DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Joanna Babiarz

Edukacja w czasach średniowiecza


Jedna z czarnych legend dotyczących Kościoła katolickiego – która wciąż znajduje wielu zwolenników – mówi, iż od początku swego istnienia hamował on rozwój wszelkiej nauki, wiedzy i postępu, by tym sposobem trzymać prosty lud w ślepym posłuszeństwie, i dopiero czasy „oświecenia” przyniosły wyzwolenie z tych strasznych okowów ignorancji i ciemnoty. Nic bardziej mylnego!


 

Już od wczesnego średniowiecza Kościół katolicki dokładał wszelkich starań, by karmiąc dusze światłem wiary, nie zaniedbywać jednocześnie ich rozwoju intelektualnego.

Początkowo, dzięki szybko rozwijającym się sieciom zakonnym, zakładano pierwsze biblioteki – należy tu wymienić choćby Vivarium, Monte Cassino czy Sankt Gallen – w których przechowywano i kopiowano starożytne rękopisy, uczono greki i łaciny. Dojmująca świadomość własnego barbarzyństwa u ludzi tamtych czasów powodowała, że nie tylko w naśladowaniu Chrystusa, lecz także w mistrzach starożytności szukali oni wzorca, na którym można się oprzeć, by zaspokoić głód wiedzy. Z upływem czasu zgromadzenia mnichów i mniszek same stały się wzorcem dla innych, biorąc czynny udział w tworzeniu zachodniej cywilizacji – przyczyniając się do niebagatelnego rozwoju jej myśli naukowej, technicznej i kulturowej. Wielce prawdopodobny jest fakt, że gdyby nie żmudna praca kopistów, najprawdopodobniej i Biblia podzieliłaby los wielu zniszczonych bezpowrotnie starożytnych rękopisów lub przetrwałaby w zniekształconej wersji.


Także i świecka władza rychło zdała sobie sprawę, że bez wpływu Kościoła nie będzie w stanie ani stworzyć silnego państwa, ani sprawnie nim zarządzać, bowiem król bez nauki zgubi swój lud, a mądrość władców zbuduje miasto (Syr, 10, 03). Władcy tego okresu nie szczędzili więc starań, by w przyklasztornych szkołach nie brakowało dobrych nauczycieli i ksiąg. Karol Wielki sam będąc półanalfabetą, w swej ulubionej rezydencji w Akwizgranie zgromadził najtęższe umysły ówczesnej epoki. W otoczeniu władcy znajdowali się między innymi: jego doradca i przyjaciel Alkuin – anglosaski duchowny, przełożony szkoły katedralnej i biblioteki w Yorku, założyciel licznych skryptoriów; wizygocki biskup‑literat Teodulf z Hiszpanii; frankoński kronikarz i złotnik Einhard czy wywodzący się z Longobardów poeta i kronikarz Paweł Diakon. Uczeni ci stworzyli międzynarodowe środowisko, którego działania przyniosły prężny rozkwit nauki i sztuki nazwany renesansem karolińskim.


Gdy u progu nowego tysiąclecia część Europy zdołała się już wyzwolić z zagrożenia najazdami barbarzyńskich plemion, a Kościół na tych terenach okrzepł, natychmiast podjął się misji edukacyjnej. W kapitularzu z roku 789 czytamy takie oto słowa: Niech przy każdej katedrze, niech przy każdym opactwie (…) będzie szkoła, gdzie dzieci mogłyby się uczyć czytania, psałterza, rachunków, śpiewu i pisania. Lokalne synody (w latach: 798, 813 i 816) potwierdzały te wytyczne, zalecając, by dostęp do szkół był powszechny i darmowy, a Sobór Laterański III w roku 1179 ustanowił, iż obowiązkiem każdej kapituły katedralnej jest prowadzenie i utrzymanie szkoły. Jednakże już znacznie wcześniej, bo od połowy IV wieku, mnisi wytrwale i konsekwentnie podejmowali misję nauczania.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Przewodniczący ZNP poinformował, że strajk w oświacie zostanie zawieszony w sobotę. Decyzja nie kończy jednak sporu nauczycielskich związkowców i rządu. Sławomir Broniarz zapowiada bowiem, że jego organizacja nie podpisze porozumienia zawartego między władzą a „Solidarnością”. Zdaniem Broniarza rozpoczyna się nowy etap strajku, który będzie trudniejszy.

 
 

Ambitna polityka prorodzinna przyjęta przez Węgry nie przypadła do gustu lewicy. Pojawiły się nawet porównania jej do nazizmu. Węgierska minister do spraw rodziny Katalin Novak stanowczo odpowiedziała na te zarzuty.    

 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) uchwaliło kilka kontrowersyjnych rezolucji dotyczących Celów Zrównoważonego Rozwoju, tzw. mowy nienawiści oraz mediów społecznościowych. Przyjęte rozwiązania mogą doprowadzić do ograniczenia wolności słowa i debaty publicznej oraz dyskryminacji kobiet.

 

Arcybiskup Michel Aupetit z Paryża publicznie wyraził ubolewanie, że prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron nie zadał sobie trudu wyrażenia współczucia dla katolików z powodu pożaru katedry Notre Dame.

 

To, co w jednych krajach uchodzi więc za antysemityzm, w innych uznawane jest za dziedzictwo kulturowe całej ludzkości, poświadczone zresztą autorytatywnie przez UNESCO – pisze na wpolityce.pl Grzegorz Górny. Oto bowiem okazuje się, że zwyczaj z podkarpackiego Pruchniku, który oburzył część polskiej oraz światowej opinii publicznej, praktykowany w Czechach znajduje międzynarodowe uznanie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.