DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

1046 lat temu odbył się chrzest Polski

1046 lat temu odbył się chrzest Polski
Zaprowadzenie chrześcijaństwa, Jan Matejko

Według dostępnych źródeł, 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął sakrament chrztu świętego. Ceremonią miała miejsce w Wielką Sobotę. Wraz z władcą wiarę przyjął cały jego dwór.

 

1046 lat temu władca Polan przyjął sakrament chrztu świętego, co zapoczątkowało proces chrystianizacji kraju. Najprawdopodobniej, ceremonia ta miała miejsce w pierwszych chrześcijańskich świątyniach na Ostrowie Lednickim lub w Gnieźnie. Według niektórych podań, sakramentu udzielił władcy Jordan - późniejszy pierwszy biskup Polski. Był on najprawdopodobniej benedyktynem i to właśnie członkowie tego zakonu jako pierwsi prowadzili akcję misyjną na terenie państwa Polan. W roku 1003 roku pięciu zakonników, wśród których znajdowali się także Słowianie, poniosło śmierć męczeńską stając się pierwszymi patronami Polski.

 

Chrzest włączył państwo Mieszka w krąg cywilizacji zachodniej. Nauczanie wiary i moralności chrześcijańskiej towarzyszyło początkom polskiej państwowości i oświaty, otwierając nowy okres w historii środkowej Europy.

Kościół katolicki w Polsce przygotowuje się do obchodów 1050 rocznicy tego wydarzenia. Specjalne uroczystości zaplanował episkopat. Według pierwszych informacji, biskupi wystąpią ze specjalnym zaproszeniem do Ojca świętego.

 

mat


DATA: 2012-04-15 12:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dwie najważniejsze daty w historii tego nieszczęsnego narodu: Chrzest Św. 966 i Jego odnowienie w 1966 przez Największego z Polskich Mężów Stanu w XXw. Śp. JE Stefana Kard. Wyszyńskiego. Deo Gratias!
ponad 7 lat temu / John Galt
 
Według najnowszych badań [nie publikowanych jeszcze choć już w druku] dra Jerzego Mańkowskiego, Chrzest miał miejsce nie w Wigilię Paschalną lecz w Pięćdziesiątnicę!!!
ponad 7 lat temu / ptyś
 
Mieszko I dal pierwszy przyklad jak dbac o interesy kraju a panowie rzadzacy co robicie w tej chwili,odrywacie od korzeni chrzescijanskich Nasza kulture,wiare,uczcie sie skad wiedzie Nasza droga.
ponad 7 lat temu / kadet
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.