielka obelga, i niejeden już dostał w zęby za mówienie tak do nie sunnitów.
ponad 3 lata temu / hahaha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.