DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Dziesiątki ofiar ataku na katedrę w Republice Środkowoafrykańskiej

Dziesiątki ofiar ataku na katedrę w Republice Środkowoafrykańskiej
Fot. Zenit.org/Fides

Według mediów lokalnych, co najmniej 42 osoby zginęły w czwartkowym ataku na katedrę pod wezwaniem Najświętszego Serca w środkowoafrykańskim Alindao.

 

Wśród ofiar znalazł się przynajmniej jeden kapłan. Niektóre, nieoficjalne szacunki mówiły, że liczba ofiar śmiertelnych może sięgać nawet stu. Wielu zabitych to osoby, które szukały w świątyni schronienia przed napastnikami.

 

Republika Środkowoafrykańska doświadcza nasilonej przemocy od grudnia 2012 roku, czyli momentu przejęcia władzy przez sojusz muzułmańskich ugrupowań rebelianckich pod nazwą Seleka. Wprawdzie w wyniku wyborów w latach 2015-2016 powstał nowy rząd, ale terroryści nadal sieją postrach pośród ludności cywilnej. Śmierć poniosły już tysiące ludzi, a co najmniej milion zostało wysiedlonych. Los co najmniej połowy mieszkańców kraju zależy od pomocy humanitarnej.

 

W odpowiedzi na napaści islamistów powstały grupy samoobrony. Niektóre z nich same posuwają się do ataków na muzułmanów. Według informacji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, siły Seleka zaatakowały katedrę rzekomo w odwecie za śmierć muzułmanina, który został zabity dzień wcześniej przez odwetowców.

 

Podczas czwartkowego aktu terroru zginął wikariusz generalny diecezji Abbe, Blaise Mada. Pomoc dla Kościoła w Potrzebie donosiła jeszcze o prawdopodobnej śmierci drugiego kapłana, ojca Celestyna Ngoumbango. Muzułmanie spalili i splądrowali okoliczne domy.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

RoM

 

 


DATA: 2018-11-18 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety, nadzieje "Populorum progressio" (1967) i ekumenicznych nabożenstw w Asyżu doznają bolesnego zawodu. Pospieszne wycofanie się kolonizatorów pozostawiło te kraje w stanie nieopisanego zamętu.
9 miesięcy temu / Rys
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.