Początki Zakonu Maltańskiego wiążą się nie z Maltą, lecz z Ziemią Świętą, i to z okresu poprzedzającego krucjaty, co działającą do dziś organizację nakazuje uznać za najdłużej istniejący zakon rycerski.
Pierwszym zwierzchnikiem i przypuszczalnie twórcą bractwa był bł. Gerard, który doprowadził do przyjęcia reguły św. Augustyna i tymczasowego podporządkowania organizacji miejscowym benedyktynom. Wtedy też godłem jej stał się ośmioramienny krzyż przypominający cnoty Ośmiu Błogosławieństw, a wzorowany na godle kupieckiej republiki Amalfi. W każdym razie faktem niezaprzeczalnym było już to, że oprócz ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa bracia składali jeszcze czwarty ślub: opieki nad chorymi i ubogimi, a ich sztuka lekarska stała od początku na bardzo wysokim poziomie.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”
1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).
Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.
Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.
Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.
Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI