DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Edward Pentin: COVID-19 przyniósł restrykcje i nonszalanckie praktyki liturgiczne

Edward Pentin: COVID-19 przyniósł restrykcje i nonszalanckie praktyki liturgiczne
Fot. Lukasz Dejnarowicz/ Forum

To, co mogło stać się wspaniałą okazją do głoszenia Dobrej Nowiny pośród cierpienia, zamiast tego przyniosło ostre kościelne restrykcje i nonszalanckie praktyki liturgiczne – pisze na łamach National Catholic Register watykanista Edward Pentin.

 

 

Brytyjski publicysta podzielił się obserwacją szkodliwości zmian, jakie w pobożności wiernych wywołały pandemiczne restrykcje, wprowadzane przez Kościół z wielką pieczołowitością. – W ostatnich dniach odwiedziłem wiele kościołów we Włoszech oraz w alpejskich regionach Niemiec i Austrii. Byłem szczególnie poruszony tym, jak szkodliwa była reakcja na pandemię koronawirusa w odniesieniu do praktyk wiernych – zaznaczył.

 

- Najbardziej zauważalne było to, że w każdym kościele, który odwiedziłem, Komunia na rękę stanowiła obowiązek, mimo że jej skuteczność w zapewnianiu lepszej higieny jest wątpliwa. Co jeszcze ważniejsze, pomimo wypowiedzi różnych hierarchów i duchownych – w tym kard. Roberta Saraha – stanowiących, że przyjmowanie komunii do rąk, poza rzadkimi wyjątkamijest świętokradztwem – zauważył Pentin.

 

W jednym z bawarskich kościołów zakrystianin trzymał specjalną szybkę pomiędzy kapłanem a wiernym, tak aby chcących przyjąć Pana Jezusa do ust pozbawić tej możliwości. Z kolei we Florencji kapłan udzielał komunii udając się do rozmieszczonych zgodnie z zaleceniami sanitarnymi, siedzących w ławkach wiernych. Jednocześnie ci sami wierni wcześniej tłumnie zgromadzili się w procesji z darami, które składali w koszyku przy ołtarzu.

 

- Brak wystawienia dłoni w celu przyjęcia Hostii wywoływało wezwanie księdza: „nie, tylko na rękę”. Przyjaciel, który nie wyciągnął ręki, został całkowicie zignorowany – wspomina publicysta. Obrazu rozpaczy dopełniało widoczne niemal we wszystkich kościołach zaniechanie przyklęknięcia kapłana przed Tabernakulum. Zdaniem publicysty, niektórzy kapłani bowiem, gdyby była taka możliwość, odkażaliby ręce w czasie Mszy i podawali Komunię w gumowych rękawiczkach. – To dowód na utratę wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – ubolewa autor.  

 

- Jak to się dzieje, że ta pandemia doprowadziła do praktyk ujawniających jeszcze większy brak szacunku dla Jezusa w Eucharystii i innych sakramentach; brak wywołany przez biskupów i kapłanów działających nie tylko na polecenie państwa, ale nawet w niektórych przypadkach wyprzedzających lub wykraczających poza ograniczenia rządowe? Dlaczego to Kościół wydaje się być głównym celem lub pozwolił sobie na podjęcie najbardziej ekstremalnych środków zapobiegawczych przeciwko pandemii, która, choć poważna, zdecydowanie odbiega od czarnej zarazy lub hiszpańskiej grypy? – pyta Edward Pentin.

 

Publicysta pyta też, dlaczego Kościół dobrowolnie zrezygnował z szansy dania świadectwa i głoszenia „Ewangelii pośród chorób, cierpienia i śmierci”. – Być może jest to tylko kontynuacja „wojny między Michałem i jego aniołami z jednej strony a Lucyferem z drugiej”, jak napisał kard. Sarah w 2018 roku na temat Komunii na rękę – stwierdza. Hierarcha dwa lata temu pisał: „celem szatana jest ofiara Mszy i rzeczywista obecność Jezusa w konsekrowanej hostii”.

 

 

Źródło: ncregister.co.uk

PR

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-08-03 18:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tomek, jeśli jesteś chory to możesz zarazić bliźniego obok którego stoisz czy siedzisz w kościele. Chora osoba zostaje w domu. Nie zarazisz nikogo jeśli jesteś zdrowy i przyjmujesz komunię na kolanach i do ust. Przez wieki ludzie w ten sposób przyjmowali Ciało Pana Jezusa, gdyż Kościół wypracował taką formę uznając że najlepiej oddaje cześć dla Niego. Na ręce zawsze pozostają partykuły, o które nikt z wiernych nie dba, ani nie obmywa rąk, a kapłan zawsze to robi i sprawdza patenę. Ze w Piotrkowie sanepid szuka osób, które przyjęły komunię do ust to nie znaczy, że te osoby są zarażone. Sanepid szukał też górników w kopalniach, ale 90% z "zarażonych" nie było wcale chorych. Straszą na okrągło covidem i ludzie wpadają w paranoję strachu. Odetnij się od TVP i żyj normalnie.
2 miesiące temu / gość
 
Nie rozumiem jednego. Obrażam Boga bo przyjmuje na rękę. Ale może w tym samym czasie mogę nie zarazić bliźniego. Chyba zapomnieliscie o słowach cokolwiek uczyniliście... I proszę nie pisać że przy komunii do ust nie można się.zarazic. w.Piotrkowie sanepid szuka osób które przyjęły komunie na mszy wg nadzwyczajnego rytu. A to przecież TEN ryt.
2 miesiące temu / Tomek
 
Ta cała sytuacja jest mocno naciągana jak nie mogli Polski zniewolić siłą to teraz biorą pod strachem i przymusem nas zmuszają aby praktyki w Kościele ograniczać. Przecież wystarczy sama wiara jak ona jest silna to niech się dzieje co ma być. Pozdrawiam wszystkich i nie dajcie się zastraszyć.
2 miesiące temu / Adam
 
jak się czyta większość komentarzy , to trzeba ubolewać nad stanem naszej wiedzy jako ludzi wierzących , Msza Trydencka , jakby wcześniej nie było nic właściwego , biedny profanowany Bóg , hmmm , raczej biedny człowiek który w Niego nie wierzy ,
2 miesiące temu / horus140
 
Módlmy się za kapłanów i przepraszamy za profanację Eucharystii i prośmy o jej zaprzestanie.
2 miesiące temu / Agnieszka
 
Dlatego jak mówi jeden z prawych Kapłanów: Schodzimy do Kościoła katakumbowego. Trzeba szukać Kościołów gdzie są odprawiane Msze Trydenckie i tam dojeżdżać na Mszę Świętą nawet jeśliby kosztowało nas to kilkadziesiąt kilometrów dojazdu i cała Niedziela spędzona na tym aby właściwie i z wiarą uczestniczyć w Godnej Mszy Świętej.
2 miesiące temu / Eryk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.