DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Edward Peters: Dopuszczanie rozwodników do Komunii sprzeczne z Kodeksem Prawa Kanonicznego

Edward Peters: Dopuszczanie rozwodników do Komunii sprzeczne z Kodeksem Prawa Kanonicznego
fot.Magdalena i Tomasz Jodlowski/FORUM

Nowa polityka dopuszczająca osoby rozwiedzione żyjące w ponownych związkach do Komunii św. jest sprzeczna z Kodeksem Prawa Kanonicznego – twierdzi Edward Peters, profesor prawa kanonicznego, doradca Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

 

Stanowisko prawnika dotyczyło niedawnej wypowiedzi doradcy papieża - biskupa Marcella Semeraro, w której wyraził swoje pragnienie dopuszczenia rozwodników do Komunii Św.

– Jest nonsensem twierdzenie (…) jakoby osoby rozwiedzione żyjące w ponownych związkach, które nie spełniają warunków do ponownego przyjęcia Komunii były przykładem świadectwa chrześcijańskiej wiary  – zaznaczył Peters. 

 

Kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi jasno: „Do Komunii Świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

 

Peters krytycznie odniósł się do pomysłu biskupa Semeraro, który nie widzi problemu w dopuszczeniu rozwodników do wykonywania zawodu nauczyciela religii w szkołach. Jak wskazuje prawnik, zarządzenie takie jest sprzeczne z kanonem 804, którego zapiski wyraźnie wskazują, że „Ordynariusz miejsca powinien zatroszczyć się o to, ażeby osoby wyznaczone do nauczania religii także w szkołach niekatolickich, odznaczały się zdrową nauką, świadectwem życia chrześcijańskiego i umiejętnością pedagogiczną”.

 

Profesor Peters zaznaczył, że wiele interpretacji adhortacji Amoris laetitia jest sprzeczne z kanonem 915. Uznanie ich za obowiązujące da możliwość – zdaniem prawnika – do zaatakowania pozostałych zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego. – Doktryna katolicka była budowana „kanon po kanonie” na przestrzeni wieków. Dzisiaj wydaje się, że ta metoda – „kanon po kanonie” jest najlepsza do rozmontowania kościelnego porządku” – dodał.

 

 

Źródło: lifesitenews.com / trybunal.wmw.pl

PR    

 

  

 

Zobacz także:

 

"Synod papieża Franciszka"

 

Synod papieża Franciszka


DATA: 2018-03-20 14:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiadomo, że cały kanon upadnie od jednego zdania sprzecznego - zgodnie z prawem Dunsa-Szkota.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Tu jest mowa o katolicyzmie, a nie o jakichś pastorach-wdowcach i o rozwodach w protestantyzmie. W Kościele katolickim nie ma "rozwodów kościelnych".
ponad 1 rok temu / do Marek
 
1.Po co rozwody kościelne po znajomości .nie wszystkich na to stać. 2.Mój były proboszcz był wdowcem ojcem 2 dzieci.krytyczny w stosunku do niepełnych rodzin
ponad 1 rok temu / Marek
 
Jeśli to zrobią to znaczy że w KK działa mafia antykatolicka.
ponad 1 rok temu / DNA
 
przynajmniej prawo kościelne tak napisali, że jest po stronie Prawdy...jeszcze...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Ale jaki to problem zmienić prawo kanoniczne? Ktoś wcześniej w jakimś komentarzu na pch24 napisał o tym jak zmieniono KPK po publikacji Familiaris consortio. Wykreślono (czy zmieniono, nie pamiętam) zapis dotyczący bigamii. Sprzeczność z jakimkolwiek kanonem jest żadną przeszkodą we prowadzeniu tzw. Komunii dla rozwodników. Sorry, ten walec już jedzie (wygląda na to, że od Vaticanum II) i nie ma widoków na coś/kogoś, kto by tę destrukcję zatrzymał. ;(
ponad 1 rok temu / Aha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.