DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Dziekan Roty Rzymskiej nie groził czterem kardynałom utratą kapeluszy za „Dubia”

Dziekan Roty Rzymskiej nie groził czterem kardynałom utratą kapeluszy za „Dubia”
forum/reuters

Wbrew pierwotnym doniesieniom medialnym okazuje się, że dziekan Roty Rzymskiej abp Pio Vito Pinto nie powiedział na konferencji w Hiszpanii, że kardynał Burke i trzej inni hierarchowie, którzy wystosowali list do Franciszka, domagając się wyjaśnień w sprawie budzących wiele wątpliwości zapisów adhortacji Amoris laetitia „mogą stracić swoje tytuły kardynalskie” za spowodowanie „poważnego skandalu” wskutek publicznego wyrażenia wątpliwości.

 

Zgodnie ze sprostowaniem opublikowanym przez hiszpańską agencję Religión Confidencial dziekan Trybunału Apostolskiego – Roty Rzymskiej – a więc najwyższego sądu apelacyjnego Kościoła nie mówił podczas konferencji w Madrycie, że kardynałowie, którzy podpisali głośny list do Franciszka, mogą zostać usunięci z kolegium, ponieważ „nie można wątpić w działanie Ducha Świętego”. Błąd spowodowany miał być pomyłką w tłumaczeniu.


Czterej kardynałowie: Walter Brandmüller Raymond Burke, Carlo Caffarra i Joachim Meisner 19 września poprosili Franciszka o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących interpretacji adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Sprzeczne wytyczne dotyczące stosowania nauki zawartej w encyklice wydawane w poszczególnych krajach, a nawet diecezjach powodują ogromne zamieszanie. Ponieważ hierarchowie nie otrzymali odpowiedzi prawie przez dwa miesiące, postanowili opublikować list.

 

Kardynałów nominuje papież według własnego uznania po zaciągnięciu opinii członków Kolegium Kardynalskiego na temat kandydatów. Promocja mianowanych kardynałów odbywa się na konsystorzu. Kardynałowie służą pomocą papieżowi w rządzeniu Kościołem. Duchowny pozbawiony godności kardynalskiej nie przestaje być biskupem czy arcybiskupem.


Mons. Vito Pinto uważa, że papież odpowiedział kardynałom na list co prawda nie bezpośrednio, lecz „pośrednio, stwierdzając, że oni widzą wszystko jedynie w czarno-białych kolorach, podczas, gdy w Kościele istnieją różne odcienie".


Hierarcha mówił dalej, że papież stwierdził, iż „życie nie jest czarno-białe, ale szare”. Pytał także: - Jakiego Kościoła bronią ci kardynałowie? I dodawał, że „papież jest wierny doktrynie Chrystusa”.


Hierarcha wyraził poparcie dla „reform” Franciszka i „miłosiernego” podejścia do grzeszników. Mówił, że „kluczem do pontyfikatu Franciszka jest przyjęcie jego miłosierdzia”. - W naszych czasach Oblubienica Chrystusa woli stosować lek miłosierdzia, a nie wytaczać ciężką broń. Kościół katolicki pragnie pokazać ludziom, że jest dobrą, cierpliwą i pełną miłosierdzia matką dla wszystkich swoich dzieci oddzielonych od niej – mówił.


Dziekan Roty Rzymskiej dał jasno do zrozumienia, że jego urząd będzie wspierał „innowacje” Franciszka w zakresie umożliwienia rozwodnikom żyjącym w nowych związkach przyjmowanie Komunii Świętej.


- Reforma Franciszka dotycząca stwierdzania nieważności małżeństwa chce dotrzeć do większej liczby osób. Odsetek osób, które ubiegają się o unieważnienie małżeństwa jest bardzo mały. Papież powiedział, że komunia jest nie tylko dla dobrych katolików. Franciszek mówi jak dotrzeć do najbardziej wykluczonych ludzi. W ramach reformy papieża wiele osób może wystąpić o unieważnienie, ale inni nie mogą tego uczynić – wyjaśniał.


Zgodnie z wiedzą, kompetencjami i prestiżem, który posiadają kardynałowie, mają oni prawo, a niekiedy nawet obowiązek manifestować swoje opinie w sprawach, które dotyczą dobra Kościoła i ich opinia powinna być znana wiernym, bez uszczerbku dla integralności wiary i moralności, z szacunkiem wobec swoich pasterzy.


Kanon 212 § 3 stanowi: „Stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności, jakie posiadają, przysługuje im prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawiania swojego zdania świętym pasterzom w sprawach dotyczących dobra Kościoła, oraz - zachowując nienaruszalność wiary i obyczajów, szacunek wobec pasterzy, biorąc pod uwagę wspólny pożytek i godność osoby - podawania go do wiadomości innym wiernym”.


Kardynałowie Burke, Caffarra, Brandmüller i Meisner wyrazili należyty szacunek Franciszkowi i jego „suwerennej decyzji”, przy jednoczesnym spełnieniu ich prawa i obowiązku komunikowania się z Ludem Bożym – zauważają jednak komentatorzy.


 

Źródło: ewtnews.co.uk, lifesitenews.com, malydziennik.pl

AS
  


DATA: 2016-12-02 13:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pewien osobnik ma problemy z wysławianiem ponieważ cały czas spędza przed komputerem nie czyta książek ponieważ ma problemy ze zrozumieniem czytanych tekstów.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Jeszcze lepiej, Mistrzuniu. Poza ostatnim zdaniem, wystarczy w twoich wypocinach zamienić "Rozczarowany" na "Mistrzunio Absurdu" - i już znasz prawdę o sobie samym. A co do ostatniego zdania. Jako Mistrzunio Absurdu absurdalnie sobie uroiłeś jakobym użył słowa "dosłowne", bądź też jakobym uważał twoje nieudolne kopiowania jako dosłowne. A przecież od dawna wiadomo że nawet nie potrafisz dokonać poprawnego kopiuj-wklej na tym forum, co oczywiście świadczy o twojej niewiedzy w tej dziedzinie. Pracuj więc dalej nad swym heretyckim absurdem :)
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
Bluźnierca vel Rozczarowany vel absurdalny komentator. Z twojej ostatniej wypowiedzi wychodzi diabelska złośliwość i kłamstwa.Absurdalne komentarze to wizytówka Bluźniercy vel Rozczarowany vel absurdalny komentator.Nie czytałeś żadnej Wypowiedzi Doktrynalnej Świętej Matki Kościoła więc nie znasz Doktryny.To ty jesteś żałosny i bezmyślny w swoich wypowiedziach.To nie są dosłowne cytaty świadczy to twojej niewiedzy.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Coraz lepiej, Mistrzuniu Absurdu. Teraz usuń ze swojego ostatniego wpisu wszystko co nie jest twoimi prywatnymi wypocinami tylko bezmyślnym kopiowaniem Dokumentów Kościoła, następnie zamień słowo "Rozczarowany" na "Mistrzunio Absurdu" - i już masz prawdziwy opis Tomasza vel Tiomasza vel Tolmasza vel Piotra vel AAA vel I czyli Sam Nie Wiesz Mistrzuniu Kogo. Ale popracuj jeszcze trochę, bo pamiętaj: osiągniesz stan idealnego Absurdalnego Komentatora dopiero wtedy gdy wystarczyć będzie tylko jedna jedyna operacja: podmiana słowa "Rozczarowany" na "Mistrzunio Absurdu" :)
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
Bluźnierca vel Rozczarowany vel absurdalny komentator .Tobie nie zależy na FORMIE I TREŚCI TJ PISMO ŚWIĘTE I TRADYCJA ORAZ URZĄD NAUCZYCIELSKI KOŚCIOŁA stanowią organiczną całość.[por.Konst.DEI VERBUM VATICANUM SECUNDUM].Z twojej ostatniej wypowiedzi brzmi nuta diabelska pełna złośliwości i bluźnierstw wyszło szydło z worka uparcie trwając w kłamstwie i oszczerstwach.Zapomniałeś że są dwie Formy Rytu Rzymskiego Zwyczajna Pawła VI i Nadzwyczajna Św Piusa V inaczej zwana Klasycznym Rytem Rzymskim lub Mszą Świętą Trydencką.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Mistrzuniu Absurdu, dziękuję za to że kolejną porcją absurdów potwierdzasz słuszność awansu. Ponieważ zbliżasz się do ideału Absurdalnego Komentatora, odpiszę twoim językiem, ale jeszcze z niewielkimi korektami. Osiągniesz ideał, gdy w twoich wypocinach wystarczyć będzie tylko zamiana słowa "Rozczarowany" na "Mistrzunio Absurdu", i twój post będzie opisywał prawdę o tobie. No to czytaj, coś w ogromnej większości samodzielnie spłodził, a w przyszłości postaraj się jeszcze bardziej: Bluźnierca vel Mistrzunio Absurdu czyli Absurdalny Komentator.Tobie nie zależy i na Formie Nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego i na Treści tylko na pisaniu oszczerstw kłamstw bluźnierstw.To twoje wypowiedzi są bełkotem Nie jesteś Tradycjonalistą czyli Tradycyjnym Katolikiem nigdy nie byłeś i nie będziesz ponieważ atakujesz" Tradycję rozumianą tak jak ją Kościół rozumiał przez wieki" uparcie trwając w herezji "Przykazń się nie uznaje".
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.