DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Dzień Zaduszny we Lwowie bez tradycyjnej modlitwy o pojednanie. Uniccy biskupi nie przyszli

Dzień Zaduszny we Lwowie bez tradycyjnej modlitwy o pojednanie. Uniccy biskupi nie przyszli
Autor: nieznany (www.lwowiak) [Public domain], Wikimedia Commons

Obchodom Wszystkich Świętych na Cmentarzu Łyczakowskim, Dnia Zadusznego (Wiernych Zmarłych) na Cmentarzu Janowskim i uroczystościom w katedrze lwowskiej przewodniczył miejscowy metropolita abp Mieczysław Mokrzycki. W tym roku zabrakło jednak tradycyjnej modlitwy o pojednanie przy grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt i przy memoriale Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, ponieważ nie przyszedł tam nikt z biskupów greckokatolickich i władz ukraińskich, z wyjątkiem kilku kapłanów obrządku wschodniego oraz garstki działaczy społecznych.

 

Świętość trzeba zacząć budować już teraz, aby mieć szansę na życie w innym, lepszym świecie – powiedział arcybiskup Mokrzycki 1 listopada podczas Mszy św. na Cmentarzu Orląt. Podkreślił, że „tego uczą nas również ci, nad których grobami dzisiaj się zatrzymamy”.

 

Kaznodzieja wspomniał też kapłanów, towarzyszących katolikom tej ziemi w drodze ku świętości przez czas komunizmu. – Wspominamy odważnych ludzi, którzy gdy pojawiła się iskierka wolności, wraz z nimi upomnieli się o zrujnowane kościoły, wzięli do ręki łopaty i oczyszczali sprofanowane świątynie, aby na nowo sprawowana była w nich Msza św. Czynili to nie tylko dla siebie, ale też dla nas. Dlatego za św. Augustynem powtarzamy: Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości” – powiedział abp Mokrzycki.

 

Zróbmy wszystko, aby po naszej śmierci uroczystość Wszystkich Świętych była naszą uroczystością. Aby także o nas mówiły pokolenia: prawdziwie ich życie było prawe, sprawiedliwe, uczciwe, dobre i pobożne. Miejmy odwagę walczyć o świętość. Miejmy odwagę żyć wiarą, nadzieją i miłością, pamiętając, że „Czas ucieka, a wieczność czeka!” – wezwał na zakończenie. Procesja modlitewna tradycyjnie przeszła przez Cmentarz Łyczakowski.

 

2 listopada Polacy lwowscy tradycyjnie zgromadzili się przy nagrobku św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, gdzie Mszy św. przewodniczył również abp Mieczysław Mokrzycki, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Leon Mały. Podczas procesji modlitewnej wierni pomodlili się m.in. przy kwaterze żołnierzy ukraińskich – Strzelców Siczowych oraz polskich żołnierzy i lotników. Lwowski metropolita podziękował wiernym i rodakom z Polski za przeprowadzoną akcję „Światełka pamięci”. Na Cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim zostało zapalono prawie 60 tys. zniczy – powiedział KAI konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur.

 

Wieczorem 2 listopada we lwowskiej bazylice metropolitalnej abp Mokrzycki przewodniczył Mszy św. za zmarłych biskupów, księży, zakonników i zakonnic. Po zakończeniu liturgii odmówiono wspólną modlitwę w krypcie katedry.

 


KAI

MWł
  


DATA: 2016-11-04 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A my nie jesteśmy,,pojednani\'\'z unitami?
ponad 3 lata temu / panda
 
Co za manipulacja! A 1 listopada co się odbyło na cmentarzu Łyczakowskim? Ale tego nie relacjonowaliście. Czyżby wszystko po to, aby pojawiały się dosadne komentarze: ach ci Ukraińcy...!?
ponad 3 lata temu / voxclamantis
 
Może byli zajęci święceniem wideł i siekier, jak ich dziadowie na Wołyniu?
ponad 3 lata temu / Obcy Astronom
 
I Oni mienią się dziećmi jedynego Boga? Bóg nie uczy pogardy, poniżenia, odrzucenia i gniewu. Jeżeli nie są dziećmi Boga to kogo?
ponad 3 lata temu / Soplica
 
Smutne,czyżby był to efekt pewnego spotkania w poczekalni lotniska w Hawanie?
ponad 3 lata temu / stan
 
I tu widać jak chcą się z nami jednać Ukraińcy...
ponad 3 lata temu / IzajaszGB
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.