DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 

Dziennikarze „Wyborczej” tłumaczą na łamach „Die Zeit” co Niemcy powinni myśleć o polskim rządzie!

Dziennikarze „Wyborczej” tłumaczą na łamach „Die Zeit” co Niemcy powinni myśleć o polskim rządzie!
fot.HuBar/wikimedia.commons

Zatroskanych o postępującą faszyzację kraju dziennikarzy „Gazety Wyborczej” przygarnęła niemiecka „Die Zeit”. Na łamach tej gazety Michał Kokot, Paweł Wroński i Roman Imielski będą przedstawiać Niemcom nowy polski rząd w całkowicie krzywym zwierciadle. Prowadzą tam bloga.

 

Trójka dziennikarzy „Gazety Wyborczej” została blogerami lewicowej, niemieckiej gazety „Die Zeit”. Chodzi o Michała Kokota, Pawła Wrońskiego i Romana Imielskiego. Ich blog, wyświetlany na głównej stronie internetowej odsłony „Die Zeit”, nosił jeszcze w czwartek rano tytuł: „Jak powstaje państwo autorytarne”. Wkrótce tytuł został złagodzony: „autorytarne” zastąpiono „nowym”.

 

„Krok po kroku nowy rząd zmienia Polskę w państwo prawicowo-narodowe. Tutaj polscy dziennikarze dokumentują przemiany” - czytamy. Ambicje projektu są duże, bo, jak pisze „Die Zeit”, dzięki tej inicjatywie „Niemcy i Europa mają dowiadywać się, co dzieje się w Polsce”. I właśnie dlatego na współpracowników wybrano trzech „kolegów z liberalnej Gazety Wyborczej, którzy boją się, że w Polsce będzie jeszcze gorzej niż na Węgrzech za rządów Wiktora Orbana”.

 

W środę wieczorem „Niemcy i Europa” mogli zapoznać się z trzema wpisami Michała Kokota. Kokot to dziennikarz, który został w 2013 roku wyróżniony Nagrodą Dziennikarską w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów, otrzymując – jak informowała wówczas „Wyborcza” – „czek na pokaźną sumę”. Kokot współpracuje z „Die Zeit” od dłuższego czasu, w swoich artykułach zazwyczaj przedstawiając rząd w krzywym zwierciadle.

 

Co pisze na nowym blogu? „Mogą Państwo zapomnieć o tym, co myśleli Państwo dotąd o Polsce. Nadchodzą nowe czasy” – zaczyna dziennikarz swój pierwszy wpis z 9. grudnia. „Polacy dali Prawu i Sprawiedliwości tyle władzy, bo chcieli zmian. Te zmiany obserwujemy od siedmiu tygodni. Najpierw rządzący zdecydowali o obsadzeniu Trybunału Konstytucyjnego przychylnymi sobie sędziami” - dodaje. „Z upływem czasu stało się jasne, że PiS jest gotowe do pogardzenia każdym przepisem, byle tylko zyskać więcej władzy [...]. Wielu ostrzega, że może być to początek końca władzy sądowniczej” – twierdzi dalej Kokot, wspominając, że prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego, choć jego sprawą miał zająć się jeszcze sąd drugiej instancji.

 

W kolejnym wpisie, także z 9 grudnia, Kokot pisze o działaniach PiS w obszarze kultury. „Przykładowo od niedawna dyrektorzy państwowych teatrów muszą rejestrować nagrania prób swoich sztuk na wideo i wysyłać je do ministerstwa kultury. Jeżeli sztuka ministerstwu się nie spodoba, nie zostanie wystawiona” – twierdzi Kokot. Odwołuje się następnie do przykładu reżysera Jana Klaty, który, jak pisze, w ocenie PiS „brudził imię polskiego narodu”, wobec czego ma odejść z funkcji dyrektora Starego Teatru w Krakowie. „Rządząca partia ogłasza tymczasem powstanie patriotycznej sztuki filmowej. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, powiedział, że marzy o polskim filmie państwowym w stylu hollywoodzkim. Ministerstwo Kultury zapowiedziało, że będzie sowicie finansować takie produkcje. Krytycy twierdzą, że będzie to koniec niezależnej finansowanej przez państwo sztuki” – kończy wpis Kokot.

 

Z dnia na dzień jest coraz gorzej. 10. grudnia Kokot napisał, że „zmiany dotykają teraz także dziennikarzy”. Zwraca tak uwagę na głośną rozmowę ministra kultury Piotra Glińskiego z dziennikarką TVP Karoliną Lewicką, dotyczącą pornograficznej sztuki teatralnej. Kokot twierdzi, że Gliński był „oburzony krytycznymi pytaniami dziennikarki chcącej wiedzieć, dlaczego krytykuje sztukę, której nie widział […] Minister nie odpowiadał na pytania i chciał zamiast tego udzielić wyjaśnienia. Gdy to mu się nie udało, powiedział w programie, że dziennikarka w ostatnim czasie uprawiała propagandę (co oczywiście nie jest prawdą), wobec czego to teraz koniec - zasadniczo sugerował w ten sposób, że straci ona swoją pracę”.

 

Następnie dziennikarz wskazuje na sprawę Tomasza Lisa, który ma stracić pracę w TVP, a który skarżył się niedawno na antenie telewizji ARD na prześladowania ze strony „kaczystowskiego” rządu. Kokot kończy swój wpis stwierdzeniem, że wkrótce do publicznej telewizji trafią „pewni wierni partii dziennikarze, tak, jak miało to już miejsce w latach 2005-2007”.

 

pach
DATA: 2015-12-11 08:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pobiegli do mutter Anieli na skargę, mutter dała im na pociechę zajęcie, na końcu pozbędzie się "pożytecznych idiotów" bo taka bywa kolej rzeczy.
ponad 3 lata temu / zs
 
kiedyś na takich mowiło się sprzaedawczyki lub klientela obcych dworów
ponad 3 lata temu / gucio
 
Ci "dziennikarze" z Wyborczej powinni zajmować się innym państwem - Izrael. To jest ich ojczyzna. Tutaj są tylko gośćmi.
ponad 3 lata temu / Robokopo
 
"Polacy dali Prawu i Sprawiedliwości tyle władzy, bo chcieli zmian" - no więc w czym problem, panie Kokot? Czyżbyś pan był wrogiem demokracji? :)
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.