DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Efekt „Amoris Laetitia”. Kolejne diecezje dopuszczają cudzołożników do sakramentów

Efekt „Amoris Laetitia”. Kolejne diecezje dopuszczają cudzołożników do sakramentów
Fot. You Tube

Biskupi z Malty otwierają cudzołożnikom drogę do spowiedzi i Komunii świętej, bez wyraźnego wymogu odwrócenia się od grzechu wynikającego z łamania szóstego przykazania – tak można ująć w skrócie dramatyczną treść opublikowanej właśnie instrukcji będącej pokłosiem posynodalnej adhortacji Franciszka „Amoris Laetitia”.

                                         

„Jeśli w rezultacie procesu rozeznania, dokonanego z pokorą, dyskrecją i miłością do Kościoła i jego nauczania, w szczerym poszukiwaniu woli Boga i pragnieniu bardziej doskonałej odpowiedzi na nią, osoba w separacji lub rozwiedziona, która żyje w nowym związku, zdoła z sumieniem ukształtowanym i oświeconym uznać i wierzyć w to, że jest w pokoju w Bogiem, nie można zabronić przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania i sakramentu Eucharystii” – to kluczowe zdanie instrukcji dla maltańskich kapłanów, przedrukowanej w sobotnim wydaniu dziennika Stolicy Apostolskiej „L’ Osservatore Romano”. Dokument przygotowany przez arcybiskupa Malty Charlesa Sciclunę oraz biskupa Gozo Mario Grecha stanowi oficjalną wykładnię praktycznego stosowania zapisów słynnego VIII rozdziału adhortacji.


„Naszym obowiązkiem jest to, by unikać popadania w rygoryzm czy nadmierną tolerancję” – deklarują hierarchowie. Owo „unikanie rygoryzmu” doprowadziło ich do zezwolenia rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach na przyjmowanie sakramentów, bez jasnego wskazania wymogu seksualnej wstrzemięźliwości. Oczywiście, tylko w „niektórych” przypadkach. Powołując się na „Amoris Laetitia” abp Scicluna i bp Grecha stwierdzili bowiem, iż „biorąc pod uwagę okoliczności łagodzące nie można po prostu stwierdzić, iż wszyscy żyjący w nieregularnej sytuacji pozostają w stanie grzechu śmiertelnego i pozbawieni są łaski uświęcającej”.

„(…) istnieją skomplikowane sytuacje, w których wybór życia ‘jak brat i siostra’ staje się po ludzku niemożliwy i prowadzi do większej szkody” – czytamy w instrukcji.


Jako remedium na spodziewane „zgorszenie i poczucie zagubienia wśród wiernych” hierarchowie zalecają „studia i krzewienie nauczania zawartego w Amoris laetitia”, a także wskazują na wymóg „nawrócenia duszpasterskiego”.


Biskupi wyznali, że wraz z papieżem szczerze wierzą, iż „Jezus Chrystus pragnie Kościoła zwracającego uwagę na dobro, jakie Duch Święty szerzy pośród słabości; (Kościoła) Matki, która wyrażając jasno obiektywną naukę jednocześnie „nie rezygnuje z możliwego dobra, lecz podejmuje ryzyko pobrudzenia się ulicznym błotem”.

 

Źródło: onet.pl/”L ‘Osservatore Romano”; ewtnnews.com,

RoM


DATA: 2017-01-18 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do @ma _ faktycznie bracie, po tym co napisałeś, może już należałoby się nad tobą pochylić z wielką troską i rozeznaniem!Zatem, "trzym się..i nie puszczaj"!!!
ponad 3 lata temu / zbm
 
@zbm: bla, bla, bla... Efekt jest taki, że w ramach rozeznania mogę w razie potrzeby wyskoczyć na chwilię do domu użyteczności publicznej. Taki rozwód na 0,5h. Też ma indywidualny przypadek i trzeba się nade mną pochylić z troską bo żona akurat leży obłożnie chora a mnie brakuje ucuć.
ponad 3 lata temu / ma
 
@"do zbm" - widzisz bracie (?)/siostro(?)- myślę że w swojej ocenie popełniasz pewien błąd - może uważasz,że Papież i tacy ludzie jak ja chcą anulować grzech!To nie jest prawda!-myślę że ani Papież, a ja na pewno nie domagam się aby Kościół anulował grzech pożądania, rozpusty, itp..itd.Osobiście, z własnego doświadczenia uważam, że jeden związek na całe życie jest najlepszym rozwiązeniem "rodzinnym" dla mężczyzny i dla kobiety.Ale każda czynność człowieka jak wiadomo ma swoje powody i podłoże.Przykład - jeden żołnierz strzelił do drugiego po przeciwnej stronie barykady , ale go nie zabił, ten zaś po drugiej stronie strzeli "oddał" mu, ale niestety śmiertelnie.Odpowiedź na pytanie który z nich złamał przykazanie "nie zabijaj" myślę ze nie bedzie taka prosta.To nie ma być nowe rozpoznanie grzechu-tylko rozpoznanie przypadku konkretnego człowieka!Niestety mało tu miejsca na takie rozwazania, dziekuje za podjęcie "dyskusji", przepraszam jeśli cię uraziłem..pozdr..
ponad 3 lata temu / zbm
 
Panie Jezu, zajmij się tym!
ponad 3 lata temu / B.G.
 
Ale po co ma być to całe "rozpoznanie" czegoś, co już od bardzo dawna jest bardzo dobrze rozpoznane? Po co rozbudzać w ludziach fałszywą nadzieję? Gdyby papież jasno potwierdził nauki Pana Jezusa i św. Pawła które Kościół głosił przez 2000 lat, grzesznicy wiedzieliby "na czym stoją". A tak, skoro pojawiły się wątpliwości, grzesznik zaczyna wątpić: a może ja wcale nie grzeszę? I będzie biegać po spowiednikach, szukając usprawiedliwienia grzechu. Jeśli nie dostanie rozgrzeszenia, będzie rozżalony. I słusznie, bo przecież sam papież dał mu nadzieję! A jeśli nieprawidłowo dostanie rozgrzeszenie i przystąpi do Komunii, popełni dodatkowy grzech świętokradztwa. Tak więc widać że AL nijak nie pomogła tym ludziom, a w wielu przypadkach tylko im zaszkodzi. Ponieważ zaś mamy oceniać dobro i zło "po owocach", wniosek jest jeden: niejednoznaczność AL to "zły owoc".
ponad 3 lata temu / do zbm
 
@"do zbm" - zgoda co do kwestii dotyczącej genezy i przyczyn "rozpustnych upodobań"..że tak powiem - dodam, iż moim zdaniem dotyczy to również różnych homo-niewiadomo i tych podobnych zboczeń, ponieważ uważam że w 99% jest to nabyta choroba (wsparta skłonnosciami, trybem zycia itd) podobnie jak alkoholizm czy narkomania.Na koniec powiem tak :uważam że sprawa dostępu katolików (wszystkich )do sakramentów spowiedzi i komuni świetych jest bardzo złożona,i tak jak to było dotychczas -wykluczanie całej rzeczy chrześcijan z tzw "klucza" bez "rozpoznania" każdego indywidualnego przypadku, moim zdaniem nie obejmuje w sposób całościowy całej złożoności problemu grzechu cudzołóstwa,dlatego uważam że AL to dobry krok we właściwą strone. Wiem co piszę, ponieważ sam jestem w związku niesakramentalnym.Nigdy nie miałem "pretensji" do Kościoła za "wykluczenie" i nie przestałem uczęszczać na Msze święte.Więcej,mimo swoich ocen, godzę się z każdą decyzją Kościoła w tej kwestii
ponad 3 lata temu / zbm
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.