DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

„Efekt Notre-Dame”. Francja i „zmierzch Kościoła” czy szansa odrodzenia?

„Efekt Notre-Dame”. Francja i „zmierzch Kościoła” czy szansa odrodzenia?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Znad Sekwany płyną dość sprzeczne sygnały. Francja pogrąża się w cywilizacji śmierci, nadchodzą czasy eutanazji,  aborcja jest „fundamentalną wartością” Republiki, homoseksualne „małżeństwa” sposobią się do przyznania sobie praw do pozyskiwania dzieci, co kilka dni dokonuje się profanacji miejsc katolickiego kultu, a miejscowi „wojujący bezbożnicy” żądają destrukcji katolickich pomników.

 

Mamy do tego państwo silnie akcentujące swoją laickość, rozumianą w dodatku jako wyrzucenie religii poza nawias życia społecznego, do sfery całkowitej prywatności. Mamy wreszcie konkurencyjną religię, która nie tylko się temu nie podporządkowuje, ale uważa Francję za teren do podbicia, czyli islam.

 

Mamy wreszcie statystykę, która pokazuje, że na przestrzeni lat ubywa praktykujących katolików, zmniejsza się liczba chrztów, komunii, katolickich ślubów. W przedziale wiekowym do 29 lat okazuje się nawet, że mamy we Francji już więcej praktykujących muzułmanów, niż katolików. Czy jest ratunek dla najstarszej „córki Kościoła”? Wydawałoby się, że nie. 

 

Nadzieja

Może dlatego warto jednak zwrócić uwagę na pewne zjawiska, które tezie o schyłku francuskiego katolicyzmu przeczą. Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu jest takim pierwszym znakiem nadziei. Telewizyjne obrazki modlących się na ulicach ludzi było mocno przesadzone, były to raczej dziesiątki wiernych, a nie np. setki, ale… 

 

Kapłani francuscy mówią, że jednak coś się zmieniło. Pada nawet określenie „efektu Notre-Dame”.

To być może „cud” spalonej katedry. Uśpieni w wierze nagle się budzą i zaczynają traktować katolicyzm jako ważną część swojego dziedzictwa, w kościołach przybyło ludzi..

Jeszcze niedawno katolikom we Francji zafundowano szok podobny do filmu Sekielskich w Polsce. TV „Arte” pokazała film o zakonnicach wykorzystywanych przez księży. Tydzień po tygodniu bombardowano też społeczeństwo aferami związanymi z pedofilią w Kościele. I chyba Szatanowi zabrakło dalszych pomysłów…

 

Zamiast pogłębienia „historycznego kryzysu” francuskiego katolicyzmu mamy jego odnowę. Arcybiskup Paryża ks. Aupetit mówi wprost - „ogień Notre-Dame obudził w ludziach coś głębokiego”. Zjawisko nie jest masowe, ale budzi właśnie nadzieję. Księża w Paryżu mówią o wzroście liczby spowiedzi, przybywa też zapalanych w kościołach świeczek intencyjnych, pojawiają się nowe katolickie inicjatywy społeczne.

 

Sprawa eutanazji Vincenta Lamberta też okazałą się pewnym przełomem. Internet wystarczył do zorganizowania ad hoc wielkiej demonstracji w obronie życia na ulicach stolicy. W dodatku ta odnowa wychodzi z konserwatywnych kręgów Kościoła. Widoczne są „Marsze Życia”, do ludzi zaczyna docierać głos w sprawie ochrony życia, rodziny. O swoistej odnowie piszą nawet przy okazji święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które jest we Francji dniem wolnym od pracy, świeckie media („Le Parsien”). 

 

Padają też ciekawe dane. Na pięciu uniwersytetach katolickich studiuje obecnie 55 tys. osób. 15 lat temu takich studentów było 14 tys. Do katolickiego skautingu należy 85 tys. dzieci i młodzieży. W ciągu 5 lat liczba ta powiększyła się o 20 proc. O 30 proc. powiększyły się donacje na różnego typu internetowe zbiórki katolików (900 tys. euro w 2018 roku). Katolickie szkolnictwo obejmuje edukacją 2 mln 99 tys. dzieci. W 2011 do tych szkół uczęszczało o 67 tys. dzieci mniej.

Z pewnością nie jest to jeszcze pożądana katolicka kontrrewolucja, a ogólne cyfry życia katolickiego są dość przerażające (7 proc. praktykujących), to można uznać, że pogłoski o zmierzchu Kościoła we Francji się nie potwierdzają. A oznaki przebudzenia warto obserwować i przede wszystkim wesprzeć modlitwą.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2019-05-31 13:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

We Francji prawica kojarzy się z petainizmem dlatego lewactwo rządzi tam od 70 lat.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 
Co innego uśpiony w wierze a co innego ktoś kto nigdy nie wierzył. Ten drugi jest jak dziecko-bezbronny. Jak jest we Francji? To raczej zsekularyzowane państwo pogan niż uśpionych katolików.
ponad 1 rok temu / Xyz
 
Rzeczywiście optymizmu mało, ale nie trzeba wszystkiego mierzyć po ludzku
ponad 1 rok temu / Senator
 
W katolickich szkołach i uniwersytetach od zawsze uczą się tłumy ateistów, lewactwa i protestantów. To nie zawsze wiara, a poziom nauki przyciąga tam ludzi, z których wielu działa na szkodę uczelni co dobitnie widać w USA na chrześcijańskich uczelniach. Lewak to takie coś, co dla swych potomków - których o śmieszności nie uważa za zlepek komórek, przynajmniej tych którym pozwolił się urodzić - chce doskonałej nauki, czego odmawia innym, zwłaszcza wierzącym, którym z kolei wmawia, że są zlepkiem komórek.
ponad 1 rok temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.