DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   CYWILIZACJA

Sławomir Skiba

Egalitarny świat zmuszony do podziwu


Media na całym świecie szeroko relacjonowały pełne elegancji i dostojeństwa uroczyste, londyńskie parady na cześć Elżbiety II z okazji sześćdziesiątej rocznicy jej panowania. Na każdym kroku brytyjskiej królowej towarzyszyły tłumy poddanych pragnących wyrazić swój entuzjazm, wdzięczność i szacunek. Na co dzień egalitarny i republikański świat, który w kolejnych rewolucyjnych konwulsjach pogrzebał już wszystkie – jak by się mogło wydawać – twierdze cywilizacji Zachodu, znów musiał przez chwilę znosić dyskretny blask hierarchii.

I gdyby owa parada „monarchicznych staroci” natrafiała na obojętność lub pusty śmiech tłumów, media mogłyby jakoś to wszystko przedstawić jako teatr absurdu. Bynajmniej jednak, „motłoch” z takim uporem tresowany, by stać się – jak pisał pewien duchowny – zaprawą murarską cwaniaków kitujących swoją wielkość, znów zawiódł i ukazał swe naturalne pragnienia. Mimo tylu propagandowych wysiłków, w Europie nie udaje się do końca pogrzebać dumy z przynależenia do wielkich narodowych rodzin mających swe niepowtarzalne historie i tradycje. Pragnienie suwerenności i trwania w niej ciągle manifestuje się w publicznych hołdach składanych jej symbolom. Chociaż brytyjska monarchia nie posiada już realnej władzy, jednak sam fakt jej istnienia i związanych z nią uroczystości o bogatej symbolice i splendorze sprawiają, że wciąż jeszcze płonie zapał Brytyjczyków i mieszkańców tylu krajów Zjednoczonego Królestwa do bycia poddanymi Jej Królewskiej Mości, nie zaś obywatelami jakiejś republiki...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.