DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Dżihadysta z Państwa Islamskiego potwierdza: USA płaciło na rekrutację bojowników

Dżihadysta z Państwa Islamskiego potwierdza: USA płaciło na rekrutację bojowników
fot. Kerry B Collison/commons/GNU/creative

Yousaf Al-Salafi, domniemany dowódca komórki Państwa Islamskiego (IS) w Pakistanie, wyznał podczas śledztwa, że otrzymywał fundusze ze Stanów Zjednoczonych, by rekrutować młodych bojowników do walki w Syrii.

 

Al-Salafi, mający pakistańsko-syryjskie pochodzenie, kilka miesięcy temu przedostał się z Syrii do Turcji. Tam został schwytany, jednak udało mu się zbiec. Pięć miesięcy temu dotarł do Pakistanu, gdzie zaczął tworzyć komórkę Państwa Islamskiego. W grudniu ub. roku pakistańskie służby zatrzymały go w Lahore.

 

Z powodu uwięzienia i przesłuchania Al-Salafiego Islamabad odwiedził ostatnio sekretarz stanu USA John Kerry i szef CENTCOM-u (US Central Command) gen. Lloyd Austin.

 

Al-Salafi zeznał między innymi, że rekrutował bojowników do walki w Syrii wraz z pakistańskim wspólnikiem, który był rzekomo imamem meczetu. Za każdego nowego dżihadystę otrzymywał około 600 dol.

 

Oficjalnie Amerykanie nie przyznają się do finansowania islamistów i potępili taki proceder. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że środki na rekrutację nowych bojowników walczących z reżimem prezydenta Assada w Syrii, ich szkolenie oraz uzbrojenie wciąż płyną. Niedawno tzw. raport generałów – niezależnej komisji powołanej do zbadania afery Bengazigate – dowiódł, że śmierć amerykańskiego ambasadora w Libii Christophera Stevensa i trzech komandosów miała związek z finansowaniem i dozbrajaniem dżihadystów z Al-Kaidy. Ambasador zginął 11 września 2012 r. Jak wykazano, był on pierwszym w historii USA wysłannikiem, który miał porozumieć się z Al. Kaidą w Libii.

 

Według Al-Salafiego, Amerykanie, by zniwelować zarzuty o finansowanie grup przestępczych w celu realizacji własnych interesów, rozpoczęli ofensywę przeciwko organizacji IS w Iraku, ale nie w Syrii.

Prezydent Baszar Al-Assad w niedawnym wywiadzie udzielonym magazynowi „The Foreign Affairs” wspominał, że amerykańskie lotnictwo atakuje w Syrii nie cele islamistów, jak wcześniej deklarowano, lecz pozycje armii rządowej. Amerykanie, według syryjskiego przywódcy, bombardują pozycje wojsk syryjskich za każdym razem, gdy czynią one postęp i wypierają bojowników Islamskiego Państwa.

 

W Syrii obecnie walczą rekruci między innymi z Libii, Afganistanu, Pakistanu i Indii. Komórka Islamskiego Państwa w Pakistanie na razie ma niewielkie wpływy. Bojownicy rekrutowani są w miastach Lahore i Multan. Władze pakistańskie są przekonane, że lokalni radykałowie poradzą sobie z wpływami IS.

 

Administracja prezydenta Obamy zaproponowała w tegorocznym projekcie budżetu zwiększenie funduszy Pentagonu o 38 mld dol. Ponad 5 mld dol. ma być przeznaczone na „szkolenie i wyposażenie irackich sił zbrojnych oraz umiarkowanej opozycji w Syrii”.

 

 

Źródło: tribune.com.pk., rt.com., AS.


DATA: 2015-02-05 07:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pieniądze nie poszły w błoto.
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.