DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Dżihadyści atakują chrześcijan w Burkina Faso. Księża zmuszeni do zamknięcia kościołów

Dżihadyści atakują chrześcijan w Burkina Faso. Księża zmuszeni do zamknięcia kościołów
Fot. Pixabay

Islamscy dżihadyści, którzy do tej pory atakowali w Burkina Faso głównie wojskowe punkty kontrolne i instytucje państwowe, teraz wzięli za cel chrześcijan. Muzułmańscy fundamentaliści atakują kościoły i chrześcijańskie wioski, co powoduje masową ucieczkę wyznawców Chrystusa. Księża są zmuszani do zawieszenia sprawowania Mszy świętych.

 

Sytuacja w Burkina Faso znacząco pogorszyła się w 2019 roku, kiedy fundamentaliści związani m.in. z Al-Kaidą, zaczęli atakować kościoły i zamieszkane przez chrześcijan wioski. Sprowokowało to masową ucieczkę chrześcijan w kierunku stolicy i innych większych miast. Tam wyznawcy Chrystusa szukają bezpiecznego schronienia przy kościołach. Generuje to poważny kryzys, ponieważ potrzebują oni wszystkiego: wody, żywotności, leków, ubrań i dachu nad głową. Niektóre wioski, w tym m.in. Hitté i Rounga w diecezji Ouahigouya, znajdujące się na pograniczu z Mali, zupełnie opustoszały.

 

Bardzo trudna jest również sytuacja w diecezjach Kaya i Fada N’gourma, najbardziej narażonych na ataki. „Powszechny brak bezpieczeństwa narasta, co sprawia, że musimy ograniczać nasze działania duszpasterskie. Niektóre kościoły zostały zamknięte, a nabożeństwa zawieszone do odwołania” – mówi przewodniczący burkińskiego episkopatu bp Laurent Birfuoré Dabiré.

 

Z kolei arcybiskup stołecznego Wagadugu przestrzega, że jeśli wspólnota międzynarodowa w zdecydowany sposób nie postawi tamy szerzącej się przemocy, konflikt etniczny przybierze na sile i może wymknąć się spod kontroli. „Trzeba zrobić wszystko byśmy pozostali jednym narodem i nie dali się zepchnąć w konflikt etniczny” – podkreśla kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2019-11-08 17:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Krytykujesz - o tak, w pierwszym wpisie krytykujesz chrześcijan że nie dadzą się zamordować. Demaskujesz - o tak, demaskujesz swoją hipokryzję gdy w innym wątku nawołujesz do empatii, a tutaj życzysz prześladowanym śmierci. I oczywiście jeszcze kłamiesz, bo niby gdzie jest nienawiść z mojej strony? Nienawiść objawia się chęcią wyrządzenia komuś krzywdy. Gdybym cię nienawidził, chwaliłbym twoją drogę prowadzącą do piekła, ciesząc się skrycie że doznasz wielkiej krzywdy wiecznego cierpienia. A ja cię już wiele razy ostrzegałem, czyli nie chcę twej krzywdy, a więc cię nie nienawidzę. A teraz ocenia ciebie. Chichoczesz nad prześladowanymi chrześcijanami opisywanymi w artykule, i to z powodu ich wiary jak wynika z twego pierwszego wpisu. Czyli chcesz ich krzywdy. Czyli ich nienawidzisz. A teraz możesz dalej pluć na mnie i odwracać kota ogonem - dopóki nie wykażesz prawdziwości swych epitetów wobec mnie, będzie to tylko kolejny żałosny przejaw twej bezsilnej obłudy.
6 miesięcy temu / @klik
 
krytykuje ,demaskuje ,zwraca uwagę ,nienawiść jest z Twojej strony komentatorze również o wielu nickach,wszak portal zachęca do dyskusji
6 miesięcy temu / do @123
 
Męczeństwo chrześcijan na świecie.
6 miesięcy temu / alo
 
Przecież chichot vel klik vel kilka innych nicków od dawna uzewnętrznia na tym portalu swą nienawiść do katolików.
6 miesięcy temu / @123
 
Może by tak zebrać najbitniejszych katolików i zorganizawać krucjatę w obronie współwyznawców.
6 miesięcy temu / banita
 
Jaki prorok taka religia.
6 miesięcy temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.