DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Dzień Flagi, dzień dumy i zadumy. Czy godnie traktujesz biało-czerwone barwy?

Dzień Flagi, dzień dumy i zadumy. Czy godnie traktujesz biało-czerwone barwy?
By Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Początek maja obfituje w Polsce w święta. Ich różnorodne ideowe przesłanie powoduje, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Najbardziej znane: Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 maja, niosą za sobą kontrowersyjny przekaz. 1 maja kojarzy się z komunizmem, a 3 maja z przepisami inspirowanymi oświeceniowym modernizmem i laicyzacją. Co innego Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który przypada 2 maja.

 

Biało-czerwony sztandar to symbol Polski, Polaków i wszystkiego co się z polskością wiąże. Pod tymi barwami nasi przodkowie walczyli o wolność narodową oraz prawa religii katolickiej w uciemiężonej Ojczyźnie. Dla tych barw potrzebny jest szacunek, mimo iż celebryci lewicowo-liberalnych mediów chcieliby widzieć je w odpadkach, a nawet odchodach.

 

Polska flaga wywodzi się z herbu. Biel jest odwzorowaniem białego Orła, zaś czerwień pochodzi z tarczy herbowej. Biel to duchowa czystość, zaś czerwień to odwaga i waleczność. Nasza kolorystyka mówi więc kim jesteśmy, a raczej kim powinniśmy być, jaki jest ideał Polaka. Polak winien być czysty i w swojej czystości winien wykazywać się odwagą. Musimy walczyć ze złem, grzechem który plami. Chodzi tu zarówno o przewiny i niedociągnięcia w życiu osobistym jak i narodowym.

 

Wybór 2 maja na Święto Flagi nie jest przypadkowy. Dzień wypada między 1 a 3 maja, gdy zwyczajowo wywieszamy nasze ojczyste sztandary. 2 maja zwykle pozostawały niezdjęte. Do idealna okazja do refleksji nad naszą przeszłością, naszą godnością, honorem i dumą. Ponadto 2 maja 1945 Polacy wywiesili biało-czerwone barwy nad zdobytym właśnie niemieckim Reichstagiem, symbolem 6-cio letniej krwawej okupacji niemieckiej.

 

Tego dnia w okresie okupacji sowieckiej, zwanej przez niektórych Polską Ludową, zdejmowano biało-czerwone sztandary, które wysiały w dniu komunistycznego Święta Pracy.  Władcy z nadania Kremla nie życzyli sobie ozdabiania ulic i domostw w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która przypomina o pragnieniu odrodzenia Polski, ale też ponad wiekowej niewoli, w tym rosyjskiej.

 

Polska flaga jest powodem naszej dumy i towarzyszy nam w dziejowych wydarzeniach z życia narodu, takich jak pogrzeby zasłużonych, pielgrzymki papieży czy też innych chwilach, gdy mocniej niż na co dzień czujemy się wspólnotą (Marsz Niepodległości, święta państwowe i ich społeczne obchody, a nawet zawody sportowe). Flagę musimy traktować z godnością, tak jak z olbrzymią czcią podchodzimy do naszej przeszłości i przodków. Pamiętajmy o tym 2 maja!

 

Michał Wałach   


DATA: 2016-05-02 10:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nasza flaga byłaby świętością, gdyby nie bolszewicka czerwień. Osobiście szanuję tylko biel nawiązującą do Białego Orła, naszego wspaniałego godła narodowego. Czerwieni nie znoszę i wydaje mi się, że właśnie ze względu na czerwień we fladze nie możemy się uwolnić spod socjalistycznej okupacji każdej poprzedniej i kolejnej władzy. Uważam, że powinniśmy pomyśleć nad zmianą barw narodowych i powrócić do korzeni polskości, a nie kultywować modernistyczne i PRL-owskie tradycje sowieckie.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.