DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Dzieje narodu skazanego na nieistnienie

Dzieje narodu skazanego na nieistnienie

„Wielka historia Polski” autorstwa profesora Grzegorza Kucharczyka to pasjonująca opowieść o narodzie, który dwukrotnie przechodził „próbę grobu” i dwa razy doświadczał „prawa zmartchwywstania”. Narodu, któremu Stwórca pobłogosławił zsyłając wybitne jednostki potrafiące udźwignąć ciężkie brzemię naszej historii.


Wczytując się w kolejne rozdziały znakomitego opracowania pióra Grzegorza Kucharczyka trudno nie przywołać - jak to czyni we wstępie sam autor – słów z polskiego hymnu przypominających, iż nasza Ojczyzna „nie zginęła, póki my żyjemy”. Dzieje Polski, to dzieje narodu niezapominającego z skąd jego ród. To silne poczucie tożsamości, wspierane w najcięższych czasach siłą i mocą Kościoła katolickiego umożliwiło przetrwanie wszelkich zawieruch historii. Ileż to razy bezgranicznie ufni w swe siły „wielcy tego świata” wydawali na nasz kraj wyrok śmierci. Ich posępne oblicza straszą obecnie na śmietniku historii, a my Polacy żyjemy wciąż i jakby na przekór…

 

Entuzjastycznie należy przyjąć fakt, iż autor „Wielkiej historii Polski” nie poszedł drogą wielu jego poprzedników starających ukazywać dzieje jako niekończące się pasmo wojen, czy potyczek. Ta na wskroś marksistowska optyka za nic mająca jakże istotne momenty budowania, daje pierwszeństwo destrukcyjnemu obłędowi.

 

Owszem, w dziejach polskich wiele było czasu niszczenia, jednak kiedy już we względnie nawet stabilnym otoczeniu udawało się naszym rodakom stawiać bądź odbudowywać ojczysty dom, wtedy także potrafiliśmy zadziwiać świat. Warto o tym zawsze pamiętać.

 

Zapraszamy do poznania dzięki wydanej w oszałamiającej szacie graficznej książce prof. Grzegorza Kucharczyka -  fascynującego świata Polskiej historii od czasów początków jej państwowości, do lat współczesnych.

 

 

luk 

Grzegorz Kucharczyk, Wielka Historia Polski, Wydawnictwo AA, Kraków 2012, s. 480. 


DATA: 2016-06-13 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.