DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Efekt Laudato si. Organizacje katolickie zaprzestają inwestycji w paliwa kopalne

Efekt Laudato si. Organizacje katolickie zaprzestają inwestycji w paliwa kopalne

21 organizacji katolickich dysponujących łącznym budżetem 40 miliardów dolarów zobowiązało się do inwestowania w firmy, które podpisały zobowiązanie o nazwie „Catholic Impact Investing Pledge” (katolicka deklaracja inwestycyjna). Chodzi w niej o uwzględnianie norm ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej w planach inwestycyjnych.

 

O inicjatywie poinformował w miniony poniedziałek „Global Catholic Climate Movement” (Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska – GCCM). Kościół katolicki był jedną z 42 instytucji religijnych z 14 krajów, które zdecydowały się nie wspierać firm, które korzystają m.in. z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych. W Austrii Konferencja Biskupów ogłosiła pod koniec marca, że wycofa wszystkie pieniądze zainwestowane za pośrednictwem funduszy kapitałowych w niszczące klimat spółki węglowe, gazowe i naftowe. Dotyczy to również diecezji i organizacji związanych z Kościołem.

 

O. Endra Wijayanta, dyrektor Komisji ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia archidiecezji Semarang w Indonezji, zwrócił uwagę, że „pandemia jest właściwym czasem nie tylko do przemyśleń, ale także do działania” w celu „zmiany spirali śmierci ekologicznej”, „zatrzymania się i podążania ścieżką do bardziej zrównoważonego stylu życia”.

 

„Każdy dolar zainwestowany w paliwa kopalne jest zaślubinami z cierpieniem” – przestrzegł Tomás Insua, dyrektor wykonawczy GCCM. Dla Isabel Apawo Phiri, zastępcy sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK), chęć budowy bardziej zrównoważonej gospodarki wymaga zerwania z inwestowaniem w paliwa kopalnie.

 

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska – GCCM – powstał w czerwcu 2015 r. „GCCM służy rodzinie katolickiej na całym świecie, przekształcając przesłanie encykliki papieża Franciszka Laudato Si w działanie na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, przechodząc własną konwersję ekologiczną, przekształcając nasz styl życia i wzywając do odważnych działań politycznych razem z szerszym ruchem klimatycznym” – czytamy. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zrzesza ponad 700 wspólnot, ruchów i organizacji katolickich w 120 krajach na całym świecie. W Polsce współpracuje m.in. z Caritas Polska oraz Ruchem Ekologicznym Świętego Franciszka z Asyżu REFA.

 

Źródło: KAI / Facebook.com/ Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska / GCCM brochure

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-05-22 13:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co za lewackie brednie o "sprawiedliwości społecznej" Jeżeli sprawiedliwość społeczna znaczy to samo co "sprawiedliwość" to po co dodawać "społeczna?" No chyba że ta tzw "sprawiedliwość społeczna" to coś innego niż zwykła sprawiedliwość a coś innego niż zwykła sprawiedliwość w języku polskim nazywamy poprostu niesprawiedliwością..
3 miesiące temu / Janko
 
Kościół Boży nie jest od ekologii!!! Kościół Boży jest od nawracania i zbawiania! Czym się ten papież zajmuje? Nie po to został powołany na Stolicę Piotrową. Przypominam, że mają być jakieś wytyczne z Watykanu jak mamy rozumieć grzech przeciwko ekologii i czemuś tam hahaha Siedzą teraz mędrce i myślą jak to zdefiniować, żeby lud wiedział z czego ma się spowiadać. Świat się wali. I się zawali. Kwestia czasu.
3 miesiące temu / QUO VADIS?
 
To straszne że ktoś nie chce kupować ropy od Putina.
3 miesiące temu / ala wilk
 
Ale brednie. Już oprócz nazwy niczego katolickiego w tych organizacjach nie ma.
3 miesiące temu / Stefan
 
Kompletny obłęd. Niech jadą na księżyc i tam spróbują żyć: czysto i ekologicznie.
3 miesiące temu / Ryś
 
Zarządcy organizacji katolickich dysponujący 40 miliardami zdefraudują ten majątek . Tak w praktyce wygląda odrzucenie wynikającego z Ewangelii nakazu poznania prawdy. Jeśli ktoś weżmie udział w tym złodziejstwie , sądząc , że ten cały ekologizm jest na serio , to będzie równie winnym , ponieważ podjął się zadania , któremu jego rozum nie jest w stanie podołać
3 miesiące temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.