DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 

Dziewica Orleańska uczy nas duchowej walki

Dziewica Orleańska uczy nas duchowej walki

Czasy, w których żyła św. Joanna naznaczone były chrześcijaństwem. To ono kształtowało tamtą cywilizację. Ówczesna wizja świata była hierarchiczna, jej zwieńczeniem był Bóg! Były to czasy głęboko metafizyczne, w przeciwieństwie do obecnych – powiedział ks. Wojciech Grygiel FSSP w homilii podczas Mszy Św. wotywnej ku czci św. Joanny d’Arc. Liturgię sprawowano w intencji opieki nad Polską i Francją.

 

- Nie jest przypadkiem, że Mszę Św. wotywną o św. Joannie d'Arc sprawuje się w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Wszak wywodzi się ona z czasów apostolskich i zamknięta została w ustaleniach soboru trydenckiego. Św. Joanna uczestniczyła właśnie w tak sprawowanej liturgii, w niej wzrastała na drodze do świętości – podkreślił w kazaniu ks. Wojciech Grygiel FSSP.

 

Msza Św. sprawowana była w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Krzyża w Krakowie. Liturgia była istotnym wydarzeniem w ramach konferencji „Uniwersalizm kulturowy życia i dzieła Joanny d’Arc”, zorganizowanej przez Polską Akademię Umiejętności oraz Akademię Ignatianum z okazji 600-lecia urodzin Świętej.

 

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „Czasy, w których żyła św. Joanna naznaczone były chrześcijaństwem. To ono kształtowało tamtą cywilizację, co przejawiało się m. in. w patronowaniu przez Kościół nauce i szkolnictwie. Ówczesna wizja świata była hierarchiczna, jej zwieńczeniem był Bóg! Były to czasy głęboko metafizyczne, w przeciwieństwie do obecnych. Średniowiecze ułatwiało człowiekowi myślenie skierowane ku niebu. Była to cywilizacja na wskroś chrześcijańska”.

 

Wspomniał także o wartości dziedzictwa św. Joanny d’Arc dla współczesnej Polski. - Francja do czasów rewolucji uważana była za ostoję chrześcijaństwa. Obecnie Polska też bywa tak postrzegana, jako swoisty ewenement. Dlatego św. Joanna jest dla nas tak cennym przykładem odważnego świadczenia o swej wierze, zwłaszcza dziś kiedy tak trudno nam to przychodzi. Nasza Ojczyzna potrzebuje ewangelicznego zapału by nie dać sobie odebrać tej wyjątkowej wierności Bogu i Kościołowi – zauważył ks. Grygiel.

 

W nawiązaniu do odczytanego podczas Mszy Św. czytania kapłan stwierdził, że „choć św. Joanna d'Arc długo czekała na wyniesienie na ołtarze, Kościół w swej mądrości pozwala czasem by pewne sprawy dojrzały i poczekały na właściwy czas. Święta straciła życie ale zgodnie z obietnicą Jezusa Chrystusa, którą dziś usłyszeliśmy, zachowała je. Mimo śmierci odniosła korzyść duchową. Jej wierność Bogu zaowocowała świętością”.

 

 

lukDATA: 2012-11-21 12:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję całej redakcji za umieszczenie w kalendzrzu przypomnienia o święcie Ofiarowania NMP.
ponad 5 lat temu / sand
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.