DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Edukacja domowa zyska większe wsparcie? Do Sejmu trafił projekt ustawy

Edukacja domowa zyska większe wsparcie? Do Sejmu trafił projekt ustawy
Fot. Robert Gardzinski / FORUM

Okres edukacji zdalnej spowodowany koronawirusem pokazał słabości tego rodzaju nauczania. Tymczasem jest w Polsce dobry model edukacji domowej, ale traktowany jest po macoszemu. To może się zmienić. Do Sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie.

 

Zdaniem autorów projektu – grupy posłów PiS - państwo powinno wspierać rozwój edukacji domowej. Jest to szczególnie ważne w okresie epidemii, w sytuacji, gdy edukacja zdalna w obecnej formie nie zdaje egzaminu.

 

Impulsem do stworzenia projektu było podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę Karty Rodziny. Zakłada on zniesienie barier administracyjnych oraz zwiększenie finansowania dla edukacji domowej. Proponowane zmiany były konsultowane ze środowiskiem, które edukację domową zna z praktyki.

 

W projekcie zaproponowano rezygnację z rejonizacji. Możliwość przypisania dzieci do szkół prowadzących edukację domową w ramach województwa budziło wiele sprzeciwów rodziców i szkół. Projekt usunąłby tę przeszkodę. Ponadto zlikwidowany zostałby obowiązek zasięgania opinii poradni pedagogiczno – psychologicznych. W tym zakresie eksperci od edukacji domowej – na etapie wprowadzania takich wymogów – również zwracali uwagę na niedoskonałości tego rozwiązania.

 

Kolejne propozycje to podwyższenie subwencji dla edukacji domowej z 60 proc. do 80 proc. stawki należnej szkołom na ucznia edukowanego w szkole. Projekt przewiduje też rozszerzenie przepisów dotyczących edukacji domowej na dzieci obywateli polskich uczące się za granicą.

 

Koszt proponowanych zmian szacowny jest na 17 mln zł. Ułatwienia mają stanowić zachętę dla rodziców, którzy do tej pory nie korzystali z edukacji domowej, aby wdrożyć taki model nauczania

 

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA

 

Czytaj także:
DATA: 2020-06-20 11:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy subwencje otrzymają rodzice którzy zostali zmuszeni do bycia nauczycielem?
5 miesięcy temu / Agnieszka
 
To ja poproszę pensje nauczyciela, bo ktos z moim dzieckiem musi zostać w domu,bo jest pierwszoklasista i samo w domu nie zostanie!
5 miesięcy temu / Sara
 
marchewka przedwyborcza
5 miesięcy temu / vera
 
Morawiecki mowil /ujawnione tasmy/ obiecywac obiecywac a nastepnie sukcesywnie wycofywac i owa slawna jego miska ryzu tak wiec nie wierze zreszta gdyby byli z Narodem to nie testowaliby falszyfkami Polakow i ich ikona ewangielista Lukasz i Mateusz oraz tajna formacja SANEPIDU policja wspolczesna zastepujaca kazda wladze Sady Prokuratury
5 miesięcy temu / zbigniew
 
Ja jestem za edukacją domową przed i po pandemi a to przez lewicę która maszeruje przez instytucje i wprowadza obowiązek nauki swojej. PiS pod tym względem robi to jakoś powoli, nieudolnie jakby nieprzygotowany do tego. W podobny sposób broni jakby przed tymi ideologiami. Na temat epidemi pojawia się tyle sprzecznych opinie że trzeba ją traktować chyba zależnie od miejsca i czasu. Być może gdyby zamknięto Chiny za tym ich Murem to sami by sobie poradzili a i na świecie by wygasła.
5 miesięcy temu / pl
 
@Anna. Pani Elzbieta nie napisala, ze jestescie tym kim was opisujesz. Ja za to tak powiem i napisze. Jestescie pracwonikami rezimowymi! Jako budzetowka zalezycie od panstwa, i realizujecie jego zalecenia. Takie msm doswiadcenie jako rodzic, ze sprawujecice kontrole nad rodzicami, robiliscie to juz dlugo przed koronahisteria. Ni rozumiecie, ze to rodzice kontroluja was, nie odwrotnie. Od czasow Komisji Deprawacji Narodowej jestescie jako najczyciele kolejna sluzba pilicyjna, a wyjatki wsrld was nie sa norma ale zadkoscia!
5 miesięcy temu / Trad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.