DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Dziś Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach: wierni rozczarowani układem z Watykanem

Dziś Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach: wierni rozczarowani układem z Watykanem
FOT.REUTERS/Aly Song/FORUM

24 maja przypada ustanowiony przez papieża Benedykta XVI Dzień Modlitw w intencji Kościoła katolickiego w Chinach.

 

W swoim Liście do katolików chińskich z 27 maja 2007 papież Benedykt wyraził głęboką miłość i uznanie dla wiernych w tym kraju i okazując zrozumienie dla ich sytuacji, wskazał jednocześnie niezbędne warunki normalizacji stosunków między Pekinem a Stolicą Apostolską.

 

Papież-senior postanowił wówczas, że Dniem Modlitw będzie liturgiczne wspomnienie czczonej w Szeszanie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych – 24 maja.

 

Celem tego Dnia ma być proszenie Najświętszej Maryi Panny, aby dodawała sił swym duchowym dzieciom w obliczu prześladowań, spotykających je od początku istnienia reżymu komunistycznego (1949), aby umacniała jedność między tamtejszymi wspólnotami katolickimi angażującymi się w działalność na rzecz dobra społeczeństwa chińskiego. Ojciec Święty ułożył też specjalną modlitwę, przeznaczoną do odmawiania w tym Dniu.

 

22 maja 2019 roku Franciszek na zakończenie środowej audiencji ogólnej przypomniał o obchodach Dnia oraz zapewnił wiernych chińskich o „swej szczególnej bliskości i uczuciu”. Poprosił ich, aby wytrwali „zjednoczeni w łączności z Kościołem powszechnym pośród codziennych trudów i doświadczeń”.

 

Od ponad półtora wieku jest to również dzień pielgrzymowania do wspomnianego sanktuarium w Szeszanie. Co roku przybywały tam tysiące wiernych, modląc się do swej Wspomożycielki w sprawach osobistych, ale też – szczególnie w naszych czasach – o ustanie ciężkich prześladowań religijnych w tym kraju. Rzecz znamienna, że wśród pątników byli wierni zarówno „oficjalni”, a więc ci należący do kontrolowanego przez rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), jak i „podziemni”, dochowujący wierności – mimo licznych utrudnień – papieżowi i Stolicy Apostolskiej. Jednoczy ich ta sama wiara i pobożność.

 

W rok po ukazaniu się wspomnianego listu Benedykta, a więc począwszy od 2008 r., regionalny Urząd Spraw Religijnych w Szanghaju i PSKCh piętrzą mnóstwo przeszkód przed pielgrzymami do Szeszanu, toteż w ostatnich latach jest ich tam mniej.

 

W tym roku władze nie stwarzały szczególnych trudności, a mimo to – jak powiedział włoskiej agencji AsiaNews jeden z tamtejszych księży – przybyło mniej niż zwykle wiernych. Na stronie diecezji szanghajskiej wymieniono różne grupy, które od końca kwietnia do końca maja zapowiedziały dotarcie do sanktuarium i odprawienie Mszy na miejscu. W sumie jest ich kilka tysięcy, głównie z Szanghaju, Zhejiangu i Jiangsu.

 

Według samych wiernych, za każdym razem, gdy zbliża się święto Maryi Wspomożycielki, ich serca przepełnia „niewypowiedziana gorycz”. Benedykt XVI ogłosił tę uroczystość Światowym Dniem Modlitwy za Kościół w Chinach, co było dla nich wielkim pocieszeniem. Tymczasem ubiegłoroczny Układ Tymczasowy między Stolicą Apostolską a Chinami z 22 września ub.r. nie doprowadził do poprawy życia wspólnoty katolickiej w tym kraju, chociaż przedstawiciele watykańscy wiązali z nim wielkie nadzieje. Dotychczasowe owoce tego dokumentu są bardzo mizerne: reżym pekiński nadal prześladuje wiernych, szczególnie tych „podziemnych”, zrzuca krzyże z wież kościelnych, burzy kościoły, wtrąca do więzień niektórych księży.

 

W obliczu tych i wielu innych podobnych wydarzeń jeden z wiernych w rozmowie z agencją wyraził zaniepokojenie, że skutkiem Układu Tymczasowego może być zaprzepaszczenie wysiłków i zaangażowania wielu „podziemnych” księży i biskupów, np. biskupa Baodingu (prowincja Hebei) Giuseppe Fan Xueyana (1907-1992), zamęczonego przez policję. „Nadal trwamy w wierze, mimo trudności i cierpień” – zapewnił rozmówca AsiaNews.

 

Inny wierny, nawiązując do mniejszej niż zwykle liczby pątników w Szeszanie, wyraził przekonanie, że nie zmalały ani kult do tamtejszej Pani, ani wola wyruszenia na pielgrzymkę, ale „obecna sytuacja nie zachęca ludzi do swobodnego wyrażania swojej woli, mimo niedawnego udziału Stolicy Apostolskiej w Światowej Wystawie Ogrodniczej w Pekinie i wizyty dwóch biskupów chińskich w Mediolanie”.

 

KAI

TK

 

ZOBACZ TEŻ:

Katolicy w Chinach: między komunizmem a Watykanem

Katolicy w Chinach: idea i historia


DATA: 2019-05-24 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bóg zapłać
8 miesięcy temu / ad anpe
 
cd modlitwy: Od tego momentu na nowy sposób stałaś się Matką wszystkich, którzy z wiarą przyjmują Twego Syna Jezusa i godzą się Go naśladować, biorąc Jego Krzyż na ramiona. Matko nadziei, która w mroku Wielkiej Soboty szłaś z niezachwianą ufnością ku porankowi Wielkanocy, spraw, by Twe dzieci rozpoznawały w każdej sytuacji, nawet najbardziej mrocznej, znaki kochającej obecności Boga. Matko Boska z Szeszan, wspieraj wszystkich w Chinach, którzy pośród codziennych trudności nie przestają wierzyć, żywić nadzieję, kochać, aby nigdy nie lękali się mówić światu o Jezusie, a Jezusowi o świecie. W figurze, która góruje nad Sanktuarium, wysoko unosisz Syna, ukazując Go światu z ramionami otwartymi w geście miłości. Pomóż katolikom być zawsze wiarygodnymi świadkami tej miłości, w stałej więzi ze skałą Piotrową, na której zbudowany jest Kościół. Matko Chin i Azji, módl się za nami teraz i na wieki. Amen.
8 miesięcy temu / anpe
 
Modlitwa Benedykta XVI do Matki Bożej z Szeszan na Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach Panno Najświętsza, Matko Wcielonego Słowa i Matko nasza, czczona jako Wspomożenie chrześcijan w sanktuarium w Szeszan, na którą cały Kościół w Chinach spogląda z nabożną miłością, stajemy dziś przed Tobą, prosząc o Twą opiekę. Strzeż Ludu Bożego i prowadź go z macierzyńską troską po drogach prawdy i miłości, aby zawsze był zaczynem zgodnego współżycia wszystkich obywateli. Posłusznym ?tak?, wypowiedzianym w Nazarecie, pozwoliłaś przedwiecznemu Synowi Bożemu przyjąć ciało w Twym dziewiczym łonie i zapoczątkować tym samym w historii dzieło naszego Odkupienia, w którym współpracowałaś potem z pilnym oddaniem, godząc się, aby miecz boleści przeszył Twą duszę, aż po godzinę śmierci na Krzyżu, gdy trwałaś na Kalwarii u boku Twego Syna, który umierał, aby mógł żyć człowiek. .....cdn
8 miesięcy temu / anpe
 
"Ojciec Święty ułożył też specjalną modlitwę, przeznaczoną do odmawiania w tym Dniu." Gdzie można znaleźć treść tej modlitwy?
8 miesięcy temu / sh-w
 
Już się pogubiłem to Chiny są komunistyczne czy kapitalistyczne? Prześladują chrześcijan czy ich wspierają? Zajęli wolne państwo Tybet czy okazali bratnią pomoc jak sowiety 39. Rządzi komunistyczna Partia Chin czy jakaś inna? Mają obozy koncentracyjne dla wrogów władzy ludowej czy nie? Kto ma więcej dolarów chińczyki czy eskimosi? Czy wymiana handlowa między Polską a Chinami 1/12 czy już 1/13, jest sprawiedliwa? Jeśli Chiny są komunistyczne to Biblia Tysiąclecia 2 list do Koryntian 2Ko 6:14  Nie wprzęgajcie się w nierówne jarzmo z niewierzącymi. Cóż bowiem wspólnego ma sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo jaka jest wspólnota między światłem a ciemnością?  2Ko 6:15  Albo jaka zgoda Chrystusa z Belialem, albo co za dział wierzącego z niewierzącym? 
8 miesięcy temu / Rico
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.